www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Praca / praca i renta (11130 - wyświetleń)
- Autor Asd Dodany 2013-03-18 09:48
Witam kochani. Posiadam orzeczenie o niepełnosprawnośći na stałe i całkowitą niezdolność do pracy. Chce podjac prace, czy aby nie utracic renty musze podjac prace w zakladzie pracy chronionej, czy wolno mi pracowac w kazdym miejscu? Pozdrawiam
Nadrzędny - Autor bluengel Dodany 2013-03-18 12:13
Możesz pracować gdzie chcesz.
Na fakt posiadania lub nie prawa do wypłaty świadczeń mają wpływ inne czynniki - głównie wysokość zarobków. Jest o tym dużo w sieci, także na tym forum - poczytaj.
Nadrzędny - Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2013-03-18 13:49
A słowami przepisów brzmi to tak:
USTAWA
z dnia 17 grudnia 1998 r.
o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych
Art. 13.
4. Zachowanie zdolności do pracy w warunkach określonych w przepisach o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych nie stanowi przeszkody do orzeczenia całkowitej niezdolności do pracy.

USTAWA
z dnia 27 sierpnia 1997 r.
o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych1)
Art. 4.
5. Zaliczenie do znacznego albo umiarkowanego stopnia niepełnosprawności osoby, o której mowa w ust. 1 lub 2, nie wyklucza możliwości zatrudnienia tej osoby u pracodawcy niezapewniającego warunków pracy chronionej, w przypadkach:
1)   przystosowania przez pracodawcę stanowiska pracy do potrzeb osoby niepełnosprawnej;
2)   zatrudnienia w formie telepracy.

Warto jednak pamiętać że ZUS może każdego wezwać na weryfikacje a my mamy prawo odwołać się od jego decyzji
Nadrzędny - Autor Asd Dodany 2013-03-18 14:49
Dziekuje za odpowiedź.
Nadrzędny - Autor Asd Dodany 2013-03-24 17:31
Mam kolejne pytanie, czy wolno mi pracować na umowe zlecenie i jednocześnie pobierać rente z ZUS?
Pozdrawiam
Nadrzędny - Autor Asd Dodany 2013-03-24 18:59
Nie napisałem, że jest to renta socjalna i jednoczesna praca na umowie zlecenia, posiadam umiarkowany stopień niepełnosprawności.
Nadrzędny - Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2013-03-25 09:59
renta zostanie zawieszona po osiągnięciu dochodów w wysokości 70% przeciętnego wynagrodzenia. Warto sprawdzać bo się zmienia co 3 miesiące
http://www.zus.pl/default.asp?p=1&id=52
Nadrzędny - Autor asiunia_g Dodany 2013-04-04 17:21
Witam,
Mam następujące pytanie:
Posiadam rente socjalną na stałe z częściową niezdolnością do pracy, chciałam podjąć jakąś pracę, kiedy i po jakim czasie  zamiast renty socjalnej przejdę na rentę z tytułu niezdolności do pracy? czy będzie konieczna ponowna komisja ZUS?
Nadrzędny - Autor Iota Dodany 2013-04-10 15:27
UWAGA: nie jestem specjalistą (np. prawnikiem) - odpowiadam tylko dlatego, że nie zrobił tego jeszcze ktoś z CI. Staram się udzielać odpowiedzi zgodnie ze stanem swojej wiedzy, ale warto je sobie jeszcze potwierdzić u kogoś kto specjalistą jest.

> po jakim czasie  zamiast renty socjalnej przejdę na rentę z tytułu niezdolności do pracy?


Pytanie nie brzmi "po jakim czasie" tylko "czy w ogóle".

Żeby uzyskać rentę z niezdolności do pracy należy spełnić trzy warunki. Jednym z nich jest odpowiednio długi okres składkowy i nieskładkowy:

1 rok - jeżeli niezdolność do pracy powstała przed ukończeniem 20 lat,
2 lata - jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 20 do 22 lat,
3 lata - jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 22 do 25 lat,
4 lata - jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 25 do 30 lat,
5 lat - jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 30 lat.
(źródło)

I to jest pierwszy warunek. ALE według przepisów trzecim warunkiem (oprócz okresów składkowych i orzeczenia o całkowitej niezdolności do pracy) jest to, żeby "niezdolność do pracy powstała w okresach składkowych (np. ubezpieczenia, zatrudnienia) lub nieskładkowych (np. w okresie pobierania zasiłku chorobowego, opiekuńczego, świadczenia rehabilitacyjnego) albo nie później niż w ciągu 18 miesięcy od ustania tych okresów." (źródło). O ile mi wiadomo to jest zapis, który właśnie utrudnia "przejście" z renty socjalnej na rentę z niezdolności do pracy, ponieważ niezdolność nabyta poza okresami składkowymi "się nie liczy". Może się więc okazać, że żeby otrzymać rentę  z tytułu niezdolności do pracy będziesz musiała wykazać istotne pogorszenie zdrowia, w okresie kiedy już pracowałaś.

Streszczając najważniejszy punkt: nie ma "automatu" w przechodzeniu pomiędzy tymi dwoma rentami.
Nadrzędny - Autor Kundzia Dodany 2013-04-10 16:21 Zmieniony 2013-04-10 16:25

>O ile mi wiadomo to jest zapis, który właśnie utrudnia "przejście" z renty socjalnej na rentę z niezdolności do pracy, ponieważ niezdolność nabyta poza okresami składkowymi "się nie liczy".


niestety i właśnie tymi przepisami uziemia się osoby które zachorowały przed 18rż, renta soc marna choć i tak większa niż najniższa renta, a częściowa niezdolność nie da im prawa do renty a zdrowia brak. Jedynie liczyć na poprawę zdrowia albo na dołączenie innej choroby w trakcie pozostałych okresów.

a okres nauki w szkole średniej wlicza się do okresów nieskładkowych?
Nadrzędny - Autor Iota Dodany 2013-04-10 16:29

> a okres nauki w szkole średniej wlicza się do okresów nieskładkowych?


Z moich informacji wynika że nie. Okres nieskładkowy zaczyna się od studiów, pod warunkiem że zostały ukończone w terminie.

Źródła:
http://www.ubezpieczenie.com.pl/pytanie_czytelnika_czy_lata_nauki_w_szkole_sredniej_licza_sie_do_emerytury/187,11082.html

ZUS - lista okresów składkowych i nieskładkowych oraz dokumentów poświadczających

> Jedynie liczyć na poprawę zdrowia albo na dołączenie innej choroby w trakcie pozostałych okresów.


Ewentualnie na rentę rodzinną po rodzicu (w przypadku rencisty socjalnego).
Ale to taki "handel" że nikomu nie życzę...
Nadrzędny - Autor Kundzia Dodany 2013-04-10 16:50
dzięki Iota, jesteś niesamowita :D
Nadrzędny Autor Iota Dodany 2013-04-10 16:51

> jesteś niesamowita :D


Nieprawda.
Zastępuję tylko Google, czasami nie wiem po co. :-)
Nadrzędny - Autor ausek Dodany 2016-04-08 17:57
Witam.
"renta zostanie zawieszona po osiągnięciu dochodów w wysokości 70% przeciętnego wynagrodzenia"
Ale za przekroczony limit przychodu brać pod uwagę wynagrodzenia przelewanego przez pracodawcę na konto czy kwotę zawartą w umowie???
Czekam na odpowiedz. Pozdr
Nadrzędny Autor bluengel Dodany 2016-04-10 09:26
A jakim cudem kwota przelewana przez pracodawcę na konto różni się od zawartej w umowie???
Chyba że chodzi o brutto/netto.
A ponadto - dochody mogą  być też z innych źródeł, nie tylko z tytułu wynagrodzenia...
Nadrzędny Autor kati25 Dodany 2016-05-11 16:09
limity na str ZUS są podawane w kwotach BRUTTO - na umowie o pracę też widnieje stawka BRUTTO :-)

inne dochody to np wtedy gdy jestes wlascicielem nieruchomości i wynajmujesz ją komuś.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Praca / praca i renta (11130 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999-2008 Markus Wichitill