www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Czy przysługuje mi jakiś dodatkowy zasiłek lub dodatek? (1907 - wyświetleń)
- Autor cyfu Dodany 2017-12-30 18:41
Witam,

Obecnie posiadam 29 lat i pobieram tylko rentę socjalną do kwietnia 2018 później następna komisja.
Choruje od 2008 czyli od 20 roku życia.
Posiadam orzeczenie o stopniu niepełnosprawności - umiarkowany symbol 02-P
W orzeczeniu pisze ze niepełnosprawność istnieje od lutego 2013 - od tej daty zacząłem pobierać rentę i od tej daty byłem 2-gi raz w szpitalu.
Orzeczenie o niepełnosprawności wydane mam do końca 2018 gdyż składałem wniosek w listopadzie 2016.

Czytałem trochę o tym na internecie ze może wzrosnąć Zasiłek pielęgnacyjny w 2018. Choć czytałem też o jakimś dodatku pielęgnacyjnym.
I zrobił mi się mętlik w głowie i nie wiem czy by mi coś z tego przysługiwało. Jest zasiłek i dodatek. A może to jest to samo tylko w innym artykule inaczej napisane?

Czy jest tutaj ktoś kto może się w tej sprawie wypowiedzieć?

Pozdrawiam wszystkich forumowiczów i Życze wam Szczęsliwego Nowego roku?
Nadrzędny Autor Iota Dodany 2018-01-02 15:59

> Jest zasiłek i dodatek. A może to jest to samo tylko w innym artykule inaczej napisane?


Są to dwa różne świadczenia, z których można otrzymywać najwyżej jedno naraz. Opisane są w różnych ustawach, tylko tak wyszło, że się podobnie nazywają.

Zasiłek pielęgnacyjny przysługuje:
- niepełnosprawnemu dziecku (do 16 roku życia),
- osobie niepełnosprawnej, która ukończyła 16 lat i ma orzeczoną niepełnosprawność w stopniu znacznym,
- osobie niepełnosprawnej, która ukończyła 16 lat i ma orzeczoną niepełnosprawność w stopniu umiarkowanym, pod warunkiem że niepełnosprawność (bez względu na jej stopień) powstała w wieku do ukończenia 21 roku życia, --> to może dotyczyć Ciebie.
- osobie, która ukończyła 75 lat życia (bez żadnych innych warunków).

Natomiast dodatek pielęgnacyjny przysługuje "osobie uprawnionej do emerytury lub renty, pod warunkiem że osoba ta została uznana za całkowicie niezdolną do pracy oraz do samodzielnej egzystencji albo ukończyła 75 lat życia".

Jeśli na orzeczeniu ZUS dotyczącym renty socjalnej masz napisane, że jesteś uznany za "całkowicie niezdolnego do pracy oraz do samodzielnej egzystencji" to jesteś uprawniony do dodatku pielęgnacyjnego. Stopień niepełnosprawności spoza ZUS (umiarkowany) nie ma tu żadnego znaczenia. Natomiast jeśli w orzeczeniu ZUS dotyczącym renty socjalnej masz napisane tylko "całkowicie niezdolny do pracy", dodatek pielęgnacyjny Ci nie przysługuje.

Dodatek pielęgnacyjny jest wyższy niż zasiłek pielęgnacyjny, a - jak już pisałam - można pobierać tylko jedno z tych dwóch świadczeń naraz. Toteż jeśli jesteś uprawniony do "dodatku pielęgnacyjnego" powinieneś złożyć wniosek o dodatek, nie o zasiłek.

Bardziej szczegółowe informacje o tym jakie dokumenty należy złożyć, co wyklucza otrzymywanie tych świadczeń itp., znajdziesz tutaj: http://kadry.infor.pl/kadry/ubezpieczenia/zasilki_i_inne_swiadczenia/768500,Zasilek-pielegnacyjny-w-2018-r.html

Pomyślności w Nowym Roku. :-)
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Czy przysługuje mi jakiś dodatkowy zasiłek lub dodatek? (1907 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill