www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / L4 czy od razu renta? (6567 - wyświetleń)
- Autor Akwarystka Dodany 2014-11-28 21:47
Witam Wszystkich
Bardzo prosze o poradę.
Trzy lata temu przebyłam ostre zapalenie nerwów obwodowych. 
Przez pół roku byłam na  zwolnieniu lekarskim, póżniej pół roku zasiłku rehabilitacyjnego.
Potem wróciąłm do pracy ale w formie telepracy(praca w domu przy komputerze)
Obecnie mam orzeczony znaczny stopień niepełnosprawnosci ważny jeszcze przez rok. Mam duże trudności w poruszaniu się i codziennym funkcjonowaniu.
W pracy natomiast robi się sytuacja bardzo niepewna i być może wkrótce skończy się tym, ze będę musiała się starać o rentę.
Czy w chwili obecnej  lekarz prowadzący mógłby mi ponownie wystawiać zwolnienie przez pół roku? A potem mogę się ponownie starać o świadczenie rehabilitacyjne.
Czy od razu powinnam składac o rentę?
Oczywiście L4 byłoby dla mnie korzystniejsze, ale czy lekarz wystawi, skoro nie ma pogorszenia stanu zdrowia? Ale fakt, żę do pracy samodzielnie nie dojadę.
Nadrzędny Autor W z K Dodany 2014-11-29 08:51
Witaj!
Napisałaś>.Trzy lata temu przebyłam ostre zapalenie nerwów obwodowych. 
Czyli na dzień dzisiejszy schorzenie zostało wyleczone? Jeśli tak to raczej marnie widzę szanse na uzyskanie renty bo orzecznik powie Ci, że jesteś wyleczona.
Ale nic nie stoi na przeszkodzie abyś teraz wniosek o rentę złożyła.
A z lekarzem prowadzącym na ten temat rozmawiałaś ?
                                           Waldi.

Nadrzędny - Autor Jola11 Dodany 2014-11-29 13:50
Najpierw zwolnienie czyli zaświadczenie o niezdolności do pracy (chorobowe). Masz znaczny stopień to lekarz wypisze i możesz ciągnąć 6 miesięcy. Z miesiąc - dwa przed końcem złóż wniosek o rentę. Wniosek możesz złożyć nawet z tydzień przed końcem chorobowego - ZUS sobie poradzi, a Ty finansowo nie stracisz. Lekarz Orzecznik z ZUS nie musi Ci od razu dać renty. Nawet jak nie będzie chciał dać renty to dostaniesz (może dać) zasiłek rehabilitacyjny czyli takie przedłużenie "chorobowego". Może też Cię skierować na turnus rehabilitacyjny: zwrot kosztów przejazdu i pobyt za darmo :-) Jeśli tam okaże się, że nastąpiło pogorszenie lub Twój stan jest zły - napiszą to do ZUS. Po tym wszystkim możesz znowu składać wniosek o rentę lub zas. rehabilitacyjny (o ile nie wyniósł 12 miesięcy). Zas. rehabilitacyjny to max 12 miesięcy.
Pozdrawiam :-)
Nadrzędny - Autor bluengel Dodany 2014-12-02 12:44
Jola, a nie przyszło Ci do głowy, że lekarz wystawia (i powinien wystawiać) zwolnienie w przypadku, gdy pacjent jest chory czyli coś mu ewidentnie dolega...? A niekoniecznie dlatego, że ktoś ma stopień znaczny albo jakikolwiek inny...?

Autorka wątku nie napisała, czy się czuje źle oraz na jakim etapie jest jej pierwotna przyczyna niedomagań z przed kilku lat - nie wiem w związku z tym, czemu zakłada wyłącznie ucieczkę na rencinę jako sposób na przetrwanie... Oczywiście, jeżeli nie jest zdolna do pracy, wniosek o rentę może być uzasadniony. Aczkolwiek, wiemy, że nie jest to oczywista oczywistość:)
Nadrzędny Autor Jola11 Dodany 2014-12-09 18:28
Bluengel zgadzam się z Tobą ogólnie i nie tylko "przyszło mi do głowy" - ja to wiem. Wiem też jak wyglądają realia. Odpowiedziałam na konkretne pytanie. Poza tym założyłam, że osoba ze znacznym stopniem jest na tyle chora, że otrzyma to zaświadczenie o niezdolności do pracy. Może mało jasno napisałam.

>mam orzeczony znaczny stopień niepełnosprawnosci Mam duże trudności w poruszaniu się i codziennym funkcjonowaniu.<
>Czy w chwili obecnej  lekarz prowadzący mógłby mi ponownie wystawiać zwolnienie przez pół roku? A potem mogę się ponownie starać o świadczenie rehabilitacyjne.<
>Czy od razu powinnam składac o rentę?<
>Ale fakt, żę do pracy samodzielnie nie dojadę.<


Nie jestem lekarzem, nie znam objawów takiego schorzenia itd.
Pozdrawiam :-)
Nadrzędny - Autor weteran Dodany 2014-11-30 14:33
Gdzie szukać rzetelnych, jasno wytlumaczonych przepisow na temat :
Jakie warunki trzeba spełniać aby się starać o rentę?
Nadrzędny - Autor Iota Dodany 2014-11-30 14:50

> Jakie warunki trzeba spełniać aby się starać o rentę?


Jeżeli chodzi o rentę nie-mundurową, wszystkie informacje są na stronie ZUS (kliknij).

Podstawowe informacje dotyczące renty z tytułu niezdolności do pracy:

Prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy przysługuje ubezpieczonemu, który spełnia łącznie następujące warunki:
1) został uznany za niezdolnego do pracy,2
2) ma wymagany - stosowny do wieku, w którym powstała niezdolność do pracy - okres składkowy i nieskładkowy,
3) niezdolność do pracy powstała w okresach składkowych (np. ubezpieczenia, zatrudnienia) lub nieskładkowych (np. w okresie pobierania zasiłku chorobowego, opiekuńczego, świadczenia rehabilitacyjnego) albo nie później niż w ciągu 18 miesięcy od ustania tych okresów.

Wymóg powstania niezdolności do pracy w określonym ustawą emerytalną czasie nie obowiązuje w stosunku do osoby, która spełnia łącznie następujące warunki:
a) została uznana za całkowicie niezdolną do pracy,
b) spełnia warunek posiadania wymaganego okresu składkowego i nieskładkowego
oraz
c) legitymuje się co najmniej 20-letnim (w przypadku kobiety) i 25-letnim (w przypadku mężczyzny)  okresem składkowym i nieskładkowym. 

Staż uprawniający do renty

Okres składkowy i nieskładkowy wymagany do przyznania renty uzależniony jest od wieku osoby, w jakim powstała niezdolność do pracy. Okres ten wynosi:

    1 rok - jeżeli niezdolność do pracy powstała przed ukończeniem 20 lat,
    2 lata - jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 20 do 22 lat,
    3 lata - jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 22 do 25 lat,
    4 lata - jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 25 do 30 lat,
    5 lat - jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 30 lat.

Warunek wymaganego okresu składkowego i nieskładkowego nie jest wymagany od ubezpieczonego, który stał się niezdolny do pracy z powodu skutków wypadku w drodze do pracy lub z pracy.

Okres wymaganych 5-ciu lat w odniesieniu do osób, u których niezdolność do pracy powstała po ukończeniu 30 roku życia, musi przypadać w ciągu ostatniego dziesięciolecia przypadającego przed dniem zgłoszenia wniosku o rentę lub przed dniem powstania niezdolności do pracy.
Nadrzędny Autor weteran Dodany 2014-12-08 16:26
Dziekuje za przydatne info
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / L4 czy od razu renta? (6567 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill