www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / odbiór renty rodzinnej przez sąd (2622 - wyświetleń)
- Autor Dzoanna Dodany 2015-02-10 22:44
Witam,
jestem osobą niepełnosprawną. Po zmarłym ojcu mi i mojej mamie należała się po połowie renta rodzinna. Mama przepisała całość na mnie, nie chciała swojej części. Teraz chce mi odebrać całą rentę rodzinną. Straszy mnie sądem. Czy ma prawo mi odebrać całą rentę rodzinną?
Z góry dziękuję za pomoc.
Nadrzędny - Autor Mistrz Dodany 2015-02-11 11:22
Nie ma prawa. Skoro jesteś osobą uprawnioną do renty rodzinnej, to nikt nie ma prawa Ci jej zabrać. Uprawnienia to uprawnienia, a nie "prezent", czy "własność" - te można odebrać na drodze sądowej.
Nadrzędny Autor W z K Dodany 2015-02-11 13:43
Myślę, że tę część która należała się mamie to bez problemu może z powrotem " przenieść" na siebie. Bo to jest jej świadczenie a to że zdecydowała że Ty całość pobierałaś było tylko jej dobrą wolą, którą może cofnąć. Ale tak czy inaczej doradzam polubowne rozwiązanie konfliktu.
                    Waldi.
Nadrzędny Autor Ella. Dodany 2015-02-11 20:32
Do Dzoanna
A to zależy ile matka ma lat. Kobiecie po zmarłym mężu na stałe renta rodzinna należy się dopiero po ukończeniu 50 lat. Dziecko otrzymuje 80% renty rodzinnej zaś matka tylko 5% przynajmniej tak było.
Na obecnym etapie czy nastąpiły zmiany renty rodzinnej nie jestem rozeznana.
Warto zadzwonić do ZUS lub poszperać w necie a znajdzie się odpowiedź pełna.
http://praca.gazetaprawna.pl/porady/17349,kiedy_przysluguje_renta_rodzinna_po_zmarlym_mezu_lub_zonie.html

A może lepiej na tym forum podyskutować????? Jest bliższe tematowi.

http://forumprawne.org/zabezpieczenie-spoleczne-zus-pomoc-spoleczna/394083-renta-socjalna-renta-rodzinna-po-zmarlym-ojcu.html
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / odbiór renty rodzinnej przez sąd (2622 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill