www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Celiakia wyłączona z chorób orzecznictwa o niepełnosprawn. (7975 - wyświetleń)
- Autor Krysia62 Dodany 2014-01-23 01:11
Witajcie kochani. Miałam 24.11.2010 r przyznany stopień umiarkowanej niepełnosprawności na 2 lata. Po 2 latach wystąpiłam ponownie ponieważ wiadomo, że człowiek się starzeje :-( otrzymałam wtedy już stopień lekki więc odwołałam się i pojechałam na komisję do Warszawy gdzie podtrzymali stopień lekki na rok :-( wtedy też usłyszałam coś takiego, że celiakia nie jest uważana już za chorobę brana pod uwagę przy orzekaniu o niepełnosprawności. Ponieważ kosztowało mnie to masę zdrowia i poniosłam porażkę, a byłam przed operacją kolana odłożyłam całą sprawę i zajęłam się swoim zdrowiem. W roku 2013 w grudniu postanowiłam ponownie spróbować wystąpić o orzeczenie o niepełnosprawności. Trafiłam na panią, która obejrzała tylko dokumenty o przebytych operacjach kolana, a resztę po prostu oddała twierdząc, że nie mam opinii od ortopedy to ona więcej nie może i walnęła mi stopień lekki na stałe. Opinia psychiatry o utrzymujących się stanach depresyjno - lękowych czy opinia foniatry o niedowładzie mięśni wewnętrznych krtani ( 3 operacje ) czy oczywiście badania gastrologiczne nie zostały wcale brane pod uwagę :-( ja już tego wcale nie rozumiem :-( w dodatku mam stwierdzona astmę oskrzelową i chyba w sumie najmniej ważną niedoczynność tarczycy. Z tego wszystkiego to ręce opadają, ale mam zamiar pisać odwołanie od tej decyzji, bo w sumie to co mam to do niczego mi nie jest potrzebne :-( ze stopniem umiarkowanym mogę szukać pracy w jakimś zakładzie chronionym, a z tym co mam to będę mogła szukać długo i namiętnie :-( za pierwszym razem miałam orzeczenie :
02-P – choroby psychiczne; 07-S – choroby układu oddechowego i krążenia; 08-T – choroby układu pokarmowego;
za drugim razem ( stan lekki ): 02-P – choroby psychiczne; 03-L – zaburzenia głosu, mowy i choroby słuchu; 05-R – upośledzenie narządu ruchu;
a teraz ( stan lekki stały ): 05-R – upośledzenie narządu ruchu;
i zasadnicze pytanie :-) czy celiakia jest nadal chorobą brana pod uwagę przy orzecznictwie ? i czy ktos mógłby pomóc mi napisać odwołanie :-) Pozdrawiam Krysia
Nadrzędny Autor bluengel Dodany 2014-01-23 10:57
Krysiu droga,
1) dlaczego od otrzymania takiego lub innego orzeczenia uzależniasz to gdzie będziesz szukała pracy? Jeżeli jesteś do niej zdolna (we własnym chociażby mniemaniu, na zdrowy rozsądek) w jakimś stopniu - nie musisz liczyć na ZPChy czy inne patologie. I lepiej tego nie rób - każdy powód, który sobie wymienisz będzie wystarczający;

2) naprawdę uważasz, że celiaklia to dolegliwość np. na równi ze stanem po udarze, zawale serca czy po złamaniu kręgosłupa powodującego chociażby "tylko" paraplegię czyli konieczność siedzenia na wózku do końca życia - a takim też się przyznaje umiarkowany...? Celiaklia, astma czy niedoczynność tarczycy to choroby powodujące raczej niedogodności, które podlegają obecnie leczeniu i można z nimi żyć i funkcjonować całkiem przyzwoicie. Nie są przyjemne, ale to nie AIDS czy nowotwór;

3) większość dolegliwości, które opisałaś ma co najmniej 40% populacji w Polsce - czy uważasz, że każdemu należy z tego tytułu przyznać z marszu stopień co najmniej umiarkowany...? Pewnie, każdy przypadek jest inny, ale na forum możemy tylko uogólniać - bo nikt nie zagląda w niczyje dokumentacje, nie zna przebiegu ani choroby, ani życia itp. .
Jak dla mnie - właśnie najbardziej istotna wydaje się lekceważona przez Ciebie niedoczynność tarczycy, bo przy braku odpowiedniego leczenia może spowodować ogromnie problemy zdrowotne. 

Nie pytaj, dlaczego kiedyś ktoś dał Ci inne orzeczenie, z innymi kodami, kierując się innymi przesłankami - to nie ma sensu. Te przesłanki się zmieniają, zmienia się medycyna, rynek pracy, uwarunkowania społeczne - to i zmienia się sposób orzekania.

Jeżeli nie zgadzasz się z decyzją - odowałaj się od niej. Sama spokojnie wszystko napiszesz: że się odwołujesz od decyzji z dnia, numer; uzasadniasz nastąpująco: i tu wymieniasz wszystko, co nam tu opisałaś, punkt po punkcie, choroba po chorobie. Dodaj jak Twój stan wpływana na Twoje życie codzienne, ogranicza podjęcie (lub nie) pracy, funkcjonowanie społeczne itd. .

Aczkolwiek, jest jeszcze druga pułapka: mam nieodparte wrażenie, że przypadki z tak mnogimi dolegliwościami (zamiast np. jednej dominującej) są orzekane z ogólnego stanu zdrowia czyli na wszeli wypadek daje się właśnie lekki - bo nikomu się nie chce dociekać, która dolegliwość jest gorsza czy bardziej zaawansowana. Życie.
Jeżeli Ty tego tak nie podsumujesz - nie oczekuje, że orzecznik za Ciebie tego dokona. To nie jest w jego interesie.

Nadrzędny - Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2014-01-23 13:42
Zgodnie z przepisami przy orzekaniu o stopniu niepełnosprawności osoby, która ukończyła 16 rok życia, bierze się pod uwagę:
1) zaświadczenie lekarskie zawierające opis stanu zdrowia, rozpoznanie choroby zasadniczej i chorób współistniejących potwierdzone aktualnymi wynikami badań diagnostycznych, wydane przez lekarza, pod którego opieką lekarską znajduje się osobazainteresowana, oraz inne posiadane dokumenty mogące miec wpływ na ustalenie stopnia niepełnosprawności;
2) ocenę stanu zdrowia wystawioną przez lekarza —przewodniczàcego składu orzekającego, zawierającą opis przebiegu choroby zasadniczej oraz wyniki dotychczasowego leczenia i rehabilitacji, opis badania przedmiotowego, rozpoznanie choroby zasadniczej i chorób współistniejących oraz rokowania odnośnie do przebiegu choroby;
3) wiek, płeç, wykształcenie, zawód i posiadane kwalifikacje;
4) możliwośç całkowitego lub częściowego przywrócenia zdolności do wykonywania dotychczasowego lub innego zatrudnienia — poprzez leczenie, rehabilitację lub przekwalifikowanie zawodowe;
5) ograniczenia występujące w samodzielnej egzystencji i uczestnictwie w życiu społecznym;
6) możliwość poprawy funkcjonowania osoby zainteresowanej w samodzielnej egzystencji oraz w peΠ-nieniu ról spoΠecznych — poprzez leczenie, rehabilitację, zaopatrzenie w przedmioty ortopedyczne, środki pomocnicze, środki techniczne, usługi opiekuńcze.
Warto zwrócić uwagę ,że nie ma podanego wprost katalogu schorzeń i odpowiadających im stopni niepełnosprawności. Przy ocenie stanu osoby ubiegającej się o wydanie orzeczenia bierze się pod uwagę stopień zaawansowania schorzenia oraz schorzenia wspólistniejące. Nie zawsze posiadanie schorzenia oznacza ,że osoba zostanie uznana za niepełnosprawną (np. tylko niewiele osób mających wady wzroku i noszących szkła korekcyjne zostanie uznanymi za niepełnosprawne z powodu dysfunkcji narządu wzroku). Stan zdrowia jest oceniany indywidualnie przez Komisję lekarską. W orzeczeniu mogą byc podane maksymalnie 3 symbole przyczyny niepełnosprawności.
Od otrzymanego orzeczenia w ciągu 14 dni można złozyć odwołanie.
Nadrzędny - Autor Kundzia Dodany 2014-01-23 16:03

>3) wiek, płeç, wykształcenie, zawód i posiadane kwalifikacje;<


ciekwe co ten punkt ma wspólnego do niepełnosprawności, gartuluję rozumu tworzącym i przepychającym taką ustawę.

>4) możliwośç całkowitego lub częściowego przywrócenia zdolności do wykonywania dotychczasowego lub innego zatrudnienia — poprzez leczenie, rehabilitację lub przekwalifikowanie zawodowe;<


podobnie jak ten. Ręce opadają. Jeszcze rozumiem przy ocenaniu zdolności do pracy, choć to też nienormalne, ale przy ocenianiu niepełnosprawności? Porażka.
Stan zdrowia dokucza niezależnie od wykształcenia, zatrudnienia itd, jedynie na wiek można co nie co zwalić, np na starość, choć to odrębna sparwa.

Jeżeli chodzi o orzeczenia na wzrok, na stonie PZN jest podane co na co przysługuje, nie wiem tylko czy zostały uwzglęnione tam zmiany z 2013r.
Nadrzędny - Autor bluengel Dodany 2014-01-23 19:38
Kundzia, zaprzeczasz sama sobie, bo:
- skoro uważasz, że branie w orzecznictwie pod uwagę elementów przez Ciebie wymienionych jest głupie i bez znaczenia np. dla sytuacji zawodowej człowieka to czemu Ty i parę innych tutaj osób tak uparcie dążycie do podniesienia stopnia z lekkiego za wszelką cenę - za argument podając właśnie głównie ewentualnie możliwość otrzymania zatrudnienia dopiero wtedy??
- jeden człowiek po złamaniu kręgosłupa odcinka szyjnego rzeczywiście nie jest w stanie podjąć zatrudnienia ani się usamodzielnić, ale już drugi z tym samym schorzeniem już doskonale sobie poradzi - bo np. ten drugi nie był wcześniej drwalem czy górnikiem, lecz doświadczenie i wykształcenie pozwolą mu znaleźć mniej wymagające zatrudnienie.

Ten system nie jest moim ulubionym, bo rządzą nim zupełnie inne wytyczne niż te tu przytaczane - a mianowicie nie orzekać za wszelką cenę, bo to generuje koszty publiczne. Ale da się go czasami pokracznie uzasadnić - to są akurat fakty.
Nadrzędny - Autor Kundzia Dodany 2014-01-23 19:57
czy ty czytasz ze zrozumieniem? Chodzi mi o to że co ma wiek, wykształcenie czy kwalifikacje do niepełnosprawności?

ps mam umiarowany nie lekki i nie dążę do podwyższenia stopnia
Nadrzędny Autor Krysia62 Dodany 2014-01-23 21:40
Witajcie kochani :-) Bardzo dziękuję za odpowiedzi. I właśnie w tym momencie bluengel zaprzeczyłeś sam sobie ponieważ powiedziałeś mi, że - większość dolegliwości, które opisałaś ma co najmniej 40% populacji w Polsce - czy uważasz, że każdemu należy z tego tytułu przyznać z marszu stopień co najmniej umiarkowany...? Akurat teraz powiem, że nie wiem czy 40% populacji w Polsce nie może mówić dłużej niż 30 minut na dobę ( w pokojowej temperaturze ) bo traci głos ?  Ponadto napisałeś : - Celiaklia, astma czy niedoczynność tarczycy to choroby powodujące raczej niedogodności, które podlegają obecnie leczeniu i można z nimi żyć i funkcjonować całkiem przyzwoicie. Celiakia podlega leczeniu ? jeżeli dieta to forma leczenia to ok, ale jeśli spowodowała już przewlekłe zapalenie trzustki, nieprzyswajanie żelaza z pokarmu i inne dolegliwości to chyba nie jest to tylko niedogodność :-( Z astmą da się żyć, ale ja mam średnie wykształcenie ( matura ) bez zawodu wyuczonego i ponad 50 lat więc gdzie z takimi felerami zostanę przyjęta ? nie nadaję się jako sprzątaczka, bo noga strasznie boli, do sklepu nie mogę, bo nie gadam :-( na produkcję ? I tutaj właśnie to co napisałeś: - dlaczego od otrzymania takiego lub innego orzeczenia uzależniasz to gdzie będziesz szukała pracy? Jeżeli jesteś do niej zdolna (we własnym chociażby mniemaniu, na zdrowy rozsądek) w jakimś stopniu - nie musisz liczyć na ZPChy czy inne patologie. Otóż właśnie dlatego, że w tzw. normalnym środowisku nie mogę znaleźć pracy.............................  Kulejąca, nie mogąca gadać z ciągłą sraczką i zadyszką a poza tym życie jest naprawdę cudowne tylko jakoś tego nie potrafię dostrzec, bo mam cholerne nawroty depresji i problemy w kontaktach międzyludzkich :-( to chyba tyle co sobie mogłam ponarzekać :-( Bardzo dziękuję za rady i jednak będę próbowała pisać odwołanie, bo nie mam szans na znalezienie pracy przez urząd pracy, a żyć z czegoś trzeba, a kraść nie potrafię :-( Pozdrawiam cieplutko <3
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Celiakia wyłączona z chorób orzecznictwa o niepełnosprawn. (7975 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill