www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Renta wyrównawcza (5206 - wyświetleń)
- Autor Tomasz M Dodany 2007-04-10 13:42
Witam !
Od 17 -tu lat jestem niezdolny do samodzielnej egzystencji z winy Ak.Medycznej. Otrzymuję rente wyrównawczą i mam z nią wiele problemów (waloryzacja). Dlaczego normalny rencista ma waloryzowaną rentę, a osoba poszkodowana (inwalida) toczy wielkie boje na sali sądowej o podniesienie renty ? Ostatnia sprawa trwała 4 lata z marnym efektem. Dla mnie jest to czysta dyskryminacja ! W każdej sprawie trzeba udowadniać inflację , koszty leczenia itd. Poziom otrzymywanj renty stale maleje w stosunku do realiów dnia codziennego, a dla sądu i tak jest to bez znaczenia. Może ktoś wie jakie kryteria trzeba spełnić aby można było spokojnie podnieść rentę, czy są na to podstawy prawne, i co zrobić aby renta ta była na tym samym poziomie ?

Z góry dziękuję      Tomasz
Nadrzędny Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2007-04-19 10:19
Art. 907 par. 2 kodeksu cywilnego pozwala żądać modyfikacji wysokości renty w razie zmiany stosunków.

Taką okolicznością, uzasadniającą zmianę wysokości renty odszkodowawczej może  być np. pogorszenie Pańskiej sytuacji ekonomicznej w następstwie pogorszenia Pańskiego stanu zdrowia; może być wzięty pod uwagę spadek siły nabywczej pieniądza (informacje o inflacji znajdzie Pan na stronie http://www.stat.gov.pl/dane_spol-gosp/ceny_handel_uslugi/wskazniki_inflacja/wsk_mies.htm ); wzrost cen niezbędnych lekarstw lub kosztów koniecznej diety; wzrost kosztów niezbędnych dojazdów do lekarza, wzrost kosztów niezbędnej  opieki ze strony osób trzecich, etc.
Niestety renty wyrównawcze, płacone na podstawie wyroku sądowego rządzą się innymi regułami, niż "zwykłe" renty wypłacane przez ZUS - m.in. nie podlegają automatycznej waloryzacji.  Za każdym razem trzeba występować do sądu z pozwem o waloryzację świadczenia.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Renta wyrównawcza (5206 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill