www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / pomoc zapytanie (2166 - wyświetleń)
- Autor sasch Dodany 2007-07-03 18:23
Witam!! mieszkałem w mieszkaniu komunalnym byłem tam najemcą ( stara kamienica z podwórzem ) do końca czerwca tydzień przed końcem miesiąca dowiedziałem się że budynek zmienił właściciela od lipca stał się własnością prywatną no i zaczeły się problemy właściciel zabronił parkować w podwórzu przed domem właściciel twierdzi że samochód mu będzie ubijał ziemie i z tego powodu będzie się obnirzał grunt oczywiście jego samochody tego nie robią chce zaznaczyć że jestem inwalidą z narządu ruchu stan po anputacyjny , nie posiadam żadnych zaległości czynszowych nie dostałem żadnego pisma z wypowiedzeniem najmu lokalu z miasta , była tylko wzmianka zarządcy budynku ( Przedsiębiorstwo Gospodarki Mieszkaniowej ) z przekazaniem budynku w ręce prywatne ,właściciel zapowiada remonty i dalsze z tym utrudnienia no i co za tym idzie podwyżki czynszów boje się oto że nas niebędzie stać oplacać czynszu i popadniemy w zadłurzenie no i co zatym idzie wyrzucenie na bruk co mam w takim wypadku zrobić ?? najlepsze rozwiązanie to chyba wytruć rodzine i samemu strzelić sobie w łeb
Nadrzędny Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2007-07-09 08:44
Właściciel nieruchomości ma prawo zabronić najemcom parkowania na podwórzu nieruchomości - niezależnie od tego, że sam tam parkuje.
Co do ewentualnej podwyżki czynszu - właściciel ma prawo wypowiedzieć wysokość czynszu, jednak nie w sposób dowolny.
Podwyżka czynszu nie może być dokonywana częściej niż  co 6 miesięcy. Jeśli wysokość czynszu po podwyżce w skali roku przekroczy albo następuje z poziomu wyższego niż 3 % wartości odtworzeniowej lokalu, najemca ma prawo zażądać od wynajmującego podania przyczyny i kalkulacji podwyżki. Jeśli właściciel nieruchomości nie przedstawi najemcy pisemnej kalkulacji podwyżki, dokonana podwyżka jest nieważna. Jeśli przedstawi - najemca ma prawo w terminie 2 miesięcy od doręczenia mu wypowiedzenia czynszu (nie kalkulacji!) wnieść do sądu przeciwko właścicielowi pozew o ustalenie, że podwyżka jest niezasadna, lub jest zasadna tylko w części. Przy czym konieczność udowodnienia zasadności dokonanej podwyżki obciąża nie najemcę, a właściciela.
Nawet w najgorszym razie nie grozi Panu "wyrzucenie na bruk". Jeżeli nawet zapadłby przeciwko Panu prawomocny wyrok eksmisyjny (bez procesu i wyroku właściciel nie ma prawa usuwać Pana z mieszkania!), Sąd powinien orzec w wyroku o przysługującym Panu (jako osobie niepełnosprawnej) prawie do lokalu socjalnego od gminy. Do czasu dostarczenia lokalu socjalnego przez gminę eksmisja ulega wstrzymaniu.

Szczegółowo reguluje to art. 8a i 9 (czynsze) i art. 14 (prawo do lokalu socjalnego) ustawy z z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego - tekst ustawy można pobrać stąd: http://isip.sejm.gov.pl/servlet/Search?todo=file&id=WDU20010710733&type=3&name=D20010733Lj.pdf .
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / pomoc zapytanie (2166 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill