www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Komentarze do artykułów / niezdolność do samodzielnej egzystencji (22601 - wyświetleń)
- Autor sutek50 Dodany 2014-08-01 10:55
Witam!
Co oznacza niezdolnosc do samodzielnej egzystencji? Czy w orzeczeniu z jednym pukntow musi byc cos wpisane?
Nadrzędny - Autor bluengel Dodany 2014-08-01 11:11
Cytat ze strony ZUS (naprawdę nie jest trudno znaleźć takie definicje):
"W przypadku stwierdzenia naruszenia sprawności organizmu w stopniu powodującym konieczność stałej lub długotrwałej opieki i pomocy innej osoby w zaspokajaniu podstawowych potrzeb życiowych, orzeka się niezdolność do samodzielnej egzystencji".

Oczywiście, lekko subiektywna może być ocena przesłanek do powyższego przez orzeczników, ale sama niezdolność do samodzielnej egzystencji oznacza dokładnie niezdolność do samodzielnej egzystencji - uważam, że to akurat dosyć jasna stwierdzenie. Albo ktoś może funkcjonować na co dzień bez pomocy osób drugich albo nie.
Nadrzędny - Autor sutek50 Dodany 2014-08-01 11:15
No tak ale ta decyzje wydaje zus podczas starania sie o jakas rente czy sam stopien znaczny juz na to wskazuje
Nadrzędny Autor bluengel Dodany 2014-08-01 13:55
Teoretycznie - w orzecznictwie rentowym niezdolność do pracy łączy się z niezdolnością do samodzielnej egzystencji.
Praktycznie - jeżeli człowiek ma takie orzeczenie, do tego np. pobiera rencinę socjalną ale jednocześnie jednak pracuje (bo prawo tego nie zabrania) to nie powinien się dziwić, jeżeli rencinę socjalną ktoś mu np. odbierze. Bo wyciągnie wnioski: skoro człowiek może pracować = jest zdolny do samodzielnej egzystencji.
Nie jest to oczywiste z faktu literalnego, ale jednak teoretycznie logiczne (bo np. takiego pracownika rodzina musi codziennie do tej pracy zawieźć itd.).
Nadrzędny Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2014-08-06 11:14
Zgodnie z przepisami niezdolną do pracy w rozumieniu ustawy jest osoba, która całkowicie lub częściowo utraciła zdolność do pracy zarobkowej z powodu naruszenia sprawności organizmu i nie rokuje odzyskania zdolności do pracy po przekwalifikowaniu.W przypadku stwierdzenia naruszenia sprawności organizmu w stopniu powodującym konieczność stałej lub długotrwałej opieki i pomocy innej osoby w zaspokajaniu podstawowych potrzeb życiowych, orzeka się niezdolność do samodzielnej egzystencji.
Zgodnie z Art. 13 Ustawy o rentach i emeryturach z FUS zachowanie zdolności do pracy w warunkach określonych w przepisach o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych
nie stanowi przeszkody do orzeczenia całkowitej niezdolności do pracy.
Ww zapis oznacza, że osoba u której orzeczono całkowitą  niezdolnośc do pracy może byc zatrudniona.
Nadrzędny - Autor annam Dodany 2014-08-22 11:59
Niezdolność do samodzielnej egzystencji jest wtedy jeśli stopień naruszenia sprawności organizmu powoduje konieczność stałej lub długotrwałej opieki i pomocy innej osoby w zaspakajaniu podstawowych potrzeb życiowych. To znaczy, że osoba, której dotyczy orzeczenie potrzebuję mieć cały czas opiekę. Moim zdaniem powinno to być wpisane w orzeczenie, bo sama niezdolność do pracy to nie to samo co niezdolność do samodzielnej egzystencji.
Nadrzędny - Autor sutek50 Dodany 2014-09-02 19:52
To czyli w orzeczeniu w pukncie 7 mam ze wymaga ale w punkcie 8 juz mam nie wymaga to czyli jak to rozumiec
Nadrzędny - Autor Asamoah Dodany 2014-09-03 08:05
Tak to jest z naszym prawem... usługi hr są chyba na ostatnim miejscu...
Nadrzędny Autor wojtekk Dodany 2014-09-03 09:46
Kiepski sposób na reklamę :-)
Nadrzędny Autor rozan Dodany 2019-11-08 11:58
Popytaj w Zusie.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Komentarze do artykułów / niezdolność do samodzielnej egzystencji (22601 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999-2008 Markus Wichitill