www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Dofinansowanie na zakup Laptopa. (10980 - wyświetleń)
- Autor KarolGos1997 Dodany 2017-11-22 17:26
Witam mam na imię Karol, mam 20 lat.
Posiadam orzeczenie o stopniu niepełnosprawności: Umiarkowanym z symbolem przyczyny 02-P
Przychodzę do was z pytaniem czy przysługuje mi dofinansowanie na zakup laptopa?
Byłem w MOPR Lublin i powiedziano mi że tak na "Kontakt z lekarzem"
Mój dochód netto miesięczny to 1400zł - opłaty 
Mieszkam z mamą która nie pracuję.
Dowiedziałem się w MOPR że mój wkład wynosiłby 300zł
Ale wolę się jeszcze tu spytać.
Z góry dziękuje za odpowiedzi.
Pozdrawiam!
Nadrzędny Autor W z K Dodany 2017-11-22 17:40
Serwus :-)
Ja dostałem takie dofinansowanie w ubiegłym roku. Ale w każdym mieście może to być oparte o inne zasady. Proszę poczytaj jak do tego doszło tutaj :

>http://forum.niepelnosprawni.pl/topic_show.pl?pid=258379;hl=laptop<

Nadrzędny - Autor Iota Dodany 2017-11-22 21:45

> Przychodzę do was z pytaniem czy przysługuje mi dofinansowanie na zakup laptopa?


Dofinansowanie na takie rzeczy jak laptop nie „przysługuje”. To znaczy nie ma tak, że idziesz, pokazujesz papiery i masz prawo dostać bez dyskusji.
Takie dofinansowanie natomiast można otrzymać – w swoim powiatowym centrum pomocy rodzinie lub miejskim ośrodku pomocy rodzinie, jeśli ta instytucja ma na to aktualnie pieniądze (które otrzymuje z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych) i uzna Cię za kwalifikującego się.

Jeśli w Twojej lokalnej instytucji powiedziano, że możesz się o takie dofinansowanie starać, to się możesz starać. Nie wynika z tego na pewno, że dofinansowanie dostaiesz (bo to zależy kto jeszcze takie wnioski będzie składał i ile pieniędzy dostał na to MOPR). Szczegółowe warunki dofinansowań w MOPR Lublin możesz sobie sprawdzić tutaj: http://mopr.lublin.eu/?id=poradnik/pomoc_osobom_niepelnosprawnym

Zwróć uwagę, że jeśli będziesz się ubiegał o dofinansowanie komputera na podstawie programu PFRON „likwidacja barier w komunikowaniu się” to:
1) Dofinansowanie może pokryć najwyżej 80% ceny komputera (20% zawsze jest Twoim wkładem)
2) Jednocześnie maksymalna kwota dofinansowania to 1200 zł. A więc jeśli będziesz chciał kupić komputer za więcej niż 1500 zł (1200 dofinansowania + Twój wkład) to całą resztę ceny pokrywasz sam.
Nadrzędny - Autor sutek50 Dodany 2017-11-23 22:02
co ty za glupoty wypisujesz ze maksymalna kwota dofinansowania to 1200. Ja otrzymalem dofinansowanie 4.5tys i chyba z tego pokrylem 10%
Nadrzędny - Autor Iota Dodany 2017-11-23 23:53

> co ty za glupoty wypisujesz ze...


Cytuję stronę MOPR w Lublinie, a dokładnie "Zasady dofinansowania likwidacji barier w komunikowaniu się w 2017 roku dla osób niepełnosprawnych w celu sprawniejszego ich funkcjonowania w życiu codziennym poprzez zapewnienie porozumiewania się i/lub przekazywania informacji między ludźmi": https://mopr.lublin.eu/?id=poradnik/inst/on_12

"Dofinansowanie, o którym mowa w ust. 4 może obejmować zakup następujących przedmiotów:
komputer - maksymalna kwota dofinansowania 1 200 zł
Nadrzędny - Autor W z K Dodany 2017-11-24 08:39 Zmieniony 2017-11-24 08:43
@Sutek50 Proszę grzeczniej  odnosić się do innych użytkowników forum.

> likwidacji barier w komunikowaniu się w 2017 roku <


@Iota,- przypuszczam, że te zacytowane przez Ciebie zasady są już historią. Bo środki takie z reguły są dzielone na przełomie 1-szego i 2-iego kwartału. Zatem jak będzie w 2018 tego jeszcze nikt nie wie. Poza tym jak w pierwszym wpisie w tym wątku napisałem,  zasady te mogą różnić się w zależności od miejsca zamieszkania. Oczywiście są jakieś zasady ramowe, ale w związku z powiązaniem sprawy z samorządami występuje pluralizm. Jednak głownie (moim zdaniem) wysokość dofinansowania zależy  od puli pieniędzy do podziału na ilość chętnych....
Nadrzędny Autor Iota Dodany 2017-11-24 19:54 Zmieniony 2017-11-24 19:56

> Iota,- przypuszczam, że te zacytowane przez Ciebie zasady są już historią. Bo środki takie z reguły są dzielone na przełomie 1-szego i 2-iego kwartału.


Przepraszam, ale jednak zwrócę Ci uwagę - jesteś drugą osobą w tym wątku, która nie czyta źródeł a ma zastrzeżenia (na podstawie swoich doświadczeń zapewne). Cytuję inne fragmenty podanej wyżej strony:

2. Dofinansowaniu podlegają w pierwszej połowie roku wnioski osób niepełnosprawnych w wieku do 16 lat, ze znacznym stopniem niepełnosprawności oraz umiarkowanym stopniem wydanym z powodu zaburzeń głosu, mowy i słuchu i/lub dysfunkcji narządu wzroku.

3. W drugiej połowie roku dofinansowania mogą być przyznawane dla osób legitymujących się umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, wydanym z innych powodów niż wymienione w ust. 2. Wnioski osób legitymujących się orzeczeniem o lekkim stopniu niepełnosprawności będą rozpatrywane najwcześniej w miesiącu październiku.

Po to linkowałam stronę lubelskiego MOPR konkretnie (bo do tego MOPR zgłaszał się autor wątku), żeby nie trzeba było zgadywać na podstawie własnych doświadczeń - napisali wyraźnie, jakie mają aktualnie zasady: i kwoty i terminy.
Nadrzędny - Autor KarolGos1997 Dodany 2017-12-04 21:58
http://mopr.lublin.eu/?id=poradnik/inst/on_4 <- Tutaj piszę że 95%, już sie pogubiłem :-(
Nadrzędny - Autor W z K Dodany 2017-12-05 10:01
O tym  95% wiadomo już od dawna, dotyczy to nie tylko Lublina. Ale.......... Słowo nawet pisane, nie zawsze oznacza prawdę. Bo w rzeczywistości bywa tak, że ośrodek dzieli ilość otrzymanych pieniędzy na ilość potrzebujących. Zatem przygotuj się raczej na to, że otrzymasz 1000 zł dofinansowania. Ale to przecież kwota warta starań........
Nadrzędny - Autor domi.nika Dodany 2019-10-16 10:09
Nadrzędny Autor rozan Dodany 2019-10-16 10:55
Znam tylko jedną osobę, której jakoś udało się uzyskać dofinansowanie na notebooka Apple. Za dobre uzasadnienie PFRON przyjął, że pomoże to w stosowaniu programów potrzebnych przy uczeniu się zawodu "asystent operatora dźwięku", które na Macu chodzą w sam raz. Wtedy jeszcze wnioski składało się bezpośrednio do oddziału PFRON, a nie do samorządówki, jak teraz. O tym, że komuś nawet udało się uzyskać tą obecną drogą środki na kamerę z aparatem też dowiedziałem się ostatnio na FB. Dodatkowo tym delikwentem była osoba słabowidząca, co tym bardziej zaskakuje, a myślałem, że nic mnie już nie zdziwi. Życie jest jednak pełne niespodzianek :D   
Nadrzędny Autor rozan Dodany 2019-10-24 05:41
Dokładnie wiedzy nigdy dość.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Dofinansowanie na zakup Laptopa. (10980 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill