www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Praca / renta dla niepełnosprawnego (3643 - wyświetleń)
- Autor Cecylia88 Dodany 2016-04-11 23:07
Witam serdecznie wszystkich użytkowników. Proszę o radę lub skierowanie, gdzie mogłabym się zwrócić w mojej sprawie. Otóż mam starszą o kilka lat siostrę, od urodzenia niepełnosprawną, wymagającą opieki osób trzecich (nie mówi, nie potrafi się sama ubrać, przygotować jedzenia, umyć). Od kilku lat przebywa w płatnym (ale nie prywatnym) hostelu/ośrodku przeznaczonym dla takich osób. Wcześniej mieszkała z naszą mamą, jednak mama ze względu na podeszły wiek i słabe zdrowie nie może się nią już opiekować. Ja również nie, gdyż pracuję zawodowo. Siostra otrzymuje rentę (nie wiem czy to socjalna, czy inwalidzka - siostra ma I grupę inwalidztwa) w wysokości bodajże 635 zł. Za ten hostel opłata miesięczna wynosi 1400 zł., siostra otrzymuje jeszcze alimenty od naszego ojca tzn. 400 zł. Różnicę w należności dla hostelu czyli niecałe 400 zł. płaci mama. Jak wspomniałam, rodzice są już w podeszłym wieku, mają ponad 75 lat. Co w przypadku ich śmierci?. Nie stać mnie na wydatek prawie 800 zł., sama zarabiam 1500 na rękę, to by była połowa mojej pensji a mam na utrzymaniu nastoletnią córkę. Czy siostra otrzymałaby jakąś rentę rodzinną po śmierci naszej mamy, względnie czy można się starać o alimenty z Funduszu Alimentacyjnego po śmierci ojca?
Nadrzędny Autor kati25 Dodany 2016-05-11 16:12
to chyba renta socjalna (635zl), a w przypadku gdy jeden z rodziców odejdzie, można starac się też w ZUS (lub KRUS - nie podaje pani z jakiego organu renta) o rentę rodzinną po zmarłym ojcu lub matce.prawopodobnie calosc (łączona renta socjalna i rodzinna) powinna wyniesc te 1400zł lub odrobinke wiecej.
Nadrzędny - Autor Iota Dodany 2016-05-12 12:24
Pytanie jest stare (dopiero teraz je zauważyłam) i zadanie w trochę nie tym dziale, co trzeba (Praca), ale może autorka jeszcze wróci, więc:

Najpierw kwestia dochodów siostry:

1) Siostra ma obecnie tzw. rentę socjalną. Przepisy na temat tej renty znajdziesz tutaj (klik).

2) W przypadku śmierci jednego z rodziców, który ma prawo do emerytury, będzie można w przypadku tej siostry złożyć wniosek o rentę rodzinną. Wysokość renty rodzinnej zależy od tego, jak wysoka była emerytura zmarłego i ile osób wnioskuje o przyznanie im renty rodzinnej po tym zmarłym. Maksymalnie renta rodzinna może wynosić "200 proc. kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy" - w tej chwili to około 1760 złotych brutto, czyli około 1470 złotych na rękę. Tyle siostra będzie mogła otrzymać maksymalnie, w przypadku śmierci rodzica, jeśli miał odpowiednio wysoką emeryturę.
Szczegółowe informacje na temat tej renty znajdziesz tutaj (klik).

3) Jeśli umrze oboje rodziców, siostrze będzie przysługiwał "dodatek dla sieroty zupełnej", wypłacany przez ZUS razem z rentą rodzinną. Trzeba o niego będzie złożyć wniosek. W tej chwili to jakieś 340 złotych.

Powyższe informacje możesz jeszcze potwierdzić w ZUS.
Te świadczenia powinny ułatwić utrzymanie siostry, w przypadku śmieci rodziców.

O ośrodku, w którym przebywa siostra:

Nie znam statusu prawnego ośrodka, w którym przebywa siostra. W przypadku "domu pomocy społecznej" zasady odpłatności reguluje art. 61 Ustawy o pomocy społecznej (tekst ustawy znajdziesz tutaj). Mówi on, że "do wnoszenia opłaty za pobyt w domu pomocy społecznej są" są zobowiązani "w kolejności":

1) mieszkaniec domu, a w przypadku osób małoletnich przedstawiciel ustawowy z dochodów dziecka,
2) małżonek, zstępni przed wstępnymi,
3) gmina, z której osoba została skierowana do domu pomocy społecznej


Zstępni to potomkowie danej osoby w linii prostej - jej dzieci, wnuki, prawnuki. Wstępni to jej przodkowie w linii prostej - rodzice, dziadkowie, pradziadkowie.

Ten artykuł nie wymienia rodzeństwa (jako osób zobowiązanych do zapłaty). To znaczy, że jeżeli ten ośrodek działa jako "dom pomocy społecznej", po śmierci rodziców różnicę pomiędzy dochodami siostry, a kosztem jej utrzymania w ośrodku powinna ponosić gmina. Ty możesz zostać poproszona przez ośrodek o partycypowanie w kosztach (takie sytuacje się zdarzają - tu przykład), ale to tylko prośba - rodzeństwo nie ma obowiązku dokładania się do kosztów pobytu w domu pomocy społecznej.

Pytanie na jakich dokładnie zasadach działa ten ośrodek. Jeśli nie jest "domem pomocy społecznej" (piszesz o nim "hostel"), to zasady mogą być inne.
Informacje na temat tego, kto płaci za pobyt w DPS, możesz potwierdzić w Ośrodku Pomocy Społecznej.
Nadrzędny - Autor kati25 Dodany 2016-05-12 13:05
hostele dla niepełnosprawnych (np. intelektualnie) działają zwykle na tej samej podstawie prawnej co dps-y, z takimi samymi przepisami co do odplatności za pobyt.
Nadrzędny - Autor Jola11 Dodany 2016-05-12 17:14
A mnie uderzyło coś innego :-( Siostra, a nie wie jaką rentę, ile i właściwie guzik o Niej wie, pewnie nigdy jej nie odwiedziła. Jedyne co "siostrzyczkę" zainteresowało to czy nie będzie musiała coś dołożyć :-( I to durne wyjaśnienie, bo pracuje, bo dziecko... :-(
Nadrzędny - Autor Iota Dodany 2016-05-12 17:23
Jestem pewna, że większość mojej rodziny nie wie, jakie świadczenia państwowe pobieram, a ze mną jednak można się spokojnie dogadać i pogadać, na ten temat też. Po prostu nie ma powodu, żeby inni ludzie to wiedzieli, jeśli się tym nie zajmują (nie są opiekunami). Z tego, że ktoś nie wie, jak się nazywa i ile wynosi renta, nie wynika, że nie odwiedza swojej rodziny. Są na tym forum ludzie niepełnosprawni, komunikatywni, którzy sami się mylą w tym, jakie mają dokumenty (na przykład, że nie ma już "grup inwalidztwa").
Nadrzędny - Autor Jola11 Dodany 2016-05-12 17:34

>że nie ma już "grup inwalidztwa").<


Potoczne mówienie, ludzie się przyzwyczajają, ale wiadomo o co chodzi.
W Twoim przypadku to rodzina i sytuacja zupełnie inna. Tutaj starzy rodzice i chyba jedyna siostra. A tamta sama między obcymi. Tak to czuję.
Nadrzędny Autor Iota Dodany 2016-05-12 18:23 Zmieniony 2016-05-12 18:25

> Tak to czuję.


Po pierwsze, mówiąc szczerze, akurat rodzeństwo uważam, że ma mniej obowiązków. Rodzice sami sobie dziecko "załatwili", Nikt wprawdzie nie chce mieć dziecka niepełnosprawnego, ale jednak rodzice są bardziej odpowiedzialni za dzieci - a rodzeństwo po prostu przyszło na świat w domu z bratem czy siostrą niepełnosprawną. Co do zasady ma prawo do własnego życia, własnych dzieci i własnych kłopotów. Kwestia tego na ile "powinno" albo "musi" zajmować się bratem czy siostrą, jest trudna.Tym trudniejsza, mi niepełnosprawny jest bardziej niesamodzielny.

Po drugie - czuć każdy czuje, jak czuje. Ale nie trzeba od razu ludzi - obcych - oskarżać, na podstawie jednego, krótkiego posta. Nikt nie wie, czy autorka siostrę odwiedza. Wiemy tyle, że - rozsądnie - martwi się o to, jak miałaby jej opłacić opiekę, mając taką pensję i dziecko na utrzymaniu (nie, to nie jest "głupie wyjaśnienie", bo własne rodzone dziecko też musi jeść, mieć się w co ubrać itd.)
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Praca / renta dla niepełnosprawnego (3643 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill