www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Turystyka i rekreacja / Ulgi i uprawnienia poza granicami RP (7371 - wyświetleń)
- Autor Chris Dodany 2013-03-19 18:40
Witam serdecznie,

Zaczynam ten temat, gdyż w wakacje chciałbym się wybrać w jakąś podróż zagraniczną. Troszkę czasu spędziłem na przeszukiwaniu "wszechwiedzącego wujka google" lecz bez większych sukcesów, więc wychodzę do państwa z zapytaniem na jakie ulgi/uprawnienia mogę liczyć wybierając się w taką podróż i jakie ewentualnie zaświadczenia musiałbym skompletować? Dodam iż mam umiarkowany stopień niepełnosprawności z tytułu wzroku.
Kraje o których mowa to Wyspy Brytyjskie, Niemcy, Czechy, Francja.

p.s. Czy opiekun/przewodnik też mógłby z ewentualnych zniżek skorzystać?

Pozdrawiam,
Nadrzędny - Autor orszulka Dodany 2013-05-16 10:49
Też się tym interesuje bo planuje jechać do Niemiec (konkretnie to Hamburg - bilety już wykupiłam tutaj tanie loty do Hamburga). Mam tam trochę rodziny i zastanawiam się czy będę miała zniżki w komunikacji publicznej czy dotyczą one tylko Niemców.
Nadrzędny Autor amalian Dodany 2013-05-16 23:15 Zmieniony 2013-05-16 23:24
Orszulo , ty z pewnością będziesz miała ulgę ...Wystarczy oddać słonia przewodnika do zoo . Pewnie jeszcze nie wiesz, ale w Hamburgu na lotnisku dostaniesz lwa przewodnika .Udawaj, że go nie widzisz i szybkim krokiem...a może lepiej pędem schodami ruchomymi wydostań się z lotniska . Pewnie miasto zwiedzisz w tri miga . Zaoszczędzisz na biletach lotniczych powrotnych do Polski, przylecisz szybciej od samolotu . Pewnie na granicy  z Albanią będą wymagali od ciebie hasła . Hasło uzyskasz pod numerem 37 w bankomacie na rogu i pamiętaj Liga broni, liga radzi , liga nigdy cię nie zdradzi .
Nadrzędny Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2013-08-12 12:14
W związku z tym ,że  w krajach UE nie ma wspólnych przepisów oraz zasad orzekania o niepelnosprawności orzeczenia wydane zgodnie z przepisami danego kraju jest ważne jedynie na jego terytorium. Nie ma wspólnej legitymacji osoby niepełnosprawnej. Jedynym dokumentem wspólnym , obowiązujacym w UE jest Karta parkingowa. ale i tu w poszczególnyc krajach mogą byc różne zasady jej stosowania.
W niektorych krajach osoby z  widoczną niepełnosprawnością  np. osoby niewidome, poruszające się na wózkach przy wejściach do muzeów mogą korzystać z biletów ulgowych.
Jednak , co do zasady na orzeczenie wydane w Polsce nie przysługują żadne ulgi w innych krajach UE.
Szczególwe informacje można uzyskać w poszczególnych ambasadach.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Turystyka i rekreacja / Ulgi i uprawnienia poza granicami RP (7371 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill