www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / BARIERY architektoniczne i nie tylko / Strony internetowe dostosowane do osób niepełnosprawnych (17216 - wyświetleń)
- Autor Sieć Bez Barier Dodany 2014-07-03 12:37
Witam serdecznie,

moi drodzy czy znacie może strony internetowe dobrze dostosowane do osób niepełnosprawnych, czy też osób starszych?
Nadrzędny - Autor Kobieta A. Dodany 2014-07-03 19:43
Mimo wszystko to jest różnica. Osoba starsza ma inne ułomności, blokady - głównie psychiczne, a o.n. może mieć różne schorzenia i każdemu coś innego ułatwia i utrudnia dostęp do netu :-)
Nadrzędny - Autor Sieć Bez Barier Dodany 2014-07-07 12:22
To prawda. Myślę więc, jak ważna jest dobrze zaprojektowana stronka, aby każdy miał do niej dostęp. U nas w Polsce, trochę ten temat kuleje, jest wiele firm, które zajmują się dostosowywaniem, ale czy skutecznie.... 
Nadrzędny Autor RejentFimor Dodany 2016-02-25 02:14
większość stron projektowanych w dzisiejszych czasach jest na tyle dostosowana do wygody, że większość powinna być ok :-)
Nadrzędny - Autor miss_aldona Dodany 2014-10-13 13:36
A jakie to są strony dostosowane dla osób niepełnosprawnych? No bo to chyba zależy od niepełnosprawności... Są dla osób niewidomych np. dostosowane... Ale innych za bardzo nie znam.
Nadrzędny - Autor Gollum Dodany 2014-10-13 17:30
Bo innych nie ma.
Chodzi o dostosowanie stron dla osób niewidomych i niedowidzących.
Aktualnie jest trend do stron jasnych z bladym niebieskim tekstem - masakra dla osób słabowidzących.
Strony nie są odpowiednio przystosowane do pracy z programami udźwiękawiającymi typu Jaws, Supernowa, Lunar Pus czy darmowy NVDA. Choć nie do końca jest to kwestia stron, ale również przeglądarek - np. z Operą nie chcą za bardzo współpracować w/w programy - bez użycia wirtualnej myszy się nie obejdzie, ale tym nie każdy umie się posługiwać i dodatkowo takie przeglądanie wirtualną myszka jest uciążliwe. Bardzo dobrze współpracuje z w/w programami Internet Explorer.
Dla osób słabowidzących polecam przeglądarkę Opera 12.17 - jest to ostatnia z 12ek, aktualnie jest już Opera 20xx, ale to jest zupełnie inny twór, na nowym silniku (można mieć zainstalowane obie jednocześnie) - 20ka jest na silniku Chrome'a.
Dlaczegopolecam Operę 12.17 - ma ona możliwość ustawienia tzw. wysokiego kontrastu - wszystkie strony są wówczas czarne, a czcionka biała - jedyny mankament to nie wszytkie grafiki sa wyświetlane i przyciski niejednokrotnie sa niewidoczne - dopiero po najechaniu na nie myszką, ale to wszystko do opanowania - jak już znamy stronę to wiemy gdzie jakie przyciski są.
To samo jeśli chodzi o "powiększanie storny" aby była większa czcionka - wciskamy jednocześnie dwa klawisze na klawiaturze Ctrl+[przycisk plus +] -> powiększmay, a z minusem pomniejszamy.
Nie musimy szukać suwaka u dołu strony czy też powiększania procentowego.

Co do pracy w systemie windows również jest opcja tzw. wysoki kontrast i można ją bardzo prosto włączyć wciskając jednocześnie trzy przyciksi Alt+Shift+PrtSc - wszystkie okna mamy czarne tło i biale litery - tym samym skrótem wyłaczamy wysoki kontrast.
Nadrzędny - Autor 62norbi03 Dodany 2014-10-16 00:14
Gollum, co do oprogramowania Microsoftu masz w pełni rację. Tylko pozwól, że zapytam: Co mają robić użytkownicy innych systemów operacyjnych, np. Linux, Apple, Android???
Nadrzędny - Autor Gollum Dodany 2014-10-16 06:38
Nie wiem jak Linux, ale pod Androida jest oprogramowanie pozwalające na takie zmiany jak opisałem wyżej. Apple również ma darmowe oprogramowanie dla osób niedowidzących.
Poza tym jest to wybór indywidualny - jeśli chcesz korzystać z danych udogodnień wybierasz taki system w kórym jest więcej możliwości - ja np. - aktualnie jest tendencja (w telefonii komórkowej) smartfonów dotykowych, te co pozostały dotykowe nie mają oprogramowania dla niewidomych/niedowidzących - narazie bujam się z Nokią E72 na Symbianie z oprogramowaniem Talks, ale w końcu będę musiał zmienić telefon, Symbian już upadł i ... padło na iPhone'a - iOS8 ma zaimplementowany VoiceOver - program pozwalający na korzystanie z tego telefonu osobom zupełnie niewidomym i co najważniejsze bez dodatkowych opłat jak w przypadku symbiana - za TALKS'a trzeba zapłacić 1000 zł
Nadrzędny - Autor 62norbi03 Dodany 2014-10-16 10:09
Widzę, że masz dość duże rozeznanie, Gollum, więc pozwolisz, że jak będę potrzebował rzetelnej informacji w dziedzinie pokonywania i likwidacji barier jakie napotykają osoby niewidome i niedowidzące, to skorzystam z twojej bazy wiedzy... Więc zostańmy przyjaciółmi...
Nadrzędny - Autor Gollum Dodany 2014-10-16 10:16 Zmieniony 2014-10-16 10:46
Mam wiedzę na ten temat, ale nie tylko - problemy z systemem windows czy też problemy sprzętowe też rozwiązuję - radzę sobie całkiem nieźle ;-)
Zawsze możesz pisać - jeśli tylko będę umiał rozwiązać problem to chętnie pomogę.
Nadrzędny - Autor 62norbi03 Dodany 2014-10-16 18:17
To moim zdaniem trzeba odnowić ten wątek... http://forum.niepelnosprawni.pl/topic_show.pl?pid=219265;hl=informatyka
Nadrzędny Autor Gollum Dodany 2014-10-16 19:12
Co byś chciał wiedzieć na ten temat.
To jest sianie propagandy i paniki wśród użytkowników windowsa.
Tak naprawdę microsoft jeśli by chciał ma dostep do każdego z systemów - to nie jest problem.
Opisana funkcja to nic innego jak raporotowanie o używanych programach. Jednorazowo jest wysyłany raport o programie (nie o jego legalności lub nie) czy jest on bezpieczny. Informacje te nie są rozpowszechniane.
Nadrzędny - Autor Gollum Dodany 2014-10-16 21:27
Sorki - pochrzaniło mi się - to co opisałem to SmartScreen.
TPM to zupełnie co innego i jest to opcja dostępna od wersji Pro i mżna ją wyłaczyć.
A tutaj możesz nieco więcej poczytać o tym module:
http://windows.microsoft.com/pl-pl/windows-vista/what-is-the-trusted-platform-module-security-hardware
Nadrzędny - Autor 62norbi03 Dodany 2014-10-17 11:05 Zmieniony 2014-10-17 11:46
Pomylki sa rzecza  ludzka.... :-)  
A co powiedziabys  na ten program, jesli mowa o ulatwieniach dla niepelnosprawnych, uwazam, ze jest godny uwagi...
http://forum.niepelnosprawni.pl/topic_show.pl?pid=202995;hl=sterowany%20g.
Dodam, ze ten ww. program jest  w moim tablecie...  Ja ze  wzgedu  na powazna wade wymowy nie uzywam, lecz dla osob majacych problem ruchowy a z kolei  nie majacych problem z wymowa z powodzeniem go polecam...
Nadrzędny Autor Gollum Dodany 2014-10-17 12:42
Poczytam chętenie bo o takiej obsłudze czytałem i samsung reklamował taki smartfon obsługiwany głosem, ale jak przyszło co do czego to się okazało, że tylko "kilka" poleceń :-)
Tego typu programami się nie interesowalem - nie bylo potrzeby :-)
Ale skoro już trafiłem - za Twoją uprzjmością - to polukam.
Nadrzędny - Autor Jola11 Dodany 2014-10-17 19:13
Norbi zacznij pisać więcej o tych programach :-)
Właściwie o wszystkich ułatwiających życie o.n :-)
Nadrzędny - Autor Gollum Dodany 2014-10-17 19:41 Zmieniony 2014-10-17 19:44
Proszę - jeden z nich:
ZoomIt
>>>KLIK<<<
Darmowy program od Microsoftu do powiększania ekranu.
Niestety pod XP można tylo przeglądać w powiększeniu, ale od Visty w górę można podczas powiększenia (sami ustalamy procent powiększenia) pracować, korzystać z komputera, używac myszki czy też pisać. Nie ma zbyt wiele funkci, ale jest za darmo i co ciekawe jest to wersja tzw. portable - nie wymagająca instalacji - uruchamiamy i działamy, mozemy przenosić na pendraku i używac na dowolnym komputerze z systemem Wndows ;-)


NVDA
Tzw. screen reader (potocznie "gadaczka") darmowy program działający pod systemem Windows - od XP w górę.
>>>strona domowa<<<
a tutaj można pobrać najnowszą wersję:
>>>KLIK<<<
Instalator jest tak skonstuowany, że po uruchomieniu mozemy od razu rozpocząć korzystanie z programu mówiącego lub zaznaczyć opcję Zainstaluj na komuterze, aby zainstalować.
Taki instlator możemy nosić ze sobą na pendraku i nie zaśmiecając nikomu możemy korzystac z programu na dowolnym komputerze z systemem Windows.
Nadrzędny Autor Gollum Dodany 2014-10-18 17:30
Podaję stronę - dla tych co nie znają - gdzie można zaopatrzyć się w przeróżne "narzędzia" ułatwiające funkcjonowanie odobom niepełnosprawnym.
>>>KLIK<<<
Wiem, wiem - nie sa to tanie produkty, ale podałem, aby osoby mniej zorientowane miały możliwość większego rozeznania się w tym co moze im pomóc w codziennych czynnościach.
Są to produkty o które można się starać w MOPS, PCPR czy PFRON (choć tu już coraz mniej) o dofinansowanie.
Nadrzędny - Autor 62norbi03 Dodany 2015-08-23 13:25 Zmieniony 2015-08-23 13:40
Założyłem temat o tej tematyce, lecz on został wyśmiany... Więc nie będę się już udzielał w poradach dotyczących informatyki... Dodam tylko, gdy używałem produkty Microsoft-u, to częściej miałem problemy z komputerem niż za Linux-owych dystrybucji. Nie powiem, że było łatwo, bo w poprzednich dystrybucjach tego systemu nie było czegoś takiego jak "centrum oprogramowania" a tylko prawie wszystkie aplikacje trzeba było instalować za pomocą terminalu poleceń... Centrum oprogramowania, to narzędzie które wyszukuje w internecie aplikacje które user chce zainstalować i od razu za pomocą kliknięcia myszką na daną nazwę programu automatycznie instalować...
Nadrzędny Autor Jola11 Dodany 2015-08-25 20:03

>Założyłem temat o tej tematyce, lecz on został wyśmiany... Więc nie będę się już udzielał w poradach dotyczących informat<


Norbi kliknąłeś do mnie, przeczytałam też posty w poradach w zw. z tym uważam, że nie "podejrzewasz" mnie jak niektórzy inni ;-) Dlatego pozwolę sobie napisać uczciwie i szczerze, gdyż wydaje mi się, że Ty taki jesteś :-)

Kolokwialnie mówiąc: olej to, poza tym pomyśl przez kogo wyśmiany? Masz sporą wiedzę i chcesz pomóc i to się liczy :-) Gollum jest fachura - może zawodowo, ale Ty też masz swoje doświadczenia i praktykę :-) Skoro potrafiłeś rozszyfrować wielokropka to masz mózg nie od parady i chyba Wiesz co ja o nim myślę :-)

Nie przejmuj się ludzkim słowem: ludzie są zawistni, złośliwi i jak zapewne wiesz lepiej się czują jak dokopią wg. nich słabszemu.
Trzym się, ignoruj durni...
Pozdrawiam :-)
Nadrzędny - Autor frances Dodany 2015-08-18 19:33
Ta stronka http://e-senior.pl/ jest dobra dla starszych. Mają bardzo dobry rozmiar czcionki, a do tego wszystko można tam załatwić - od zakupów po maila.
Nadrzędny Autor Klaudiusz55 Dodany 2016-03-29 23:56
Faktycznie, sprawdzałem, ekstra stronka
Nadrzędny Autor patryk543 Dodany 2016-03-31 12:14
Dzięki za link, akurat uczę babcię obsługi komputera i Internetu na tej stronce ;-)
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / BARIERY architektoniczne i nie tylko / Strony internetowe dostosowane do osób niepełnosprawnych (17216 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill