www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Odwołanie od orzeczenia (4175 - wyświetleń)
- Autor Jerzy Opaliński Dodany 2015-02-16 14:15
Dzień dobry. Mam pytanie dotyczące odwołania od orzeczenia Wojewódzkiego Zespołu do spraw Orzekania o Niepełnosprawności.
Decyzją Powiatowego Zespołu ... dostałem orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności. Odwołałem się od pkt.9 dotyczącego tzw."karty parkingowej"
Natomiast Wojewódzki Zespół... uchylił całe orzeczenie jako zaskarżone i zaliczył mnie do lekkiego stopnia niepełnosprawności.
W międzyczasie dowiedziałem się, że odwołanie od ulg i uprawnień do II instancji nie przysługuje.
Nie wiem teraz czy mam się odwoływać od orzeczenia zmniejszającego mi stopień niepełnosprawności? czy postawić zarzut o nieprawidłowości mojego odwołania?
Proszę uprzejmie o poradę.
Pozdrawiam , z poważaniem Jurek Opaliński.
Nadrzędny Autor bluengel Dodany 2015-02-16 17:20
Rany...
Ale chcesz postawić zarzut o nieprawidłowości WŁASNEGO odwołania....? Hmmm.....

Jeżeli uważasz, że zmiana stopnia jest dla Ciebie krzywdząca - Twoja sprawa, czy masz na to ochotę i czas. Odwoływać się możesz, ale Twój wybór.

Pytanie zasadnicze: czy obiektywnie jesteś niepełnosprawny w stopniu znacznym czy lekkim - bo rozrzut to jest dosyć istotny jednak... Wiem, że Zespoły orzecznicze ostatnio mocno szaleją, ale taka skrajność jednak jakieś minimalne podparcie mieć powinna...

No i widzisz: przez głupią kartę parkingową... Jeżeli jeszcze jest Ci niezbędna - rozumiem. Ale czy jest...?
Nadrzędny Autor MrWoland Dodany 2015-02-19 17:24 Zmieniony 2015-02-19 17:27
Powinienes zastosowac sie do uwag w otrzymanym pismie/orzeczeniu od wz ds. on. Jesli tam jest napisane "Od niniejszego orzeczenie przysługuje odwołanie do Sądu....  w terminie 30 dni od daty doręczenia niniejszego orzeczenia za pośrednictwem Wojewódzkiego Zespołu który orzeczenie wydał.", to musisz odwolac sie do sądu. Bo "Odwołanie przysługuje również od orzeczenia wydanego przez wojewódzki zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności. Osoba zainteresowana składa odwołanie do sądu pracy i ubezpieczeń społecznych w terminie 30 dni od dnia doręczenia orzeczenia. Odwołanie to wnosi się za pośrednictwem wojewódzkiego zespołu, który orzeczenie wydał. Jeżeli wojewódzki zespół uzna, że odwołanie zasługuje w całości na uwzględnienie, może uchylić lub zmienić zaskarżone orzeczenie. Postępowanie w sprawach odwołań jest wolne od kosztów i opłat sądowych. Zatem osoba odwołująca się od decyzji wojewódzkiego zespołu do sądu nie poniesie w związku z tym dodatkowych kosztów."
Nie wiem, o jakie orzeczenie sie starales, czy o  orzeczenie o stopniu niepełnosprawności  czy tylko o orzeczenie o wskazaniach do ulg i uprawnień (karty parkingowej). Od tego drugiego nie przysluguje odwolanie - "W przypadku orzeczenia o wskazaniach do ulg i uprawnień postępowanie jest jednoinstancyjne tzn. od wydanego przez powiatowy zespół orzeczenia nie przysługuje odwołanie."
Ja bym w odwolaniu do sądu napisal wszystko, o złej ocenie stopnia niepelnosprawnosci, a takze o blędzie w odwolywaniu sie od  "ulg i uprawnień". Ale nie jestem prawnikiem, wiec jest to tylko luźna porada. Jesli woj. zesp. uzna, ze masz racje, to zmieni decyzje bez sądu. A jesli nie, czeka Cie sprawa w sądzie.
Tu jest dobra strona zespolu ds. orzekania
http://www.bydgoszcz.uw.gov.pl/pl/wojewodzki-zespol-ds-orzekania-o-niepelnosprawnosci.html
"Osobie zainteresowanej przysługuje prawo wglądu do dokumentacji sporządzonej podczas posiedzenia składu orzekającego oraz do sporządzenia odpisów poświadczonych przez pracownika zespołu".
Pozdrawiam.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Odwołanie od orzeczenia (4175 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill