www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Kawiarenka / Jak się zabezpieczyć przed wirusem szyfrującym dane. (7904 - wyświetleń)
- Autor Gollum Dodany 2016-06-01 12:17 Zmieniony 2016-06-01 12:24
Witam.
Poniżej podaję sposób na zabezpieczenie systemu przed popularnymi coraz bardziej szyfratorami (cerber, cryptolocker itp), które szyfrują nasze cenne dane.

Są dwa sposoby:

1.
Zainstalować program WinAntiRansom Explorer
Program blokuje nieautoryzowane próby uruchomienia się plików wykonywalnych. Co to oznacza? Każdy program spoza białej listy w programie (ma domyślnie własną taką listę) nie zostanie uruchomiony jeśli mu na to nie pozwolimy. Przy próbie uruchomienia się wyskakuje pytanie czy zezwolić na uruchomienie, zezwalając automatycznie ten program jest dodawany do białej listy. Co to daje? Wirus szyfrujący umieszcza w naszym sysetmie właśnie taki plik wykonywalny (najczęściej plik .exe, .bat, .jf itp) i przy próbie uruchomienia wyskoczy inforamcaj z zapytaniem - jeśłi mu na to nie zezwolimy nie rozpocznie się szyfrowanie. Pzy okazji mamy podaną nazę (najczęściej są to nazwy dziwne ciąg cyfr wymiesznay z literami np. 74efa661fd34.exe lub invoice_scan_XuuVC7.docx.js) i miejsce z którego chce się uruchmić i możemy go usunąć. Program jest płatny.

2. (dla bardziej zaawansowanych użytkowników komputera)
Można wprowadzić odpowiednie zmiany do rejestru. Utowrzyć tzw. białą listę programów czyli programów które mogą być uruchamiane. Jest to na początku żmudna praca bo do rejestru trzeba dodać pliki exe danych programów. Można sobie utworzyć plik .reg i jednoklikem wprowadzić zmiany w rejestrze.
WAŻNE!!!
Na takiej liście koniecznie musi się znaleźć regedit.exe abyśmy mogli w razie czego dodać lub usunąć wpis

Jak to zrobić?
Poniżej podaję przykładowy plik .reg - wystarczy wyedytować nazwy plików .exe w cudzysłowiach i zapisać zmiany, a następnie zaimportować plik do rejestru.

Poniższe wklejamy do notatanika i zapisujemy jako "restriction.reg" - razem z cudzysłowiem:
Kod:
Windows Registry Editor Version 5.00

[HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\Explorer]
"NoDriveTypeAutoRun"=dword:00000091
"RestrictRun"="1"

[HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\Explorer\RestrictRun]
"000"="cistray.exe"
"001"="NetSendGUI.exe"
"002"="AcroRd32.exe"
"003"="Howard.exe"
"004"="touchcursor.exe"
"005"="msimn.exe"
"006"="WINWORD.exe"
"007"="EXCEL.exe"
"008"="CDNXL.exe"
"009"="SanelApplications.exe"
"010"="regedit.exe"
"011"="cmd.exe"
"012"="SanelApplications.exe"

Oczywiście możemy dodawać dowolną ilość.
Jak sprawdzić plik exe uruchamiający dany program?
Wystarczy kliknąć prawym myszy na ikonę np. programu "Mozilla Firefox" i wybrać opcję "Właściwości" - w oknie jest pozycja "Element docelowy" i w przypadku tego programu wygląda tak -> "C:\Program Files\Mozilla Firefox\firefox.exe"
Jak widać w tym przypadku plik uruchamiający to "firefox.exe"
Nie zawsze plik wykonywalny nazywa się tak samo jak program.
Np. Outlook Express (w XP) - wygląda to tak:
"C:\Program Files\Outlook Express\msimn.exe"
Jak widać, aby dodać go do odblokowanych (to bialej listy) należy do rejestru dodać "msimn.exe"

Co daje taka biała lista w rejestrze, jak to zabezpiecza?
Ano tak, że każdy program spoza tej listy jest blokowany, każdy plik wykonywalny (.exe, .bat itp) nie umieszczony na liście przy próbie uruchomienia zostanie zablokowany.

System działa stabilnie, lista ta nie blokuje procesów systemowych i jego usług.
UWAGA!!!
Przed wykonaniem powyższego należy wykonać kopię rejestru.

Testowałem to na trzech plikach:

* invoice_scan_XuuVC7.docx.js
* rechnung_86442562327646.exe
* 74efa661fd34.exe
(to są właśnie nazwy wirusa szyfrującego, nie ma potrzeby ich zapisywać/zapamiętywać bo te nazwy są nadawane losowo, nie powtarzają się)

Wypakowałem - nic nie zostalo zaszyfrowane.
Uruchomiłem ręcznie pliki - zostaly zablokowane.

Jeśli uznamy, że biała lista jest dla nas zbyt uciążliwa wystarczy usunąć wpisy z rejestru.
UWAGA!!!
Usuwamy w kolejności jak podaję:
1.
Z lokalizacji HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\Curre ntVersion\Policies\Explorer usuwamy wartość DWORD o nazwie RestrictRun

2.
Z lokalizacji HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\Curre ntVersion\Policies\Explorer usuwamy klucz o nazwie RestrictRun

3.
Zamykamy edytor rejestru i uruchamiamy ponownie komputer.
Wszelkie blokady zostaly wyłaczone.
Nadrzędny - Autor Sonka Dodany 2016-06-01 17:24
Dzięki, Gollum...
Brzmi, jak chiński...bo to dla wtajemniczonych...:-)
Nadrzędny - Autor lidian Dodany 2016-06-01 17:26
Sonka jak miło, że jesteś. :-)))))))

Gollum to dzięki Tobie Sonka zaczęła znów klikać. :-)))))))))))))))
Nadrzędny - Autor Sonka Dodany 2016-06-01 17:32
Dzięki, Lidziu...Witam Ciebie, także;-)
Zaglądam tu czasami...
Podczytuje...
Ucieszyłam się, że Amalian dziś dał głos...
że są "starzy" bywalcy...

Pozdrawiam Wszystkich w Gollumnowym wątku:-)
Nadrzędny - Autor lidian Dodany 2016-06-01 17:33
:-)))))))))))))))) Bardzo, bardzo mnie ucieszyłaś. :-))))))))
Nadrzędny - Autor Sonka Dodany 2016-06-01 17:34
"Prezent" na Dzień Dziecka:-)))))
Nadrzędny Autor Gollum Dodany 2016-06-01 19:11
Również pozdrawiam.
Nie miałem przyjemności, ale skoro Liduś się ucieszyła to i ja się cieszę :-)

Luduś - Ciebie też pozdrawiam i oczywiście rączki całuję :*

Sonko - to nie chiński :D - to tylko tak strasznie wygląda, ale po pierwszym razie jest już OK - to tak jak z seksem :-)

W razie W moge za rączke poprowadzić, nawet przez GG czy Skype.

Oczywiście prostrzym rozwiązaniem jest program, ale koszt to ok 30 dolców - jest na to sposób, no, ale nie jest to legalne rozwiązanie ;-)
Nadrzędny Autor balonek12 Dodany 2016-06-25 09:37
no własnie :-)
Nadrzędny Autor inwalida90 Dodany 2016-06-23 20:20
Mnie tez :D
Nadrzędny - Autor Jola11 Dodany 2016-06-04 22:04
Amalian często "daje głos" tylko trzeba potrafić słuchać, żeby Go usłyszeć :-)
Nadrzędny - Autor Zenka Dodany 2016-06-26 15:50
Nigdy z niego nie korzystałem
Nadrzędny - Autor Jola11 Dodany 2016-06-28 18:21
Z KOGO? CZEGO?
Nadrzędny - Autor kamaa87 Dodany 2017-05-16 22:06
Dzięki bardzo za opis. Aczkolwiek samo wykonanie instrukcji na pewno nie będzie takie łatwe;)

------------------------------------------------
http://fastgruz.pl
Nadrzędny Autor Gollum Dodany 2017-05-17 17:46
Jak pisałem - wygląda to skomplikowanie, ale wystarczy czytać uważnie i stosować się do tego.
Tworząc taki plik .reg z białą listą można potem importować w dowolnym komputerze, oczywiście należy wcześniej przyjrzeć się programom jakie sa zainstalowane i z których się na danym komputerze korzysta, aby edytować plik .reg dodając te programy :-)
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Kawiarenka / Jak się zabezpieczyć przed wirusem szyfrującym dane. (7904 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill