www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / renta socjalna wydana przed 2003r. (1733 - wyświetleń)
- Autor sivucha81 Dodany 2015-02-16 10:51
witam, w 2001r. Powiatowy Zespół do Spraw Orzekania o Stopniu Niepełnosprawności przyznał mi rente socjalną i znaczny stopień niepłnosprawności na czas nieokreślony. Obecnie moja renta jest mi wypłacana przez ZUS. Jestem osobą niepracujacą, jednak chciałbym w niedługim czasie podjać prace. moje pytanie brzmi: czy ZUS może wezwać mnie na kontrole i zweryfikować mój stan zdrowia uznając, że skoro pracuje to renta mi się nienależy? czy ZUS może podważyć decyzje wydaną przez Powiatowy Zespół do Spraw Orzekania o Stopniu Niepełnosprawności i zabrać mi rente przyznaną na stałe? zaznacze, że są mi znane progi kwotowe kótre musze przestrzegać żeby renta niezostała zawieszona.

pozdrawiam
Jarek
Nadrzędny Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2015-02-26 13:25
Rzeczywiście osoby , które uzyskały parwo do renty socjalnej przed zmianą przepisów otrzymują świadczenie na podstawie posiadanego orzeczenia. Zgodnie z obowiązującym stanem prawnym osobo otrzymująca rentę socjalną może podjąc pracę. Należy jednak pamiętać o kwotach powodujących zawieszanie świadczenia.tj.70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy ostatnio ogłoszonego przez Prezesa GUS dla celów emerytalnych.
Podjęcie zatrudnienia nie oznacza automatycznie odebrania świadczenia.
Natomaist prawo do świadczeń lub ich wysokość ulega ponownemu ustaleniu na wniosek osoby zainteresowanej lub z urzędu, jeżeli po uprawomocnieniu się decyzji w sprawie świadczeń zostaną przedłożone nowe dowody lub ujawniono okoliczności istniejące przed wydaniem tej decyzji, które mają wpływ na prawo do świadczeń lub na ich wysokość.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / renta socjalna wydana przed 2003r. (1733 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill