www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Forum rodziców / Jak ubiegac sie o zwrot swiadczen pielegnacyjnych ? (3485 - wyświetleń)
- Autor Anetka1973 Dodany 2013-11-13 10:37 Zmieniony 2013-11-13 10:47
Chodzi o to ze moj syn urodził sie niepełnosprawny.  Dopiero w tamtym roku (2012)  dostałam orzeczenie o stałej opiece nad dzieckiem ktore ma juz 9 lat, mimo ze moj syn stale jej potrzebował i potrzebuje nadal. Przez to przepadło mi 8 lat ktore wliczaja sie do emerytury . Nie wiem czy moge starac sie o zwrot tych pieniedzy gdy dzieckiem cały czas musiałam sie opiekowac a takiego orzeczenia nie dostałam. Kiedy dziecko było małe chodziłam do lekarza pediatry , mowiłam ze dziecko nie rozwija sie tak jak powinno( wychowywałam wczesniej córke ktora ma juz 16 lat)  lekarz stwierdził  ze dziecko po prostu jest mało ruchliwe i leniwe . Mimo ze dobrze wiedziałam ze nie jest w porzadku. Lekarze stwierdzili ze dziecko jest cofniete w rozwoju 2 lata  gdy miał 6 lat, wiec to nie mogło sie zaczac nagle i było to juz od urodzenia. Moj syn gdy sie urodził nie oddychał , co skutkuje astmą i opóznieniem w rozwoju. Dziecko chodzi do szkoły specjalnej. W szkole stwierdzono ze dziecko bedzie potrzebowało stałej opieki do 18 lub 21 -lat.

Z gory dziekuje za wszytskie wskazówki i podpowiedzi , bede wdzieczna. 
Nadrzędny Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2013-11-13 11:58
d 1 stycznia 2013 r. świadczenie pielęgnacyjne z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, przysługuje:
1) matce albo ojcu,
2) opiekunowi faktycznemu dziecka,
3) osobie będącej rodziną zastępczą spokrewnioną, w rozumieniu ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej,
4) innym osobom, na których zgodnie z przepisami ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. – Kodeks rodzinny i opiekuńczy ciąży obowiązek alimentacyjny, z wyjątkiem osób o znacznym stopniu  niepełnosprawności
– jeżeli nie podejmują lub rezygnują z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad osobą legitymującą się orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze  znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji, albo osobą legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności.
Osoby otrzymujące świadczenie pielęgnacyjne spełniające nowe, obowiązujące od 1 stycznia 2013 r. warunki ustawowe, w okresie od kwietnia do grudnia 2013 r. mają również prawo do przyznawanego z urzędu dodatku w wysokości 200 zł miesięcznie na podstawie rządowego programu wspierania osób otrzymujących świadczenie pielęgnacyjne.
Łączna wysokość wsparcia dla osób otrzymujących obecnie świadczenie pielęgnacyjne wynosi więc 820 zł miesięcznie.
Zatem jeśli dziecko nie posiadało orzeczenia o niepełnosprawności wraz  ww punktami  nie przysługiwało Pani świadczenie pięlęgnacyjne. Jak wszystkie świadczenia w ZUS są wypłacane na wniosek.
Nadrzędny - Autor etiene Dodany 2013-11-29 23:03
Nie ma szansy.Oni odbieraja wszystko co mogą opiekunom.Mnie uzdrowili córke na papierze. Miała dwa razy orzekany znaczny stopień.Od 2011r. ma umiarkowany co pozbawiło mnie prawa do pobierania swiadczenia,jestem bez srodków do zycia.Walcze,wysyłam skarge do Strasburga.
Nadrzędny Autor maugli Dodany 2014-03-13 21:06
świadczenie pielęgnacyjne przyznawane jest od  umiarkowanego stopnia niepełnosprawności od tego stopnia też można się odwołać wiem bo moja córka ma taki stopień odwołałam się i przyznano nam świadczenie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Forum rodziców / Jak ubiegac sie o zwrot swiadczen pielegnacyjnych ? (3485 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill