www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / czy należą się ski. na badania od lekarza z medycyny pracy ? (8337 - wyświetleń)
- Autor m166 Dodany 2017-03-29 04:09
Witam
Mam 58 lat jestem mężczyzną oraz  mam 37 lat pracy . Pracuję w zakładzie pracy chronionej na stanowisku krojczy w systemie automatycznym / praca przy monitorze  / oraz jako krojczy ręczny , mam grupę do zatrudnienia stopień umiarkowany 04-O , 05-R, choruje jeszcze na nadciśnienie tętnicze – biorę leki ,oraz na po jodową niedoczynność tarczycy również biorę euthyrox. Skończyły mi się – ważność badań okresowych i niestety oprócz skierowania do okulisty , więcej nie dostałem żadnych skierowań
Do tej pory miałem  zawsze skierowania na morfologię, tsh , ekg, oraz co 3 lata prześwietlenie płuc
Czy brak skierowań na pozostałe badania to już teraz „norma” czy to jest zgodne z prawem ? czy to zwykłe „oszczędności" na pracowniku
Proszę o informacje
pozdrawiam
Nadrzędny Autor W z K Dodany 2017-03-29 11:33
W  zasadzie to udaj się do lekarza pierwszego kontaktu/rodzinnego i myślę, że bez problemów otrzymasz potrzebne skierowania.
Nadrzędny Autor Sonka Dodany 2017-03-29 11:56

> to zwykłe „oszczędności<


Tak. To zwykłe oszczędności.
Lekarz medycyny pracy powinien, w związku z Twoimi chorobami, wymagać stosownych wyników. Jeżeli Tobie zależy na pracy, to powinieneś je mieć, niezależnie od tego, czy idziesz na badania, czy nie - dbasz o zdrowie.
Nadrzędny - Autor bluengel Dodany 2017-03-29 13:49
Niestety, zgodne z prawem - choć to chore.
Niestety, to zwykłe oszczędności zakładu pracy - gdyż to on podpisuje umowę z przychodnią/lekarzem medycyny pracy, do której kieruje pracowników.
Niestety, ponieważ opłata za tę "opiekę" kosztuje zależnie od zakresu badań - im badań w koszyku mniej, tym taniej dla firmy.

Jednak należy pamiętać, że lekarz medycyny pracy to - być może tylko zwyczajowo, ale jednak tak się przyjęło - nie prowadzi leczenia jako takiego pracowników/pacjentów w ramach takiej umowy z zakładem. Oczywiście, jest to szczególnie kuriozalne w przypadku ZPCh-u, lecz cóż... Firmie chodzi wyłącznie o sprawne załatwianie zaświadczeń narzuconych przez system. Gdyby nie to, przecież żadnego pracodawcę nie obchodziłoby czy pracownik ma zdolność zdrowotną do roboty czy nie...
Nadrzędny - Autor Sandra1000 Dodany 2017-04-07 18:38
Czy jak pracodawca miał mnie zatrudnioną przez 9 miesiący z Pefronu-stopień umiarkowany -neurologia -----a nigdy nie wysłał  mnie na badania lekarskie a brał dofinansowanie z Pefronu. Powinnam zawiadomić o tym Pefron  ?
Nadrzędny - Autor Sonka Dodany 2017-04-08 10:14

>Powinnam zawiadomić o tym Pefron <


Co chcesz osiągnąć?
Dlaczego po 9 miesiącach dopiero domagasz się badań?
Nadrzędny - Autor wieczorynka76 Dodany 2017-04-08 15:47
PEFRON nie ma nic wspólnego z medycyną pracy. Przypuszczam, że przed podjęciem pracy byłaś w medycynie pracy i były wykonane wstępne badania. Potem takie badania kontrolne czy okresowe wykonuje się już co jakiś czas.A pracowniczą książeczkę zdrowia przechowuje pracodawca.  Z reguły są to najbardziej podstawowe badania. Ja np zawsze miałam wykonywane RTG klatki piersiowej i nic po za tym.
Tylko w szczególnych przypadkach badania okresowe wykonuje się bardzo solidnie i szczegółowo. Np górnicy, oni mają dosłownie wszystkie badania morfologię, mocz, badanie słuchu, wzroku, ekg itd.
Nadrzędny - Autor Sandra1000 Dodany 2017-04-11 09:45
Sprawę zgłosiłam do Inspekcji Pracy( niezapłacony urlop poprawnie,brak świadectwa-a później --do dnia dzisiejszego ,źle wypisane to Świadectwo Pracy),praca w 14 stopniach ,zakład nawet nie miał podpisanej umowy na wywóz nieczystości--musiałam nosić do swojego bloku wyrzucać Musiałam złożyć wypowiedzenie strasznie bolało mnie serce.Wylądowałam w szpitalu -biorę leki na serce zaraz po ustaniu stosunku pracy.I Inspektor Pracy powiedział ,że to ja powinnam zawiadomić Pefron (bo to nie należy do Inspektora tylko do mnie)
,że nie miałam badań a ja nawet o tym nie wiedziałam,że właściwie mnie nie wysłał  -,że w każdej pracy muszę mieć nowe badania.Pracodawca brał kasę z Pefronu ,ale nie był w porządku z tą instytucją.Inspektor nawet nie mógł wejść na kontrolę bo zakład jest zamknięty i właściwie nigdy kontroli tam w środku --nie był wstanie przeprowadzić ,bo Szefowa go nie wpuściła.Pefron powinien wiedzieć bo pracodawcy nie są czasem ok.To do Pracodawcy należy wysłanie na badanie pracownika--mówi Pan Inspektor --nie do mnie.
Nadrzędny - Autor wieczorynka76 Dodany 2017-04-13 19:23 Zmieniony 2017-04-13 19:25
Tylko nie rozumiem dlaczego to ty domagałaś sie tych badań , dlaczego ci szczególnie zależało. Pracodawca musi wysyłać swoich pracowników do medycyny pracy, to jest w jego interesie nie w twoim , a gdy odwiedzą go z sanepidu moze dostać karę. Tobie nic nie grozi za to Brak badań to sprawa sanepidu
Nadrzędny - Autor Sandra1000 Dodany 2017-04-14 16:17
Gdybym miła badania -to nie wylądowała bym w szpitalu --to nie moje słowa tylko lekarza w szpitalu .Pracodawca taki powinien ponieś karę i już dziś wiem ,że poniósł w Inspekcji Pracy-----koniec tematu.Wszystkim najlepszego i dziękuję za odpisy.
Nadrzędny - Autor m166 Dodany 2017-04-14 17:55
a gdzie jest profilaktyka ?
prześwietlenie płuc RTG - przecież wiadomo że z Ukrainy przedostaje się na tereny wschodnie gruźlica  , ja co prawda mieszkam na zachodzie kraju ale Ukraińców u nas mnóstwo
w latach 70-siątych  do 2010 zawsze lekarz medycyny pracy kierował na prześwietlenie płuc oraz morfologie pracowników a teraz przez te oszczędności totalnie olewają ludzi roboli którzy często za najniższą krajowa zapierdzielają po 12 godzin przy taśmie produkcyjnej
pozdrawiam
Nadrzędny Autor rozan Dodany 2019-10-24 11:58
Im mniej badań to chyba lepiej.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / czy należą się ski. na badania od lekarza z medycyny pracy ? (8337 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill