www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Dofinansowanie na zakup Laptopa. (2033 - wyświetleń)
- Autor KarolGos1997 Dodany 2017-11-22 17:26
Witam mam na imię Karol, mam 20 lat.
Posiadam orzeczenie o stopniu niepełnosprawności: Umiarkowanym z symbolem przyczyny 02-P
Przychodzę do was z pytaniem czy przysługuje mi dofinansowanie na zakup laptopa?
Byłem w MOPR Lublin i powiedziano mi że tak na "Kontakt z lekarzem"
Mój dochód netto miesięczny to 1400zł - opłaty 
Mieszkam z mamą która nie pracuję.
Dowiedziałem się w MOPR że mój wkład wynosiłby 300zł
Ale wolę się jeszcze tu spytać.
Z góry dziękuje za odpowiedzi.
Pozdrawiam!
Nadrzędny Autor W z K Dodany 2017-11-22 17:40
Serwus :-)
Ja dostałem takie dofinansowanie w ubiegłym roku. Ale w każdym mieście może to być oparte o inne zasady. Proszę poczytaj jak do tego doszło tutaj :

>http://forum.niepelnosprawni.pl/topic_show.pl?pid=258379;hl=laptop<

Nadrzędny - Autor Iota Dodany 2017-11-22 21:45

> Przychodzę do was z pytaniem czy przysługuje mi dofinansowanie na zakup laptopa?

Dofinansowanie na takie rzeczy jak laptop nie „przysługuje”. To znaczy nie ma tak, że idziesz, pokazujesz papiery i masz prawo dostać bez dyskusji.
Takie dofinansowanie natomiast można otrzymać – w swoim powiatowym centrum pomocy rodzinie lub miejskim ośrodku pomocy rodzinie, jeśli ta instytucja ma na to aktualnie pieniądze (które otrzymuje z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych) i uzna Cię za kwalifikującego się.

Jeśli w Twojej lokalnej instytucji powiedziano, że możesz się o takie dofinansowanie starać, to się możesz starać. Nie wynika z tego na pewno, że dofinansowanie dostaiesz (bo to zależy kto jeszcze takie wnioski będzie składał i ile pieniędzy dostał na to MOPR). Szczegółowe warunki dofinansowań w MOPR Lublin możesz sobie sprawdzić tutaj: http://mopr.lublin.eu/?id=poradnik/pomoc_osobom_niepelnosprawnym

Zwróć uwagę, że jeśli będziesz się ubiegał o dofinansowanie komputera na podstawie programu PFRON „likwidacja barier w komunikowaniu się” to:
1) Dofinansowanie może pokryć najwyżej 80% ceny komputera (20% zawsze jest Twoim wkładem)
2) Jednocześnie maksymalna kwota dofinansowania to 1200 zł. A więc jeśli będziesz chciał kupić komputer za więcej niż 1500 zł (1200 dofinansowania + Twój wkład) to całą resztę ceny pokrywasz sam.
Nadrzędny - Autor sutek50 Dodany 2017-11-23 22:02
co ty za glupoty wypisujesz ze maksymalna kwota dofinansowania to 1200. Ja otrzymalem dofinansowanie 4.5tys i chyba z tego pokrylem 10%
Nadrzędny - Autor Iota Dodany 2017-11-23 23:53

> co ty za glupoty wypisujesz ze...

Cytuję stronę MOPR w Lublinie, a dokładnie "Zasady dofinansowania likwidacji barier w komunikowaniu się w 2017 roku dla osób niepełnosprawnych w celu sprawniejszego ich funkcjonowania w życiu codziennym poprzez zapewnienie porozumiewania się i/lub przekazywania informacji między ludźmi": https://mopr.lublin.eu/?id=poradnik/inst/on_12

"Dofinansowanie, o którym mowa w ust. 4 może obejmować zakup następujących przedmiotów:
komputer - maksymalna kwota dofinansowania 1 200 zł
Nadrzędny - Autor W z K Dodany 2017-11-24 08:39 Zmieniony 2017-11-24 08:43
@Sutek50 Proszę grzeczniej  odnosić się do innych użytkowników forum.

> likwidacji barier w komunikowaniu się w 2017 roku <

@Iota,- przypuszczam, że te zacytowane przez Ciebie zasady są już historią. Bo środki takie z reguły są dzielone na przełomie 1-szego i 2-iego kwartału. Zatem jak będzie w 2018 tego jeszcze nikt nie wie. Poza tym jak w pierwszym wpisie w tym wątku napisałem,  zasady te mogą różnić się w zależności od miejsca zamieszkania. Oczywiście są jakieś zasady ramowe, ale w związku z powiązaniem sprawy z samorządami występuje pluralizm. Jednak głownie (moim zdaniem) wysokość dofinansowania zależy  od puli pieniędzy do podziału na ilość chętnych....
Nadrzędny Autor Iota Dodany 2017-11-24 19:54 Zmieniony 2017-11-24 19:56

> Iota,- przypuszczam, że te zacytowane przez Ciebie zasady są już historią. Bo środki takie z reguły są dzielone na przełomie 1-szego i 2-iego kwartału.

Przepraszam, ale jednak zwrócę Ci uwagę - jesteś drugą osobą w tym wątku, która nie czyta źródeł a ma zastrzeżenia (na podstawie swoich doświadczeń zapewne). Cytuję inne fragmenty podanej wyżej strony:

2. Dofinansowaniu podlegają w pierwszej połowie roku wnioski osób niepełnosprawnych w wieku do 16 lat, ze znacznym stopniem niepełnosprawności oraz umiarkowanym stopniem wydanym z powodu zaburzeń głosu, mowy i słuchu i/lub dysfunkcji narządu wzroku.

3. W drugiej połowie roku dofinansowania mogą być przyznawane dla osób legitymujących się umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, wydanym z innych powodów niż wymienione w ust. 2. Wnioski osób legitymujących się orzeczeniem o lekkim stopniu niepełnosprawności będą rozpatrywane najwcześniej w miesiącu październiku.

Po to linkowałam stronę lubelskiego MOPR konkretnie (bo do tego MOPR zgłaszał się autor wątku), żeby nie trzeba było zgadywać na podstawie własnych doświadczeń - napisali wyraźnie, jakie mają aktualnie zasady: i kwoty i terminy.
Nadrzędny - Autor KarolGos1997 Dodany 2017-12-04 21:58
http://mopr.lublin.eu/?id=poradnik/inst/on_4 <- Tutaj piszę że 95%, już sie pogubiłem :-(
Nadrzędny Autor W z K Dodany 2017-12-05 10:01
O tym  95% wiadomo już od dawna, dotyczy to nie tylko Lublina. Ale.......... Słowo nawet pisane, nie zawsze oznacza prawdę. Bo w rzeczywistości bywa tak, że ośrodek dzieli ilość otrzymanych pieniędzy na ilość potrzebujących. Zatem przygotuj się raczej na to, że otrzymasz 1000 zł dofinansowania. Ale to przecież kwota warta starań........
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Dofinansowanie na zakup Laptopa. (2033 - wyświetleń)