www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Sprzęt i rehabilitacja / silikon problemy (2812 - wyświetleń)
- Autor Grzegorz D Dodany 2015-12-30 09:50
Witam
Mam pytanie odnośnie silikonu , od niedawna testuje nowe skarpety silikonowe i po ok 3 dniach noszenia kikut staje się miejscowo zaczerwieniny , jak najlepiej zahartować kikut , jakich kremów stosować po jakim czasie się za adaptuje
Pozdrawiam
Nadrzędny - Autor bluengel Dodany 2015-12-31 10:09
No niestety, ale chyba Cię nie pocieszę.
Też się kiedyś w końcu skusiłam na silikony - początkowo raj na ziemi. Nigdy wcześniej nie miałam takiego komfortu chodzenia i zero ograniczeń. Kapitalnie.
Niestety, po ok. chyba 1,5 - 2 latach zaczęły pojawiać się zaczerwienienie, wysypki. Nieudolne próby podejmowane przez konowałów doprowadziły do tego, że doprowadzałam się do stanu używalności ponad 4 lata...
Mam 40 lat doświadczenia w chodzeniu na protezach i stosowaniu przeróżnych wkładek, pończoch itd. .
Niestety, jeżeli ktoś dużo chodzi (a nie używa protezy okazjonalnie) i aktywnie żyje, silikon może przysporzyć dużo problemów.
Jeżeli to nie jest uczulenie (co sam musisz wykluczyć), jakimś rozwiązaniem może być posiadanie dwóch zestawów: z silikonami i bez. Niestety, może to oznaczać konieczność posiadania dwóch różnych protez - do każdego rodzaju pończochy inna.

Ale ja, po wielu próbach, typowe silikonowe wkładki odradzam - skóra nie oddycha, jest narażona na przedziwne infekcje itd. .

Oczywiście, możesz jeszcze popróbować - stopniowo chodzić coraz dłużej w skarpetce, aby przyzwyczajać skórę. Aczkolwiek, jeżeli reakcja wystąpiła już na początku - może być słabo. Poza tym, zaczerwienienie może wynikać z nadmiernego ucisku - a tu żadne kremy już nie pomogą...
Nadrzędny - Autor Grzegorz D Dodany 2015-12-31 15:04
Witam
Dziękuje  bardzo z pomoc , protetyk przy protezowaniu powiedział że obecnie 90% osób korzysta ze skarpet silikonowych , ja 10 lat chodzę już na zwykłej skarpecie wełnianej , a masz dla mnie jakieś wskazówki odnośnie adaptacji kikuta , jak długo nosić na początku silikon itp,
pozdrawiam Grzegorz
ps a Ty obecnie jakiej skarpety kikutowej używasz
Nadrzędny Autor bluengel Dodany 2016-01-02 14:19
Niestety, większość protetyków pełni również rolę handlowców - namawiają do tego, co opłaca się sprzedawać ich firmie.
Silikony są kilka - kilkanaście razy droższe, a przebitka w stosunku do cen bezpośrednich dystrybutorów czy producentów jest kosmiczna.

Ja obecnie na jedną nogę używam pończony cienkiej bawełnianej a na drugą z bawełnianej wypełnionej żelem roślinnym - są niezbyt trwałe, ale wygodne na trudny kikut, bardziej oddychają i skóra bezpośrednio styka się tylko z bawełną. Ale to mój osobisty wybór.

Jeżeli chcesz próbować z silikonem, zależy od Twojej aktywności - ja chodzę w protezach po 12 - 16 godzin dziennie, non stop. To dużo. Niektórzy mogą czasami odpoczywać, zdejmować, pojeździć na wózku - to lepsze. Pochodź godzinę 1-2 razy dziennie, stopniowo wydłużając ten czas. Obserwuj nogę. Ale przede wszystkim wyeliminuj alergię i nadmierny ucisk, bo można się skrzywdzić.

Powodzenia.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Sprzęt i rehabilitacja / silikon problemy (2812 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill