www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Kawiarenka / Propozycja moderatorów ws. funkcjonowania forum (Strona 13) (296947 - wyświetleń)
1 2 3 4 5 6 7 8 ... 13 Poprzednia strona Następna strona  
Nadrzędny Autor 62norbi03 Dodany 2021-06-04 21:48
Owszem, seks osób z niepełnosprawnościami jest ważny, jednak nie aż tak ważny, żeby olewać inne ważne sprawy, nie jednokrotnie ważniejsze...
Nadrzędny - Autor Kropek Dodany 2021-06-22 20:22

> A ona: empatia fajna rzecz ale przede wszystkim trzeba myśleć O SOBIE! W głowie to mam do dzisiaj, mimo, że minęło już prawie 10 lat od tej sytuacji. Wtedy nie myślałam, że będę kiedyś na jego miejscu i przekonam się na własnej skórze co znaczy urzędnicze: nie chce mi się, nic nie muszę.


I to jest takie  urzędnicze podejście, "trzeba myśleć o sobie i innych urzędnikach" aby im żaden ON nie przeszkadzał w piciu kawy ;-) Teraz pandemia spowodowała, że wiele spraw można załatwić telefonicznie. Przedtem wymagano osobistej wizyty mimo niemożliwości ON do takiej wizyty. Ale kto wie, kiedy pani "dyrektorka" przekona się na własnej skórze o barierach.
Nadrzędny - Autor Dynia Dodany 2021-06-24 18:30
Pandemia to znakomity przykład. Pięknie pokazała, że jednak się da załatwić bardzo dużo rzeczy bez wychodzenia z domu. Myślę, że "dzięki" pandemii polska machina urzędnicza i służba zdrowia wykonały skok o lata świetlne naprzód. Ja się zawsze dziwiłam dlaczego po głupią receptę MUSZĘ odbyć osobistą wizytę. Takie sztuczne nabijanie kolejek do urzędów i lekarzy. Ma to dla nich jednak konsekwencje, bo nagle okazuje się, że wcale nie są aż tak bardzo potrzebni i niezbędni w tak ogromnej liczbie obsadzonych stanowisk. Pamiętam też gdy szukałam pracy trafiłam na rozmowę do ENEI gdzie pan mnie zapewniał, że praca zdalna jest niemożliwa. A teraz wiem, że jej pracownicy od 2 lat rypią na zdalnym. Czyli jednak da się? Są też niestety złe wiadomości. Od lipca wchodzi przepis i nie będzie już można złożyć wniosku o dowód osobisty przez internet. Wszystko dlatego, że jakaś tęga głowa wymyśliła, że w nowych dowodach będzie teraz odcisk palca. Jestem bardzo ciekawa jak to rozwiążą jeśli chodzi o osoby niepełnosprawne, które nie mają jak wejść do urzędu - w moim mieście są schody i dzwonek. Dzwonisz i czekasz aż ktoś wyjdzie. A co w przypadku gdy nie można pobrać odcisku palca? W moim mieście jest spory ubaw: niedostępne urzędy, a często nawet przychodnie czy szpital, ale za to w markecie wjedziesz bez problemu, wszystko załatwisz i jeszcze ci pomogą z uśmiechem na ustach.
Nadrzędny - Autor Kropek Dodany 2021-06-28 16:04

> Takie sztuczne nabijanie kolejek do urzędów i lekarzy. Ma to dla nich jednak konsekwencje, bo nagle okazuje się, że wcale nie są aż tak bardzo potrzebni i niezbędni w tak ogromnej liczbie obsadzonych stanowisk.


Popieram w 100% Twoje spostrzeżenia. Oby tylko im tak nie zostało, że dentysta, czy też okulista i inni specjaliści będą obsługiwali chorych tylko przez telefon ;-). Siedem lat nauki aby zostać telefonistą-chirurgiem ;-)
Nadrzędny Autor lidian Dodany 2021-06-28 16:38
Jaki uczeń taki później będzie lekarz.
Nadrzędny - Autor Kropek Dodany 2021-09-29 18:26 Zmieniony 2021-09-29 18:31
SKORO MODERATORZY WYPROWADZILI SIĘ Z TEGO FORUM ( i dobrze bo tylko wielkie zamieszanie zrobili)

To proponuję : poczytajcie to co jest przed ludzmi ukrywane

https://spidersweb.pl/bizblog/zus-moze-juz-odbierac-emerytury-do-5-lat-wstecz/
Możliwość odebrania nienależnego świadczenia emerytalnego nawet do pięciu lat wstecz daje Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych ustawa, która obowiązuje od ostatniej soboty.
Przepchnięte po cichu przepisy są tak drakońskie, że ZUS może zażądać od emeryta zwrotu pieniędzy z odsetkami, nawet jeśli ten niczym nie zawinił.  !!!!

a jak
oni to tłumaczą

Zakład tłumaczy, że chodzi o ochronę systemu przed wyłudzaniem świadczeń. ????
Nadrzędny - Autor lidian Dodany 2021-09-30 08:34

>poczytajcie to co jest przed ludzmi ukrywane


<
Nie jest to ukrywane. Ja już o tym czytałam. Inna sprawa czy nie ucierpią na tym uczciwi ludzie , a zanim sprawa się wyjaśni, to upłynie dużo czasu i jeszcze więcej nerwów.
Nadrzędny - Autor Kropek Dodany 2021-09-30 14:04
I nie ruszyło Cię to??
już sam fakt, że

> nawet jeśli ten niczym nie zawinił.  !!!!


jest jawną niesprawiedliwością tolerowaną w demokratycznym państwie, jest naganny i niedopuszczalny w państwie prawa. Lecz dzisiejsze poczynania rządu i policji świadczą, że to jest państwo bezprawia.
Nadrzędny - Autor kryształek Dodany 2021-09-30 16:04
Brak przywódcy...
Nadrzędny - Autor siemaquore Dodany 2021-09-30 22:14
a raczej za dużo przywódców bezkarnych każdy sobie nawet opozycja umie sobie nagrabić a co do demokracji to juz moja matka św. pamięci za czasów Wałęsy rozhulanego politycznie mówiła głosujcie na demokracje a będziecie płakać i tak jest kto u żłobu ten ma a reszta jest nieważna
Nadrzędny Autor lidian Dodany 2021-10-01 08:46
Z tego co widać, to mają nie tyli ci co są "u żłobu", ale i wielu innym się finansowo poprawiło. Nigdy nie będzie idealnie i równo dla wszystkich. "Po równo" to już mieliśmy  za komuny.
Nadrzędny - Autor Iota Dodany 2021-10-01 16:14 Zmieniony 2021-10-01 16:28
A, wsadzę kij w mrowisko... :-)

Zacznijmy od tego, że zasada o możliwości weryfikowania emerytury 5 lat wstecz nie jest nowa. To podpunkt 7a artykułu 84 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Poprzednie brzmienie tego artykułu znaleźć można tutaj (link). Nową wersję ustawy natomiast np. tutaj (link).

W obu znajdziecie ten sam przepis: „7a. W przypadku osoby, która nienależnie pobrała świadczenie, decyzji, o której mowa w ust. 7, nie wydaje się później niż w terminie 5 lat od ostatniego dnia okresu, za który pobrano nienależne świadczenie.”

Po drugie, nie jest żadną nowością to, że ZUS może tak w ogóle weryfikować świadczenia wstecz nawet bez winy osoby, która je pobiera. Dokładnie takie przepisy istnieją od lat dla rent. Gwoli przypomnienia: pierwotnie ZUS miał niczym nieograniczone prawo weryfikowania wszystkiego jak chciał. Przepis zaskarżono do Trybunału Konstytucyjnego i w 2012 roku został on uznany za niekonstytucyjny czyli nieobowiązujący (link do komunikatu TK).

Przez kilka następnych lat żadna formacja rządząca nie zebrała się w sobie na tyle, żeby napisać nowe prawo w tym zakresie, więc w przepisach nie było w ogóle możliwości weryfikacji raz przyznanych świadczeń (a, co ważne, TK nie sprzeciwiał się temu, że ZUS jakieś prawo do weryfikacji mieć powinien i za niekonstytucyjne uważał tylko to, że prawo do weryfikacji było niczym nieograniczone).

W 2017 roku weszły przepisy dot. wstecznej weryfikacji rent – przeczytać je sobie można tutaj (link). Dają one prawo weryfikacji także wtedy, kiedy świadczeniobiorca nie jest winien (por. pkt 1, podpunkt 6). Rozwiązanie dla emerytur jest z jednej strony bardziej surowe, bo przy rentach weryfikacja z powodu błędu własnego ZUS może nastąpić tylko w ciągu 3 lat od wydania decyzji o rencie, ale z drugiej strony ZUS obecnie rzadko wydaje renty na stałe, czyli za każdym razem jest nowa decyzja i nowy okres weryfikacji wstecznej, a emerytura jednak - na szczęście dla emerytów - jest na stałe.

Warto też wiedzieć, że zarówno według poprzednich jak i obecnych przepisów, "Nie można żądać zwrotu kwot nienależnie pobranych świadczeń z ubezpieczeń społecznych za okres dłuższy niż ostatnie 12 miesięcy, jeżeli osoba pobierająca świadczenia zawiadomiła organ wypłacający świadczenia o zajściu okoliczności powodujących ustanie prawa do świadczeń albo wstrzymanie ich wypłaty, a mimo to świadczenia były nadal wypłacane, a w pozostałych przypadkach – za okres dłuższy niż ostatnie 3 lata." Czyli ZUS ma 5 lat od wydania decyzji, żeby zweryfikować wstecznie świadczenie, przy czym może żądać zwrotu tylko za 3 lata wstecz.

To, co jest w tych przepisach nowością, to danie ZUS prawa do ściągania odsetek. Kłopot stanowi to, że otrzymawszy prawo do ściągania odsetek od momentu wypłaty emerytury, a nie od momentu wydania decyzji nakazującej zwrot, ZUS ma teraz powód żeby nie weryfikować świadczeń jak najszybciej: może czekać do ostatniej chwili i upomnieć się o zwrot po latach, a na deser postraszyć odsetkami za brak wpłaty w wybranym przez siebie terminie. To może być ciężkie dla osób, które nie mają oszczędności i nie mogą tak po prostu zwrócić np. 3 lat emerytury, bo ZUS teraz się zachciało.

Podsumowując: przepis niekorzystny. Zawiera zapis o możliwości naliczania odsetek, której kiedyś nie było, co powoduje niepokój że ZUS będzie celowo grał na odsetki, czyli trzymał wiedzę o "nienależności" świadczenia dla siebie jak najdłużej. Natomiast to, że może weryfikować "niewinnych" to żadna nowość - taki zapis był już w tej ustawie wcześniej, a na dodatek dokładnie to samo od lat jest w rentach.
Nadrzędny - Autor Kropek Dodany 2021-10-01 16:39
To jasne, że to uderzy w tych co dostają najmniej. Bo ledwo wiążą koniec z końcem i nagle muszą oddać coś gdzie nie oni popełnili błąd. To powinien regulować ten co źle naliczył. Choćby 1/2 z długu. To nie czekał by z odsetkami.
Ci co otrzymują ponad pięć czy dziesięć tysięcy spokojnie mają oszczędności i dl nich kilka tysięcy to nie problem.

>ZUS może tak w ogóle weryfikować świadczenia wstecz nawet bez winy osoby, która je pobiera.


To dla mnie jest najbardziej kontrowersyjne i niesprawiedliwe.
Po drugie dla mnie to nowość.
Nadrzędny - Autor Iota Dodany 2021-10-01 18:18 Zmieniony 2021-10-01 18:33

> Po drugie dla mnie to nowość.


Dla Ciebie i - sądząc po komentarzach prasowych takich jak ze Spidersweb - dla dziennikarzy czasem także. Ja bym tylko w tym miejscu zwróciła uwagę, że np. protestowanie wymaga wiedzy przeciw czemu i od kiedy się protestuje. :-)

> To dla mnie jest najbardziej kontrowersyjne i niesprawiedliwe.


To zrozumiałe. Urzędnik / osoba decyzyjna ma w tym układzie zwykle większą wiedzę i możliwości, więc nasze naturalne poczucie sprawiedliwości jest takie, że to urząd powinien ponosić koszty swoich błędów, nie klient lub petent.

Problem polega na tym, że całe nasze prawo (od bardzo, bardzo dawna) przesiąknięte jest wzajemną nieufnością: ludzie nie stosują się do przepisów, czasem bo egoistycznie nie chcą, a czasem bo przepisy są głupie, w związku z czym każdy kolejny rząd podchodzi do kwestii legislacyjnych w zasadzie tak, że obywatela należy podejrzewać, czyli przepisy powinny być skonstruowane na jego niekorzyść, bo pewnie coś namataczył.

Dlatego zresztą np. przed wyrokiem TK istniało to całkowicie nieograniczone niczym prawo weryfikacji (przez wiele lat: ustawa pochodzi z 1998 roku, w 2004 wprowadzono wprost zapis o bezterminowej weryfikacji, który obowiązywał przez następne 8 lat). I dopiero wyrok TK to częściowo zmienił - żadna wcześniejsza ekipa tego zmieniać nie chciała.
Nadrzędny - Autor Kropek Dodany 2021-10-02 20:18

> protestowanie wymaga wiedzy przeciw czemu i od kiedy się protestuje. :-)


Protest najczęściej dotyczy spraw których się nie rozumie.

>Problem polega na tym, że całe nasze prawo (od bardzo, bardzo dawna) przesiąknięte jest wzajemną nieufnością:


Przyznam, że nie rozumiem skąd u Ciebie takie przypuszczenia?

> czasem bo egoistycznie nie chcą, a czasem bo przepisy są głupie,


I tu się w pełni z Tobą zgadzam :-) gdy są głupie.

> żadna wcześniejsza ekipa tego zmieniać nie chciała.


Nie chciała albo się bała ;-) Czasy "Solidarności" nie są tak odległe by wcześniej rządzący ich nie pamiętali, a obecnie rządzącym wydaje się, że wszystko im wolno. Nawet zmieniać ustawy nocą lub przy okazji "ustaw dla naszego dobra".
Zbyt wielką masz wiedzę w obecnych przepisach, uchwałach, wiedzę byś nie wiedziała o co mi chodzi ;-)
Starasz się trzymać "litery prawa, choć wiesz że nie tak to powinno być . Ale Twoje odpowiedzi wielokrotnie wskazywały dobry kierunek działania dla pytającego. :-)
Nadrzędny - Autor Iota Dodany 2021-10-03 16:49

> Protest najczęściej dotyczy spraw których się nie rozumie.


W takim wypadku jest mało efektywny (i bardzo podatny na manipulację). Jak się nie rozumie, warto być ostrożnym z osądami do czasu poznania sprawy, żeby na tym nie wyjść jak Zabłocki na mydle.

> Przyznam, że nie rozumiem skąd u Ciebie takie przypuszczenia?


Z porównania porządku prawnego w różnych krajach. Pobieżnego, ale jednak.

Mocno upraszczając: są systemy prawne, które zakładają że obywatel co do zasady będzie się stosował do prawa, co oznacza że prawo może być napisane z założeniem przestrzegania – np. umożliwiać drobną działalność gospodarczą bez większych formalności, bo zakłada się, że obywatel jest praworządny i w odpowiednim momencie sam sformalizuje działalność.

Polskie prawo natomiast (i nie tylko polskie) stworzone jest często w oparciu o normę nieprzestrzegania. I tak na przykład powstaje kuriozium zgodnie z którym nieodpłatna pomoc sąsiedzka może być opodatkowana (bo prawo podatkowe zakłada, że każda korzyść majątkowa jest co do zasady opodatkowana - link).

Po co? Po to, żeby uciekający w szarą strefę złapani za rękaw nie mogli się tłumaczyć, że oni tak tylko okazyjnie koledze kolegi zrobili. A że w ten sposób powstają absurdy prawne, to „drobiazg” - ważniejsze jest danie urzędom narzędzi ścigania niż to, żeby norma prawna nie robiła z ludzi de iure przestępców bez dobrego powodu.

I żeby nie było – to akurat historia sprzed PiS, z czasów PO.

> Nie chciała albo się bała


Chyba doszło do nieporozumienia... Nie wiem, czemu w korzystnym dla obywateli działaniu miałby rządzących powstrzymywać strach i widmo Solidarności?

Każda ekipa przed obecną mogła ograniczyć prawo ZUS do dokonywania weryfikacji. Żadna tego dobrowolnie nie zrobiła. Przepisy o bezterminowej weryfikacji wprowadziła w 2004 roku ekipa SLD-PSL, przetrwały do wyroku TK w 2012 roku czyli PO-PSL, i ta koalicja nie zrobiła nic aż do swojej przegranej w 2015 r. PiS wprowadził przepisy z jednej strony łagodniejsze niż te z czasów SLD-PSL, a z drugiej strony bardziej surowe (bo powstał zapis o odsetkach).

Ale winne są w związku z tym wszystkie trzy główne formacje: lewica wprowadziła, PO czyli obecnie centrolewica utrzymała a potem zostawiła dziurę prawną na pastwę losu, po czym przyszło PiS alias prawica i wsadziło w dziurę niekorzystną plombę.
Nadrzędny - Autor Kropek Dodany 2021-10-03 20:11
Zdecydowanie wierzę w Twoją znajomość przepisów ale ... po co się pisze o dobrym adwokacie? skoro prawo powinno to jednoznacznie regulować ?
Nasze przekomarzania mają formę przyjacielską choć nie ukrywam że czasami chciałbym mieć rację.
Mimo wszystko uważam, że TO prawo stwarza zbyt dużo "furtek" przez co stwarza wrażenie niesprawiedliwego.

>W takim wypadku jest mało efektywny (i bardzo podatny na manipulację). Jak się nie rozumie, warto być ostrożnym z osądami do czasu poznania sprawy, żeby na tym nie wyjść jak Zabłocki na mydle.


Zdecydowanie zbyt często ja jak i inni znajomi wychodzimy jak Zabłocki chociaż moje poczucie niesprawiedliwości lub brak "dobrego" prawnika wydaje się być zawsze pod górkę ;-)
Nadrzędny Autor Iota Dodany 2021-10-03 20:54

> po co się pisze o dobrym adwokacie? skoro prawo powinno to jednoznacznie regulować?


Spór stary jak świat. Każde prawo (w sensie zbiór przepisów, nie jeden przepis) wymaga interpretacji, każde pozostawia furtki, wobec czego zamiast np. komputera sprawy rozsądza człowiek (sędzia), a w obliczu ludzi w każdym w sporze lepiej mieć po swojej stronie umiejętnych popleczników (dosłownie: adwokatów). :-)

> Mimo wszystko uważam, że TO prawo stwarza zbyt dużo "furtek" przez co stwarza wrażenie niesprawiedliwego.


No i zgoda - nie widzę problemu z tym stanowiskiem. Reagowałam po pierwsze na przekonanie, że odbieranie świadczeń niewinnym jest nowością (nie jest), a po drugie że w ogóle ten rodzaj prawa, który obciąża "niewinnych", jest nowym wynaturzeniem wprowadzonym przez PiS (nie jest).

Z niczym innym się w sumie nie spieram: bardziej prezentuję przekonanie, że nie wierzę, żeby którakolwiek z obecnie istniejących sił politycznych chciała wprowadzić prawo czytelniejsze / mniej obciążające obywateli / "bardziej sprawiedliwe".
Nadrzędny - Autor 62norbi03 Dodany 2022-04-06 17:12
Od dłuższego czasu obserwuję to forum, napisałem mnóstwo postów z myślą, że wiadomości te zostaną wykorzystane w rozwój życia polek i polaków borykających się z różnymi niepełnosprawnościami.
Najbardziej mnie boli fakt zerowej aktywności administracji tego forum, to wskazuje na jakim poziomie są traktowane bieżące sprawy osób z niepełnosprawnościami przez organizację pozarządową która jest właścicielem tego forum.
Pytanie brzmi.
Kiedy i czy to forum będzie administrowane...?
Jeśli nie otrzymam odpowiedzi będzie to oznaczało, że organizacja pozarządowa - właściciel forum ma sprawy osób z niepełnosprawnościami w głębokim poważaniu... 
Nadrzędny - Autor admin_03 Dodany 2022-05-04 00:08
Dzień dobry,
na tą samą wiadomość, którą Pan nam wysłał bezpośrednio, odpowiedzieliśmy Panu w wiadomości prywatnej.
Pozdrawiam,
Moderator
Nadrzędny Autor Kropek Dodany 2022-05-04 05:32
Czytam i nie wierzę, że tu jeszcze jakiś moderator zagląda.
Ale skoro napisał to pewnie tak jest. :-)
Norbi gratuluje doczekania odpowiedzi ;-) ;-)
Nadrzędny - Autor lidian Dodany 2022-08-05 14:36
Szanowni administratorzy od dnia napisania Waszego pierwszego postu w tym temacie już sporo czasu minęło. I co zrobiliście aby polepszyć funkcjonowanie forum? Nic. Jest coraz gorzej. Ludzie . którym miało ono (forum) służyć już odeszli. Zostaliście na nim Wy i różnego rodzaju "reklamiarze", a w  regulaminie reklama była zabroniona.
Szkoda , że Wy którzy mieliście pomagać nam niepełnosprawnym zupełnie o nas zapomnieliście.
Nadrzędny Autor Kdom75 Dodany 2022-09-27 12:27
Staczamy się. Łatwiej jest przed ekranem SWOJEGO urządzenia, no ale nie ma się czemu dziwić. Tym kończą się wybory ludzi, którzy podobno wiedzą, czego chcą. :-)
Nadrzędny - Autor lidian Dodany 2023-05-31 15:13
Czy szanowni admini też dostają dole od tych wszystkich reklam? Dlaczego nie przestrzegacie regulaminu?
Nadrzędny - Autor siemaquore Dodany 2023-06-05 20:43
Witam teraz wszycy sie zywia reklamami obojetnie co ale rklama to podstwa czy pozyteczna czy durna ale reklama musi byc . Ogół boi sie pracy wiec zeruje na innych zasmiecajac i krajobraz i zycie Pozdrawim
Nadrzędny - Autor lidian Dodany 2023-06-06 08:57
Nie lubię reklam. Szczególnie tych zamieszczanych w nieodpowiednim miejscu.
Nadrzędny - Autor lidian Dodany 2023-06-26 13:51
Pisałam do adminów na forum i na priw. Niestety żadnego z nich nie rusza to, że niepełnosprawni już nie mają tego forum.
Nadrzędny - Autor siemaquore Dodany 2023-07-04 22:08
powiem wiecej Gazetka niepelnosprawnyh wlasciwie nie ma zadnych propozycji zadnych inicjatyw zadnej pomocy a co najwyzej tytuly tematow bez rozwiazania i wnioskow piszac podakimkolwiek artykulem swoje uwagi czy sugestie podajac dane itd i nie  ma to zadnego oddzwieku. pozostaje jedynie fakt wyzalenia sie a to prawdopodobnie psychologicznie pomaga  w sumie na niechec i odretwienie. Pozdrawiam Lidian i zycze wszystkiego co najlepsze
Nadrzędny Autor lidian Dodany 2023-07-05 06:55
Dziękuję za dobre słowa skierowane do mnie. :-)

Dobrego dnia i dużo zdrowia dla Ciebie i wszystkich życzliwych zaglądających jeszcze na forum. :-)
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Kawiarenka / Propozycja moderatorów ws. funkcjonowania forum (Strona 13) (296947 - wyświetleń)
1 2 3 4 5 6 7 8 ... 13 Poprzednia strona Następna strona  

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill