www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / oczekując na wydanie legitymacji (1916 - wyświetleń)
- Autor jowitak Dodany 2014-07-09 20:14
30 czerwca skonczyło się orzeczenie o niepełnosprawnošci mojego 8 letniego syna, tym samym legitymacja uprawniajãca do ulg straciła ważność. Od 2 go lipca orzeczenie zostało wznowione a na nową legitymację musimyczekać 2 tyg. Czy przez ten okres ulgi nam nie przysługują, mimo, że mamy orzeczenie? Chodzi mi głõwnie o przejazdy mpk, pkp.
Nadrzędny Autor Iota Dodany 2014-07-09 23:14
Nie jestem specjalistą, ale być może uprawnienie to daje także odpis orzeczenia (kopia decyzji o orzeczeniu niepełnosprawności).

W przypadku przejazdów PKP i PKS, odnośna ustawa traktuje jako równoważne dokumenty legitymację i orzeczenie. Zasady w transporcie miejskim zależą od samorządu, trzeba więc sprawdzić u lokalnego przewoźnika (ZTM, MPK itd.). Prawdopodobnie oba dokumenty traktowane będą równoważnie, ale na 100% tego nie przewidzę.

Ja całe życie jeżdżę nie z legitymacją, a z odpisem decyzji o wydaniu orzeczenia i nie miałam nigdy problemów z warszawskim ZTM, bo tutaj orzeczenie i legitymacja traktowane są w uchwale samorządu tak samo - legitymacji nawet nie posiadam, bo nigdy mi się jej nie chciało wyrabiać.
Nadrzędny Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2014-07-11 10:15
Ponieważ ulgi w przejazdach komunikacją lokalną (miejską) ustalane są w drodze uchwały miasta/ gminy, należy sprawdzić jakie dokumenty potwierdzają prawo do zniżki. W wielu miejscowościach wypis orzeczenia jest dokumentem wystarczającym. ( jesli kserokopia to musi byc potwierdzona za zgodnośc z oryginałem).
Informacje o ulagach w komuniakcji PKP:
http://intercity.pl/pl/dokumenty/Przepisy%20i%20taryfy/Ulgi%20ustawowe%20od%2018%2005%202014.pdf
W przypadku ulg komunikacyjnych dokumentem jest legitymacja dziecka niepełnosprawnego wraz z dokumentem potwierdzającym cel podróży.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / oczekując na wydanie legitymacji (1916 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill