www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Komentarze do artykułów / Leki psychotropowe a ciąża (8894 - wyświetleń)
- Autor Aleksis1981 Dodany 2013-10-14 13:31
Witam!Mam pytanie,czy ktoś z Was bierze leki na depresję i mimo to przeszedł ciąze?ja biore Efectin 75 er i mój lekarz prowadzący twierdzi,że mogę starać się o dziecko bo ryzyko chorób dziecka nie zostało potwierdzone klinicznie.Ja jednak mam obawy i boję się.Dodam,że mam depresję lękową od 14 lat.Czy można starać sie o dziecko lecząc sie ?
Nadrzędny Autor bluengel Dodany 2013-10-14 14:36
Czy naprawdę jest to właściwe miejsce, aby pytać o tak istotne sprawy i podejmować decyzje na podstawie "porad" czy opinii tak ulotnych jak internet...?
Miarodajna powinna być tu podpowiedź lekarza specjalisty, ale on działa na podstawie dostępnej mu wiedzy. Skoro jednak tej wiedzy (badań) brak, trudno oczekiwać wróżenia.
Niestety, ale sama musisz w sobie rozstrzygnąć, czy to dobry pomysł - zarówno ze względu na leki jak i w ogóle Twoje położenie/stan.
Starać się możesz zawsze - (nie)stety, nie jest to u nas zabronione w żadnej sytuacji. Lepiej przemyśl, czy sama będziesz w tym spełniona i szczęśliwa oraz czy jesteś w stanie zapewnić dziecku dobry świat. Nikt tego nie oceni lepiej od Ciebie.
Nadrzędny Autor ShouldDo Dodany 2014-01-30 00:52
Znam osobę, która brała psychotropy w czasie ciąży, historia ciąży prawidłowa, nic sie nie stało. Zdecydowala sie na to, bo bez leków jej stan pogorszyłby sie znacznie. Ale to mógł byc rownie dobrze przypadek. Nie stwierdzono też w badaniach, że jednorazowo wypita lampka wina jest w stanie zaszkodzic płodowi - badano, ale nie stwierdzono zaleznosci, a mimo to lekarze odradzają picie jakiegokolwiek alkoholu, mimo wlasnie wiedzy o tym, ze zaleznosci NIE MA. I tak wlasnie opdowiedzial ci na twoje pytanie lekarz - nie ma zaleznosci, co nie oznacza, że warto ryzykowac
Nadrzędny - Autor Kobieta A. Dodany 2014-02-01 18:11
Zależy, jeśli masz dobrą rodzinę -zaplecze to w porozumieniu z ginekologiem (dobrym) i psychiatrą może np. na czas ciąży odstaw leki. Może właśnie bycie matką, odpowiedzialną za życie kogoś innego pomoże i w Twojej chorobie.
Nadrzędny - Autor Flisak Dodany 2014-02-07 20:24
albo wpędzi w jeszcze większe problemy ze zdrowiem psychicznym niestety
Nadrzędny Autor moniak Dodany 2014-02-21 20:15
ja ni e brałaby, psychotropów w ciazy
Nadrzędny - Autor gimpel Dodany 2021-07-18 16:46
[usunięte]
Nadrzędny Autor Dynia Dodany 2021-08-04 14:23
Właśnie, że nie! Przedyskutować tak, ale nie z ginekologiem tylko z PSYCHIATRĄ!!! Ginekolog nie zna się na psychotropach, bo nie musi! Druga sprawa, że na ulotkach psychotropów jako pierwsze przeciwskazanie do stosowania jest właśnie ciąża. Niektórzy lekarze zabraniają nawet brać leki przeciwbólowe w ciąży a co dopiero psychotropy. Psychotropy nie są jak aspiryna i utrzymują się bardzo długo w organizmie nawet po odstawieniu. Mąż gdy przechodził z jednego leku na drugi musiał odczekać aż 2 tygodnie żeby nie spowodować niepożądanej reakcji krzyżowej. Ciąża to wybuch hormonów, które niezbyt dobrze wpływają na depresję. Warto rozważyć też ten aspekt.
Nadrzędny Autor MalyKikut Dodany 2021-08-14 23:45 Zmieniony 2021-08-14 23:51
Sądzę że również powinnas przedyskutować to z ginekologiem, lekarz przecież cię nie zrani..
Nadrzędny Autor Jadwiga Kas19 Dodany 2023-08-04 14:37
Cześć! To jest bardzo istotne i delikatne pytanie. Pamiętaj, że leki na depresję i ich wpływ na ciążę to temat, który powinien być omówiony bezpośrednio z lekarzem lub specjalistą ds. zdrowia psychicznego, który dobrze zna twoją historię medyczną. Jeśli masz obawy, zawsze warto zasięgnąć drugiej opinii medycznej. Wiele kobiet z depresją przechodzi przez ciążę, ale to jest decyzja, która powinna być podjęta po starannym rozważeniu i konsultacji z profesjonalistami. Strona https://spokojwglowie.pl/psycholog-warszawa/ może zawierać dodatkowe informacje, które mogą Ci pomóc. Pamiętaj, że Twoje zdrowie - zarówno fizyczne, jak i psychiczne - jest najważniejsze.
Nadrzędny Autor JanekR Dodany 2023-11-14 07:02
Niestety temat jest bardzo złożony, dlatego że antydepresanty nie są generalnie przeciwwskazane w okresie ciąży, ale należy zachować szczególna ostrożność ( https://leki.pl/rx/alventa-kapsulki-o-przedluzonym-uwalnianiu-150-mg/). Decyzje o zastosowaniu danego leku powinien podjąć lekarz psychiatra, jako specjalista od tych leków. Trzeba tez pamiętać, że stosowanie leków wiąże się z pewnym ryzykiem, ale brak jego stosowania także, bo może dojść do pogorszenia stanu pacjenta.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Komentarze do artykułów / Leki psychotropowe a ciąża (8894 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill