www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Jak rozumieć ten wycinek prawa dla os. niepełnosprawnych? (2395 - wyświetleń)
- Autor kanon7 Dodany 2017-05-17 07:44 Zmieniony 2017-05-17 08:26
Dzień dobry,
Jako osoba niepełnosprawna, z stopniem umiarkowanym na stałe doczytałem się iż osobom takim przysługuje takie coś.

"Osoba niepełnosprawna ma prawo do czasu wolnego od pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia w wymiarze do 21 dni roboczych w celu uczestniczenia w turnusie rehabilitacyjnym lub w celu wykonania badań specjalistycznych, zabiegów leczniczych lub usprawniających, jeżeli czynności te nie mogą być wykonane poza godzinami pracy."

Jak to rozumieć?
Mam termin w dnia 8 czerwcu na oddziale hepatologicznym. Wcześniej muszę wykonać badania typu krew itd.
Czy mogę wykorzystać powyższy przepis do tego? Np. że biorę dzień urlopu w tym dniu i pracodawca musi mi go dać?
Jak w ogóle rozumieć powyższy przepis?

O ile badania typu krew itd. jakoś uda mi się zrobić poza godzinami pracy, o tyle wizyta lekarska to mam cały dzień z głowy. Muszę dojechać 85 kilometrów w jedną stronę, czas dojazdu środkami komunikacji publicznych to 3 godz. w jedną stronę, muszę być odpowiednio wcześniej i nie wiadomo ile osób będzie, o której lekarz zacznie przyjmować (opóźnienie) i znowu powrót 3 godz.
Więc zejdzie mi cały dzień. Muszę iść na kontrolę, jest ono obowiązkowe i nie ma możliwości aby się nie stawił. Muszę sprawdzić obecny stan zdrowia, lekarz musi mnie zbadać, czy wyniki nie wykazują jakiś objawów + wytyczne od lekarza.

Przepisy mówią że powstał ten przepis aby: "Nieobecność w takim przypadku może trwać cały dzień bądź kilka godzin, a pracodawca nie może wymagać, aby pracownik korzystał z urlopu wypoczynkowego."

Czy mogę wg tego skorzystać aby otrzymać dzień wolny bez brania urlopu wypoczynkowego?
Jak otrzymać go więc od pracodawcy? Jak wykorzystać ten przepis?

Z góry bardzo dziękuje za pomoc wszystkim i Pozdrawiam serdecznie.
Nadrzędny - Autor wieczorynka76 Dodany 2017-05-17 12:01
Pracodawca zatrudniając ciebie na pewno zapoznał się z tym jakie ma korzyści z ON i jakie ma zobowiązania wobec ciebie. Ja zawsze korzystałam z dwutygodniowego urlopu rehabilitacyjnego i nigdy nie musiałam przedstawiać żadnych dokumentów, ze korzystałam zx jakiś zabiegów rehabilitacyjnych. Ale było przy tym tyle narzekania i łaski, że już nawet nie wspomnę. Jestem tylko zaskoczona tym, że aż do 21 dni. Taki urlop należy ci się legalnie i przepisowo.
  
Nadrzędny - Autor kanon7 Dodany 2017-05-17 12:16
Ale to jest łącznie 21 dni, do którego zalicza się dodatkowy urlop tj. te 10 dni.
Jak wykorzystam na rehabilitację np. 10 dni to pozostało mi 10 dni urlopu dodatkowego + 1 dzień na rehabilitacyjny urlop.
Jak wykorzystam 14 dni na rehabilitacyjny to pozostanie mi tylko 7 dni z dodatkowych 10 dni - suma zawsze jest 21 dni na cały rok.

Jak korzystałeś z 2 tygodniowego urlopu rehabilitacyjnego to składałeś papiery o? urlop rehabilitacyjny? czy o co?
Nadrzędny Autor wieczorynka76 Dodany 2017-05-19 18:32
Nie składałam żadnych papierów, normalnie planowałam wcześniej ten urlop. zawsze brałam w całości te dwa tygodnie. Nie ma też czegoś takiego, że pracodawca może od ciebie żądać jakiś dokumentów związanych z tym, że w tym czasie korzystałeś z rehabilitacji. Ja nie wiedziałam o 21 dniach, być może zmieniły się przepisy.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Jak rozumieć ten wycinek prawa dla os. niepełnosprawnych? (2395 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill