www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Czy taki zapis jest zgodny z prawem. (3191 - wyświetleń)
- Autor myszka28 Dodany 2017-06-15 15:18
Witam wszystkich uczestników forum, mam nadzieję że ktoś z was mi podpowie co mam robić.

Przebywam na trzymiesięcznym  stażu zawodowym, z ramienia udziału w projekcie współfinansowanym przez UE w Umowie stażowej jest zapis "Stypendium za udział w praktykach zawodowych w każdym miesiącu kalendarzowym zostanie   wypłacone Uczestnikowi projektu w dwóch ratach:

a) w ciągu 7 dni roboczych od dnia zakończenia danego miesiąca praktyk zawodowych Uczestnik projektu otrzyma 30% kwoty wynikającej z liczby dni udziału w praktykach(....).

b)  w ciągu 7 dni roboczych od dnia zakończenia udziału w projekcie, Uczestnik otrzyma 70% kwoty wynikającej z z liczby dni udziału w praktykach(....) pod warunkiem dostępności środków na wydzielonym koncie bankowym projektu.

Czy w/w zapis jest zgodny z prawem ?

Dziś otrzymałam e-mail ( i pozostałe uczestniczki stażu) o tym że firma Techpal nie wypłaci nam należnych 30% bo nie mają środków.
Wypłacono nam tylko 299 za kwiecień i na tym koniec....

Nie mam z czego się utrzymać co mam robić? Czy mogę jakoś wywalczyć należne mi pieniądze?

Proszę o pomoc jak to ugryźć?
Firma Techpal cieszy się nie poszlakowaną  opinią dlatego podpisałam tę umowę nie podejrzewałam że mogę zostać oszukana.



Z góry dziękuję.



Anna.
Nadrzędny - Autor Sonka Dodany 2017-06-15 15:27

>pod warunkiem dostępności środków na wydzielonym koncie bankowym projektu. <


W umowie jest warunek, w związku z tym, jest OK.
Pytanie - kiedy będą pieniądze, jaka instytucja je przydzieliła firmie na ten cel - proszę dowiedzieć się właśnie u niej.
Kiedy mija okres rozliczenia się z realizacji projektu ?
Nadrzędny Autor Iota Dodany 2017-06-15 19:51
Uwaga - nie jestem specjalistą ani prawnikiem.

Precyzując trochę odpowiedź Sonki - ogólnie warunek, że stypendium może nie być wypłacone, jeśli nie ma na nie pieniędzy, jest zgodny z prawem - właśnie dlatego te pieniądze nazywane są stypendium a nie wynagrodzeniem za pracę. W tej sytuacji ogólna zasada jest taka, że na jakie warunki się człowiek zgodził w umowie, takie ma - jeśli np. nie byłoby w umowie żadnego terminu wypłat (tylko informacja że kiedyś wypłata będzie), to teoretycznie Organizator mógłby np. za sześciomiesięczny staż zapłacić dopiero po całych szczęściu miesiącach. Podobnie, jeśli w umowie jest warunek, że wynagrodzenie zostanie wypłacone o ile Organizator dostanie kasę od Sponsora, to ten warunek obowiązuje.

Natomiast szczegółowo, to zależy, czy warunek dotyczy OBU transz, czyli zależy jak umowa jest napisana. Czy tak:

a) transza 30%
b) transza 70%

Pod warunkiem [czyli warunek obejmuje obie części]

Czy też:

a) Transza 30%
b) Transza 70%, pod warunkiem [warunek dotyczy tylko tej części]

W tym drugim przypadku wstrzymanie wypłaty 30% wyglądałoby na sprzeczne z umową (bo 30% nie jest objęte warunkiem - jest na koszt własny firmy). Natomiast jeśli warunek obejmuje obie transze (i 30%, i 70%), to niewypłacenie 30% z powodu braku kasy z UE będzie zgodne z prawem.

Źródło: https://forumprawne.org/prawo-pracy/738472-stypendium-stazowe.html

> Czy mogę jakoś wywalczyć należne mi pieniądze?


To co teraz napiszę to moje "głośno-myślenie", nie gwarantuję że poprawne: nawet gdyby niewypłacenie tych pieniędzy (30% stypendium) było niezgodne z prawem, to ich odzyskanie mogłoby trochę potrwać. W związku z tym pierwszym krokiem byłoby potwierdzenie, tak jak radzi Sonka, czy te pieniądze rzeczywiście do firmy nie wpłynęły i kiedy powinny wpłynąć.

Drugą rzeczą, którą bym radziła, byłoby uzyskanie od firmy tej informacji oficjalnie na piśmie. Po to, żeby w razie czego można ją było przedstawić jako dowód, że wprawdzie jesteś/byłaś na stażu, ale nie otrzymujesz wynagrodzenia, nie z własnej winy. Mail sam nie będzie wiarygodnym dowodem.

Jeśli spóźnienie byłoby bardzo małe, to wprawdzie nadal świństwo, ale może się okazać, że żadnych kroków urzędowych nie da się w tym czasie wszcząć.

Jeśli spóźnienie jest większe albo jest ryzyko, że tej kasy w ogóle nie będzie / nie wiadomo kiedy będzie, to ja bym na Twoim miejscu - po otrzymaniu potwierdzenia na piśmie, że firma mi aktualnie nie płaci, skontaktowała się z pomocą społeczną i zapytała ich o możliwość otrzymania zasiłku. Ale niczego w tej kwestii nie gwarantuję, tak tylko głośno myślę.

"Wywalczenie" pieniędzy wydaje mi się możliwe tylko, jeśli umowa wskazuje, że te 30% NIE jest objęte warunkiem, o którym napisałaś, czyli jest wyraźnie na koszt własny firmy. W takim wypadku, jeśli forma uporczywie odmawiałaby zapłaty, to jest zdaje się podstawa do postępowania cywilnego w sądzie. Ale z treści, którą zacytowałaś, nie wynika czy jakakolwiek część stypendium stażowego jest na koszt własny firmy.
Nadrzędny Autor rozan Dodany 2019-12-10 12:23
Nie wiem.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Czy taki zapis jest zgodny z prawem. (3191 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill