www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / BARIERY architektoniczne i nie tylko / podjazd a zgoda współwłaścicieli (6016 - wyświetleń)
- Autor meical Dodany 2013-11-24 23:23
Pomagam osobie niepełnosprawnej w rozwiązaniu kwestii wybudowania podjazdu dla niepełnosprawnych w klatce bloku mieszkalnego. Osoba niepełnosprawna zgłosiła projekt budowlany wybudowania wskazanego podjazdu, jednakże organ rozpoznający sprawę wskazał, iż niezbędna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli nieruchomości wspólnej jako "czynności przekraczającej zwykły zarząd" (traktowanej jako "nadbudowa lub przebudowa nieruchomości wspólnej") w rozumieniu ustawy o własności lokalu i przepisów Kodeksu cywilnego. Oczywiście, jak to często w takiej sytuacji bywa, znalazła się osoba, która nie chce wydać takiej zgody.

Czy ktoś z Państwa, udzielających się na tym forum, spotkał się z takim problemem? Próbuję uzbroić się w argumenty przed ewentualnym wejściem w polemikę z organem.
Z jednej strony - pojawia się pytanie, czy powinno się to interpretować jako "czynność przekraczającą zwykły zarząd". Być może istnieje np. orzecznictwo Sądów, które wskazywałoby przeciwnie (nie doszukałem się na tę chwilę).
Z drugiej - czy taka interpretacja powyższych zagadnień nie stoi w sprzeczności z obowiązkiem określonym w § 55 rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie z dnia 12/04/2002 r.:
"§ 55 ust. 1. W budynku mieszkalnym wielorodzinnym niewyposażanym w dźwigi należy wykonać pochylnię lub zainstalować odpowiednie urządzenie techniczne, umożliwiające dostęp osobom niepełnosprawnym do mieszkań położonych na pierwszej kondygnacji nadziemnej oraz do kondygnacji podziemnej zawierającej miejsca postojowe dla samochodów osobowych".

Czy mają Państwo tu jakieś doświadczenie? Będę wdzięczny za wszelkie sugestie.
Nadrzędny - Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2013-11-25 10:30
Jeśli teren należy do wspólnoty mieszkaniowej konieczna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli. Spróbuję skonsultować sprawę z naszym prawnikiem odnośnie orzecznictwa w tej sprawie. Będzie to jednak możliwe  dopiero po dkoniec tygodnia.
Nadrzędny - Autor bluengel Dodany 2013-11-25 10:37
Niestety, z moich doświadczeń wynika, że brak zgody chociażby jednego lokatora może uniemożliwić operację. Widziałam już takie przypadki i wiem, że warcholstwo ludzkie jest nie do ogrania.

Dlatego też polecam już z czystym sumieniem w zasadzie jedno: przy najbliższej okazji, kiedy lokatorzy będą chcieli coś zmienić w waszej wspólnej własności - nie wiem: posadzić nowe kwiatki, pomalować śmietniki, wymienić okna albo dach - niech ta jedna niepełnosprawna lokatorka też zaprotestuje. Bez jej głosu będą stali w miejscu.
Sorry, ale inaczej gamonie-lokatorzy od siedmiu boleści niczego nie zrozumieją.
Nadrzędny Autor 62norbi03 Dodany 2013-11-26 01:26
Tak, jak Bluengel, też się spotkałem nie raz z takimi sprawami, i dopiero ci, co sprzeciwiali się osobie niepełnosprawnej dali rację, gdy sami stali się niepełnosprawni, wtedy dopiero zrozumieli, co to jest wolność samodzielnego poruszania się...
Nadrzędny - Autor meical Dodany 2013-11-26 07:34
Dziękuję za odpowiedzi. @Centrum INTEGRACJA - będę wdzięczny za podpytanie prawników, którzy mają w tej gałęzi doświadczenie.
Nadrzędny - Autor Kobieta A. Dodany 2013-11-26 19:11
Blu... bywają tacy ludzie, ale wprowadzasz w błąd nie tylko pytającego. Taka wypowiedź na forum powoduje, że ktoś w przyszłości zada podobne pytanie i Twoja bzdurna wypowiedź się wyświetli :-( Ponad to słowo "lokator" tutaj nie ma racji bytu - lokator nic nie ma do gadania.
Tak na ogół to działa Ustawa o Wspólnotach mieszkaniowych.

>będęna wypowiedź  wdzięczny za podpytanie prawników, którzy mają w tej gałęzi doświadczenie<


Marzenie :-(

>jednakże organ rozpoznający sprawę wskazał, iż niezbędna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli nieruchomości wspólnej jako "czynności przekraczającej zwykły zarząd"< >(traktowanej jako "nadbudowa lub przebudowa nieruchomości wspólnej") w rozumieniu ustawy o własności lokalu i przepisów Kodeksu cywilnego. Oczywiście, jak to często w takiej< >sytuacji bywa, znalazła się osoba, która nie chce wydać takiej zgody.<


1. Jaki "organ"?
2. To jest Spółdzielnia Mieszkaniowa czy Wspólnota Mieszkaniowa?
6. Jeśli W.M. ilu właścicieli?
Nadrzędny Autor 62norbi03 Dodany 2013-11-26 22:13
Kobieto, głupoty wypisujesz... Tak jest, że wszyscy się nieraz zgadzają oprócz jednej osoby, i staniesz w miejscu...
Nadrzędny - Autor bluengel Dodany 2013-11-27 10:57
Babo, tak na ogół - to problem internetu a szczególnie tego forum polega na tym, że Twoje "lotne" i treściwe puste pytania spamują sieć...

Nie przyszło Ci do główki, że lokator może być jednocześnie współwłaścicielem tudzież właścielem....? Ojej...
Nadrzędny - Autor Kobieta A. Dodany 2013-11-29 16:51
Głombie  bluengel: LOKATOR TO LOKATOR - praw żadnych nie ma w tym względzie!!! WYNAJMUJE LOKAL OD WŁAŚCICIELA (bez względu kim on by nie był) !!!
Zajrzyj do słownika i dowiedz się co znaczy

>lokator może być jednocześnie współwłaścicielem tudzież właścielem.<


NIE WYPOWIADAJ SIĘ W TEMATACH O KTÓRYCH NIE MASZ POJĘCIA!!![B/]
Norbi nie udaje kogoś będąc nikim -jemu dlatego wolno głupoty pisać :-)
Nadrzędny - Autor 62norbi03 Dodany 2013-11-30 14:59
Kobieto A.
Pokaż gdzie w tym temacie coś głupiego napisałem...
Bluegel ma tym razem rację, będę ją bronił, jak w jakimś temacie będziemy oboje mieć podobne zdanie...
Kobieto A, mam pytanie: Czy ty poruszasz się na wózku, i czy ty masz podjazd, lub zbudowałaś podjazd lub windę?
Nadrzędny - Autor Kobieta A. Dodany 2013-12-02 18:49
62norbi03 przeczytaj powoli jeszcze raz wszystkie posty w tym temacie, a zwłaszcza założyciela wątku to zrozumiesz, że piszesz i odpowiadasz nie na temat.
Nadrzędny Autor 62norbi03 Dodany 2013-12-02 21:34 Zmieniony 2013-12-02 21:41
Женщина A...

Я пишу на тема, это только... вы не понимаете... :-)
Nadrzędny Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2013-11-27 12:05
Czy może Pan zadzwonić do Centrum Integracja 22 831 85 82 lub podać nr tel to zadzwonię i przekażę informację uzyskaną od prawnika
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / BARIERY architektoniczne i nie tylko / podjazd a zgoda współwłaścicieli (6016 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999-2008 Markus Wichitill