www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Działalność gospodarcza (1968 - wyświetleń)
- Autor Marek 1999 Dodany 2017-09-04 22:26
Witam.
Mam pytanie posiadam stałą rentę chorobową w Kurs. Posiadam Orzeczenie całkowitej trwalej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym i niezdolności do samodzielnej egzystencji. Chce otworzyć działalność gospodarczą komputerową diagnozę kluczyków samochodowych praca jest siedząca i nie wymaga wysiłku  ale mam obawę czy w mojej sytuacji nie zostanie mi zabrana renta, ponieważ posiadam orzeczenie niezdolność do samodzielnej egzystencji.
Bardzo proszę o informację 
Marek
Nadrzędny Autor Jola11 Dodany 2017-09-05 14:54
Już wróżę ;-)
Nadrzędny Autor Iota Dodany 2017-09-05 15:04
UWAGA: Nie jestem specjalistą Centrum Integracji i nie zajmuję się takimi poradami zawodowo – odpowiadam wedle swojej najlepszej wiedzy, ale te odpowiedzi warto jeszcze skonsultować ze specjalistą.

Terminy używane w orzekaniu o niepełnosprawności w ramach KRUS są, z tego co mi wiadomo, związane z Ustawą z dnia 28 czerwca 1996 r. o zmianie niektórych ustaw o zaopatrzeniu emerytalnym i o ubezpieczeniu społecznym – pełny tekst ustawy tutaj (link). Według tej ustawy orzeczenie „niezdolności do samodzielnej egzystencji” wynika ze stwierdzenia „naruszenia sprawności organizmu w stopniu powodującym konieczność stałej lub długotrwałej opieki i pomocy innej osoby w zaspokajaniu podstawowych potrzeb życiowych”.

Taka definicja nie wyklucza podjęcia jakiejś pracy, bo jest możliwe, że ktoś potrzebuje stałej pomocy w codziennym życiu (w tym np. w ubieraniu się), a jednocześnie pracuje z domu jako informatyk. Nie ma więc koniecznie sprzeczności między jednym a drugim.

Ale to, że orzecznik może uznać, że praca nie kłóci się z Pana orzeczeniem nie znaczy, że na pewno to zrobi. Zwłaszcza jeśli renta nie jest przyznana na stałe, w trakcie najbliższej komisji orzecznik może użyć pracy jako dowodu na to, że Pana stan zdrowia się najwyraźniej polepszył. Podjęcie pracy będzie się więc wiązało z jakimś ryzykiem zmiany orzeczenia – jak dużym, nie wiadomo, bo decyzja zależy tylko od orzecznika.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Działalność gospodarcza (1968 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill