www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / oznaczenia chorobowe (907 - wyświetleń)
- Autor eldorado145 Dodany 2017-11-06 19:47
Witajcie Moja oznaczenia chorobowe to F06.3, F07.0, F43.2, T92, T93, jak myślicie orzecznik wyśmieje raczej te choroby czy istnieje jakas szansa na pozytywne rozpatrzenia wniosku o rente socialna ?
Nadrzędny - Autor Iota Dodany 2017-11-06 21:29 Zmieniony 2017-11-06 21:33
Generalnie ważny jest nie kod ICD problemu, a to w jakim stopniu uszkodzenie zdrowia czy zaburzenie funkcjonowania psychicznego utrudnia / uniemożliwia Ci wykonywanie pracy bez dostosowań. Najlepiej by było, gdyby lekarz prowadzący opisał to możliwie dokładnie i żebyś miał do dyspozycji te opinie jako dokumentację na komisji. Wyczytywanie szans na rentę z samych kodów ICD to jak wróżenie z fusów.

Przy okazji - widzę, że pytałeś wcześniej o związek między rentą socjalną a możliwością wykonywania pracy. Renta socjalna przysługuje wprawdzie tylko osobom "całkowicie niezdolnym do pracy", ale jest to termin prawny i znaczy coś trochę innego niż normalnie. Otóż w tej samej ustawie, w której opisano rentę socjalną, uwzględniono też zasadę, że:

"Zachowanie zdolności do pracy w warunkach określonych w przepisach o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych nie stanowi przeszkody do orzeczenia całkowitej niezdolności do pracy.” *

A te warunki to praca w ZPCh albo na przystosowanym stanowisko w normalnej firmie. Czyli mówiąc po ludzku: osoba, która pracuje w ZPCh albo na stanowisku przystosowanym do niepełnosprawności może mimo to otrzymać prawo do renty socjalnej. Natomiast nie musi. Wszystko zależy tutaj od decyzji orzecznika.

* Jest to art 13, ust. 4 "Ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych", zaś ustawa o rencie socjalnej stwierdza w art. 5, że: "Ustalenia całkowitej niezdolności do pracy dokonuje lekarz orzecznik Zakładu [...] na zasadach i w trybie określonych w ustawie z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych", czyli z uwzględnieniem tej zasady.
Nadrzędny - Autor eldorado145 Dodany 2017-11-06 23:38
Dziekuje za odpowiedz no lekarz psychiatra opisał mi to ale niestety nie rozczytam się :D mówił ze mam szanse na rente bo papiery mam mocne uczeszczem dodatkowo na wizyty do psychoterapeutki i mialem badanie przeprowadzone czy po wstrzasie mozgu i spitcze farmakologicznej nie zostal slad i mam problemu skupieniem uwaga skoncentrowaniem sie pamiecią wiec jestem ciekawe czy daja mi niezdolnosc calkowita czy tylko odpukac czesciowa :< a pracuje na tych warunkach dla niepelnosprawnych i mam umiarkowanu stopien ale to nie z zusu i to jeszcze wtedy sie nie leczylem psychiatrycznie
Nadrzędny Autor Iota Dodany 2017-11-07 14:58

>  jestem ciekawe czy daja mi niezdolnosc calkowita


Większość ludzi wolałaby wiedzieć zawczasu, czym skończy się stanięcie na komisji. Ale tego nie da się przewidzieć. System orzekania pozostawia bardzo, bardzo wiele do decyzji orzecznika (i być może zresztą tak być musi - niepełnosprawność trudno zamknąć w konkretne ramy). Pozostaje zobaczyć, co się stanie.

Życzę powodzenia i (przed wszytkim) zdrowia
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / oznaczenia chorobowe (907 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999-2008 Markus Wichitill