www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / BARIERY architektoniczne i nie tylko / schronisko górskie (6379 - wyświetleń)
- Autor chicken100 Dodany 2013-03-10 15:12
Witam, jestem studentką architektury i aktualnie projektuje schronisko górskie i mam takie pytanie: czy jest potrzeba robienia w schronisku górskim przystosowań dla osób niepełnosprawnych takich jak rampy, windy, specjalne wc itd? Czy istnieje taka niepelnosprawnosc, ktora umozliwia dostanie sie na szczyt gory, a juz uniemozliwia skorzystanie ze schodów czy normalnego wc? Osobiscie trudno mi to sobie wyobrazic, ale cale zlo sie bierze, ze architektom trudno sobie cos wyobrazic, wiec wole zapytac;)
Nadrzędny Autor 62norbi03 Dodany 2013-03-10 20:27
Najpierw musiałabyś wypożyczyć sobie wózek inwalidzki i za pomocą niego dostać na miejsce w którym ma być owe schronisko... Jak zdołasz pokonać tą trasę, może być z osobą towarzyszącą, to schronisko powinno posiadać wszystkie te udogodnienia... 
Uważam, że schronisko jest obiektem użyteczności publicznej, a w przepisach prawa budowlanego jest napisane, że wszystkie nowe obiekty użyteczności publicznej muszą być przystosowane do wymogów osób niepełnosprawnych, to trzeba przystosować... A nie uchylać się od tego obowiązku...
Nadrzędny - Autor Iota Dodany 2013-03-10 23:08 Zmieniony 2013-03-10 23:15

>  Czy istnieje taka niepelnosprawnosc, ktora umozliwia dostanie sie na szczyt gory, a juz uniemozliwia skorzystanie ze schodów czy normalnego wc?


Dużo zależy od tego czy pytasz o to, czy na szczyt góry mamy wejść sami, czy niekoniecznie. I od tego czym dla Ciebie jest "niepełnosprawność" - czy ogranicza się tylko do tego, że są ludzie na wózkach.

Ja mam MPD, chodzę ale z zaburzeniami równowagi. Po górach nie chodziłabym w życiu sama, bo to by się musiało skończyć źle. Ale w towarzystwie łaziłam kiedyś chętnie (chociaż raczej turystycznie i np. na Chojnik, a nie na Rysy, a dla wielu to wyglądało zapewne raczej jak wciąganie mnie na górę niż jakbym ja się wspinała).

W tym momencie można oczywiście powiedzieć, że jak wlazłam na górę z kimś bliskim to i pięć stopni przy których nie ma poręczy też mogą mi pomóc pokonać. A z drugiej strony można powiedzieć, że mimo że chętnie przyjmę pomoc bliskich, cenię sobie każdą sytuację w której komuś chciało się zadbać o to, żeby mogła funkcjonować samodzielnie.

Warto pamiętać, że przystosowania nie dotyczą tylko osób na wózkach. Niewidomy czy niesłyszący też może wejść, chociaż zazwyczaj pewnie też z asystą. I też może mieć podobne podejście: że owszem, chętnie korzysta z pomocy, ale równie chętnie sam dotrze później do przysłowiowej do łazienki. A i ludziom normalnie poruszającym się na wózkach zdarzają się szalone pomysły (klik).
Nadrzędny - Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2013-03-11 11:34
prosze zapoznać sie z publikacjami z działu "Projektowanie dla wszystkich, architektura"
http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/79725
Nadrzędny Autor chicken100 Dodany 2013-03-13 15:45
Dziękuje za pomoc i polecenie publikacji! Są bardzo przydatne:)
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / BARIERY architektoniczne i nie tylko / schronisko górskie (6379 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill