www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Kawiarenka / Prawa (1625 - wyświetleń)
- Autor olkesz Dodany 2017-06-16 14:13
Na wstępie chciałabym powiedzieć, że jeśli temat jest nie w tym dziale, to przepraszam, ale nie widziałam gdzie dodać...
Witam, zajmuje się niepełnosprawnym dzieckiem, w tym roku kończy 18 lat, jest pod moją opieką. Już nie podoba się mu, że zakazuje mu wracać późno do domu itp, więc twierdzi, że jak tylko skończy 18 lat, to się ode mnie wyprowadzi, bo nie będę miała żadnych praw do niego, więc czy jeżeli skończy 18 lat to będę miała na niego jakiś wpływ? (On jest pod moją opieką)
Nadrzędny Autor W z K Dodany 2017-06-16 17:21

>czy jeżeli skończy 18 lat to będę miała na niego jakiś wpływ? <


Tylko w wypadku gdy będziesz miała prawomocny wyrok sądu o tym mówiący. Takie prawo i tyle............
Nadrzędny Autor Iota Dodany 2017-06-16 18:16
Nie jestem pewna jak się odnieść do pytania. Nastolatek, który się odgraża, że się wyprowadzi to w sumie zjawisko względnie normalne, niezależnie od niepełnosprawności. Nastolatki się buntują. I w zasadzie to nawet zwykle dobrze, że opieka przestaje im odpowiadać - tak się zostaje samodzielnym dorosłym.

Coś konkretnie jest z chłopakiem nie tak na tyle, że groźba o wyprowadzeniu się jest realna, a jednocześnie on by sobie nie poradził (np. jest opóźniony w rozwoju umysłowym)?

Normalnie każdy, także niepełnosprawny, osiemnastolatek jest prawnie dorosły. Wyjątek stanowią osoby ubezwłasnowolnione prawomocnym wyrokiem sądu - takie osoby traktuje się jako nadal potrzebujące opiekuna prawnego, który to opiekun ma prawo do podejmowania różnych decyzji za nich: http://idn.org.pl/sonnszz/ubezwlasnowolnienie.htm
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Kawiarenka / Prawa (1625 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill