www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / BARIERY architektoniczne i nie tylko / Swiadczenie pielegnacyjne czy sie nalezy (3042 - wyświetleń)
- Autor sutek50 Dodany 2014-04-20 18:00
Witam!
Mam przyznany stopien niepelnosprawnosci znaczny. Wpunkcie 7 na tym orzeczeniu pisze tak
koniecznosci stalej lub dlugotrwalej opieki lub pomocy innej osoby w zwiazku ze znacznie ograniczona mozliwoscia samodzielnej egzystencji mam wpisane wymaga natomiast w punkcie 8 mam nie dotyczy. Czy zwiazku z tym nalezy sie swiadczenie pielegnacyjne
Nadrzędny Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2014-04-22 12:11
Zgodnie z przepisami świadczenie pielęgnacyjne przysługuje  z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, przysługuje:
1) matce albo ojcu,
2) opiekunowi faktycznemu dziecka,
3) osobie będącej rodziną zastępczą spokrewnioną, w rozumieniu ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej,
4) innym osobom, na których zgodnie z przepisami ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. – Kodeks rodzinny i opiekuńczy ciąży obowiązek alimentacyjny, z wyjątkiem osób o znacznym stopniu  niepełnosprawności

– jeżeli nie podejmują lub rezygnują z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad osobą legitymującą się orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze  znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji, albo osobą legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności.
Zatem , jeśli legitymuje się Pan orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności a Pana opiekun spłnia kryteria , to może się ubiegać o ww świadczenie.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / BARIERY architektoniczne i nie tylko / Swiadczenie pielegnacyjne czy sie nalezy (3042 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill