www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / renta (8208 - wyświetleń)
- Autor misiak12 Dodany 2017-01-16 11:54
  dotyczy mojej córki   Ma 19 lat, uczy się w technikum ekonomicznym, w wieku 15 lat miała operację skoliozy i ma implanty w całym kregosłupie, przez całą długosc pleców

Była na komisji ZUS o rentę socjalną lecz odmowę dostała. Odwołała się do sądu - także odmowa. Ma umiarkowany stopień niepełnosprawności. Czy po szkole, jak podejmie pracę będzie mogła starać się o rentę z powodu częściowej niezdolności do pracy, czy ma szansę uzyskać jakąś rentę?
Nadrzędny - Autor Sonka Dodany 2017-01-16 12:51
Jeżeli Jej stan zdrowia się pogorszy, to tak.
Teraz ma prawo do dodatku pielęgnacyjnego w kwocie 153 zł, ponieważ spełnia warunki.
Nadrzędny - Autor misiak12 Dodany 2017-01-16 13:19
ale czy jak będzie pracować to ma szanse na częściowa niezdolnośc do pracy bo jak  starała sie o rente socialna to tu trzeba być całkowicie niezdolnym do pracy i dlatego jej nie przyznali
Nadrzędny - Autor Sonka Dodany 2017-01-16 15:36
Po pierwsze - trudno przewidzieć, co będzie:-)
Po drugie - zależy jaką pracę będzie wykonywać (na pewno nie fizyczną!), czy faktycznie - będzie to kolidować z jej stanem zdrowia (możliwość zmiany zawodu) i na ile ZUS uzna za zasadne. Jak wiesz, ZUS cudownie uzdrawia ciężko chorych. Córka ma problemy, stan stabilny, jest szansa na dobre.
Dziś nikt, mimo szczerej chęci, na to Twoje pytanie nie odpowie.
Bardziej należy skoncentrować się na trosce o zdrowie, bo to jest najważniejsze. Sama renta nie uzdrowi, a praca daje szanse na...lepsze i samopoczucie, i jakość życia.
Wszystkiego dobrego dla Was. Zdrowia.
Nadrzędny - Autor wieczorynka76 Dodany 2017-01-16 19:01 Zmieniony 2017-01-16 19:03
Bardzo ciężka sprawa z tą rentą socjalną Bo wg tych przepisów http://zus.pl/default.asp?p=4&id=406 powinna jej przysługiwać ta renta . Nabyła niepełnosprawność przed 18 r.ż / ma 19 lat . tylko że....co z tym umiarkowanym stopniem. umiarkowany stopień to częściowa niezdolność do pracy? a znaczny całkowita? No ja mam 2 gr czyli tzw umiarkowany  i pobieram rentę soc ponad 20 lat , mam niepełnosprawność od urodzenia.

Druga sprawa co z tymi przepisami. Wiele osób pobierając rentę socjalną pracują  mają albo umiarkowany albo znaczny stopień niepełnosprawności. To jak mogą brać rentę socj gdy przysługuje ona osobom  niezdolnym do pracy całkowicie. To po co w takim razie ten próg jest ustalany czyli kwota którą można do renty dorobić.
Nadrzędny - Autor Iota Dodany 2017-01-16 22:53 Zmieniony 2017-01-16 23:36
@ wieczorynka76

Sprawa z rentą socjalną jest skomplikowana dlatego, że twórcy tych przepisów nigdy sobie nie sprecyzowali, czy renta ma być dodatkiem za niepełnosprawność, czy świadczeniem na życie dla tych, którzy pracować nie mogą. W związku z tym:

* Rentę otrzymuje się za "całkowitą niezdolność do pracy" a nie za stopień niepełnosprawności (oprócz niepełnosprawności znaczenie mają np. wykształcenie, perspektywy na zatrudnienie itd.). Dlatego jak najbardziej można mieć np. umiarkowany stopień niepełnosprawności i nie mieć prawa do renty socjalnej. ZUS ma prawo orzec, że osoba z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności renty nie dostanie, bo może sobie wypracować sama dochód i jest wystarczająco zdolna do pracy.

* Z drugiej strony przepisy zawierają zapis, że "Zachowanie zdolności do pracy w warunkach określonych w przepisach o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych nie stanowi przeszkody do orzeczenia całkowitej niezdolności do pracy." A te przepisy, o których tu mowa, mówią o zatrudnianiu osób niepełnosprawnych na stanowiskach przystosowanych do ich niepełnosprawności - zarówno z Zakładach Pracy Chronionej, jak i poza nimi. Czyli z drugiej mańki, osoba która może pracować (i to nie tylko w ZPCh) może mieć orzeczoną "całkowitą niezdolność do pracy" i pobierać rentę socjalną. Legalnie.

Sam fakt, że ktoś ma umiarkowany stopień niepełnosprawności w systemie poza-rentowym niewiele mówi - na dwoje babka wróżyła.

@ Autor wątku

> czy jak będzie pracować to ma szanse na częściowa niezdolność do pracy


W przepisach dotyczących renty z tyt. niezdolności do pracy jest taki zapis: niezdolność do pracy powstała w okresach składkowych lub nieskładkowych określonych w art. 57 ust. 1 pkt 3 ustawy emerytalnej, albo nie później niż w ciągu 18 miesięcy od ustania tych okresów (źródło - strona ZUS).

W sytuacji Twojej córki, aktualna niepełnosprawność / częściowa niezdolność do pracy powstała poza tym czasem, czyli NIE dawałaby prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy, tak czy siak. Córka może jednak pracując nabyć takie prawo, jeżeli jej stan zdrowia istotnie się pogorszy w czasie tych tzw. okresów składkowych i nieskładkowych (upraszczając: w trakcie wykonywania pracy).

Nie jestem specjalistą od tych przepisów, więc warto to jeszcze potwierdzić w ZUS. Ale na podstawie tego co wiem, przygotowałabym się na to, że bez zmiany stanu zdrowia córka nie "przejdzie" na rentę z tyt. niezdolności do pracy.
Nadrzędny - Autor wieczorynka76 Dodany 2017-01-17 10:43
No tak, teraz rozumiem . Ja byłam na komisji do spraw inwalidztwa i zatrudnienia. Na tej komisji zakwalifikowano mnie do 2 grupy przy czym są podane przeciwwskazania do zatrudnienia i na tej podstawie otrzymuję tą rentę.
Nadrzędny - Autor misiak12 Dodany 2017-01-17 11:00
normalnie szlak mnie trafia bo po tak cieżkiej operacji żeby nie przyznac renty  ,juz na starcie zyciowym ma ogromny problem ,bo praca fizyczna dla niej to naprawde nie do pomyslenia ,ani sie schylic ,ani dzwignąc juz przez siedzenie w szkole ma dosyć .
Nadrzędny - Autor wieczorynka76 Dodany 2017-01-17 13:14
staraj się , mimo wszystko
Nadrzędny - Autor misiak12 Dodany 2017-01-17 13:23
tak starac sie ale jak teraz dalej ,oczywiscie modle sie o to aby stan zdrowia córki sie nie pogarszał ale z drugiej strony chciałbym jakos jej pomóc aby miał troche lżej w tym zyciu
Nadrzędny Autor wieczorynka76 Dodany 2017-01-17 13:56
przeczytaj prywatną wiadomość
Nadrzędny - Autor Iota Dodany 2017-01-17 15:56
Kilka luźnych uwag:

1. Córka ma prawo do dodatku pielęgnacyjnego (153 zł miesięcznie), jak pisała Sonka.
2. Jeśli pójdzie na studia, będzie prawdopodobnie mogła się starać o tzw. "stypendium specjalne dla studentów niepełnosprawnych". Jego wysokość jest różna w różnych szkołach.

Skoro dziewczyna nie ma szans na wykonywanie pracy fizycznej, musi przyłożyć się do wykształcenia w jakiejś dziedzinie bardziej umysłowej, w której jest dobra / ma talent. Najlepiej w takiej, której skończenie daje jakieś konkretne perspektywy na wykonywanie zawodu wyuczonego. W trakcie lat nauki warto pieniądze, które jej przysługują w związku ze stopniem niepełnosprawności, odkładać. Jeśli macie takie możliwości finansowe jako rodzina i te pieniądze nie muszą iść na bieżące opłaty, warto to potraktować jak "poduszkę bezpieczeństwa" na wejście w dorosłość. W momencie, kiedy będzie chciała spróbować wykonywania pracy, warto poznać przepisy dotyczące zatrudniania osób z orzeczeniem o niepełnosprawności. Przewidują one pewne korzyści dla pracodawcy.

Generalnie trzeba się przygotować na to, że ZUS będzie się miał coraz gorzej - niż demograficzny oznacza, że pobierających emerytury będzie coraz więcej, a opłacających składki coraz mniej, a więc dziura w budżecie ZUS będzie coraz większa. W związku z tym świadczenia dla rencistów, w dłuższej prospektywnie, są rzeczą niepewną. Na tyle na ile Młoda może, powinna się skoncentrować na usamodzielnianiu mimo niepełnosprawności. Bo nawet ci, co dzisiaj renty mają, mogą się kiedyś obudzić bez rent. Dla obecnych sześćdziesięciolatków to może mało realny problem, ale już dla obecnych dwudziesto- / trzydziestolatków to może być w przyszłości duży kłopot.
Nadrzędny - Autor Jola11 Dodany 2017-01-17 16:31
Amen! Iota trafiła w sedno.
Misiak: dziewczyna ma 15l. Teraz myśl o jej zdrowiu i wykształceniu! Nie o kasie jaką chcesz przytulić, tak to widzę niestety :-(
Nadrzędny - Autor misiak12 Dodany 2017-01-18 09:21
jola 11  czytaj ze zrozumieniem    córka ma 19 lat a w wieku 15 lat miała operacje , oczywiście zdrowie jej jest najważniejsze teraz matura i mysle że dalej będzie chciałasie uczyć, ma to 153 zł ,ma swoje konto jeszcze jak jest dodatkowa kasa to wpłacamy jej aby cos miała uzbierane.NIE jest tak ze ja patrze na jej kase poprostu chciałbym aby troche miała lżej , że w razie kłopotów ze zdrowiem maiała jakieś swoje pieniądze, sam jestem osobą niepełnosprawną i pracuje i wiem jak to jest niby ma byc praca lżejsza bo niepełnosprawny a robie jak wszyscy zdrowi
Nadrzędny - Autor Sonka Dodany 2017-01-18 12:51
Troska, obawy rodziców to zrozumiałe, naturalne. Każdy dla swojego dziecka chciałby jak najlepiej, a przede wszystkim, aby było zdrowe.
Niestety - zasady, przepisy, prawo nie zawsze sprzyjają temu, aby bardziej chronić to zdrowie, które jest inne, słabsze, gorsze, aby rodzic był spokojniejszy o los dziecka wiedząc, że ma jednak źródło dochodu i w przypadku jego nieobecności jakoś sobie poradzi. I tak jest, zapewne, u Ciebie.
Iota dała Ci dobrą wykładnię.           
Teraz - matura i kolejny, edukacyjny krok - studia. Da radę. Córka jest  zapewne pod opieką specjalisty, wdraża się nowe metody leczenia i rehabilitacji medycznej,idzie postęp.
Potrzebuje także Twojego wsparcia psychicznego i zobaczysz, jak Cię jeszcze zaskoczy pozytywnie.
Wszystkiego dobrego dla Was.
Nadrzędny - Autor W z K Dodany 2017-01-18 15:21
Dorzucę swoje skromne 3 grosze... Jeżeli operacja miała miejsce w wieku 15 lat, czyli jeszcze nie całkowitym "uformowaniu" się organizmu to uważam, że są spore szanse na postępującą poprawę. Czego oczywiście bardzo życzę :-)
Nadrzędny - Autor Sonka Dodany 2017-01-18 17:32
Waldemar, nie wiem, jak rozumiesz postępującą poprawę, ale...
To tak nie działa...skolioza jest do końca życia, ze skłonnością do pogłębiania...
Bardzo dobrze, że dziewczyna miała operację w wieku 15 lat, bowiem wtedy następuje gwałtowny regres, który warunkuje dalsze życie i jego jakość.
Ma szanse na to, że kręgosłup usztywniony nie da rady wyginać się w jedną lub drugą stronę...a tym samym nie dojdzie do przemieszczenia narządów wewnętrznych oraz
rozrosną się w miarę prawidłowo płuca, które nie spowodują w dalszym życiu ostrej niewydolności oddechowej...

Skolioza to nie tylko widoczne zniekształcenie, często widoczne bardziej lub mniej, ale cały proces zmian, które ona warunkuje.
Nadrzędny - Autor W z K Dodany 2017-01-18 20:42

>Waldemar, nie wiem, jak rozumiesz postępującą poprawę, ale...<


Pisząc o postępującej poprawie miałem na myśli poprawę jakości życia, zmniejszenia się dolegliwości. Mam nadzieję, że tak też się dzieje.......
Nadrzędny Autor misiak12 Dodany 2017-01-19 08:53
jest tak jak napisała sonka  ,po operacji skoliozy nie ma jakiegoś specialistycznego leczenia ,rehabilitacji jest tylko okresowa wizyta u ortopedy i przeswietlenie czy jest tak jak było czy gorzej ,czy kregosłup sie nie krzywi czy sruby mocujące implanty nie "popusciły".W skolizie najgorsze jest to że rośnie garb żebrowy  ,w wieku 13 lat u córki był juz tak widoczny ze wstydziła się juz wychodzic ,jeszcze zima przy obszerniejszych ciuchach udawało sie ukryć a latem tragedia.Własnie w czasie tej operacji oprucz "prostowania kregosłupa" miała redukcje tego garba która polegała na wycięciu fragmentów bodajże 6 żeber.Prawidłowo redukcje tego garbu przeprowadza sie w nastepnej operacji po jakims czasie po kregosłupie ale profesor który ja operował zgodził sie zrobic wszystko razem jezeli nie wystąpia komplikacje przy kręgosłupie.Operacja się udała chodziaż były problemy po operacji z płucem ,bo klatka piersiowa zmniejszyła sie po tych zebrach i nachodziła woda na płuco .Pózniej była całkowita zmiana z poruszaniem sie ,wstawaniem z łóżka czy nawet z wiazaniem butów bo nie dało się schylić w kręgosłupie,początki były bardzo trudne a jakoś dała rade.
Nadrzędny - Autor Jola11 Dodany 2017-01-23 19:22
Może i nie doczytałam. OK rozumiem :-) Tyle tylko, że za ileś tam lat to złoty :-( Jeśli już, to w jakiejś walucie lub np. złocie, odkładaj. Chociaż w dzisiejszych czasach trzeba żyć teraz, w tej chwili bo jutra może nie być :-(
Nadrzędny - Autor Sonka Dodany 2017-01-23 21:52

>Jeśli już, to w jakiejś walucie lub np. złocie, odkładaj.<


Jola, 153 zł miesięcznie...na pewno będzie kilka sztabek....za 100 lat.
Nadrzędny Autor Jola11 Dodany 2017-01-26 20:05
:-) Odniosłam się do:

>ma to 153 zł ,ma swoje konto jeszcze jak jest dodatkowa kasa to wpłacamy jej aby cos miała uzbierane.<

Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / renta (8208 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999-2008 Markus Wichitill