www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / BARIERY architektoniczne i nie tylko / Opiekun (1353 - wyświetleń)
- Autor 3mającyQle Dodany 2018-04-16 18:54
Kto może być opiekunem osoby dorosłej,samotnej ,niepełnosprawnej,całkowicie nie zdolnej do pracy i egzystencji?
Nadrzędny - Autor Iota Dodany 2018-04-16 21:24
W jakim sensie zadajesz to pytanie?

1) Kto mógłby takiej osobie pomóc (czy są jakieś organizacje)?
2) Kto miałby w takiej sytuacji jakieś szczególne prawa przyznane przez przepisy jako opiekun?
3) W jakimś innym...?
Nadrzędny - Autor dromer Dodany 2018-11-18 17:06
Ja zapytam o organizacje - gdzie szukać pomocy/ opiekuna dla takiej osoby?
Nadrzędny Autor Iota Dodany 2018-11-27 13:44
Przepraszam za długi czas oczekiwania na odpowiedź – miałam inne sprawy do załatwienia.

Są co najmniej trzy drogi uzyskania pomocy – dwie z nich państwowe, jedna związana z organizacjami pozarządowymi. Dużo zależy od tego, jak niesamodzielna jest to osoba, a w zakresie pomocy państwowej także, jakie ma dochody. Poniżej podstawowe informacje o wszystkich tych opcjach.

1. Na poziomie samorządu (a więc gminy) organizowana jest tzw. opieka środowiskowa. Jest to pomoc w zakresie podstawowych czynności życiowych, świadczona osobom niesamodzielnym. Może obejmować zarówno ubieranie czy mycie, jak i gotowanie, sprzątanie czy pomoc w robieniu zakupów. O szczegóły należy się dowiadywać w swoim lokalnym MOPS: „pracownik socjalny przeprowadza wywiad środowiskowy celem ustalenia sytuacji osobistej i dochodowej, po czym wydawana jest decyzja środowiskowa, która określa zakres usług i ewentualną odpłatność za nie” (źródło).

2. Oddzielnym typem pomocy – który nie jest obowiązkowo dostępny – jest tzw. asystent osoby niepełnosprawnej. Zadania asystenta są inne, niż zadania opieki środowiskowej i obejmują pomoc w funkcjonowaniu poza domem, np. dotarciu do urzędu czy do lekarza albo nawet wyjściu na spacer. Asystent nie jest opiekunem: ma nie wyręczać takiej osoby w czynnościach, a jedynie pomagać pokonywać trudności. Programy asystencie są zwykle realizowane albo przez organizacje pozarządowe, albo z użyciem środków Unii Europejskiej, więc nie ma żadnych ogólnopolskich zasad co do zakresu, trwania ani odpłatności. Nie potrafię też powiedzieć, gdzie należy się ewentualnie zgłosić w Twojej okolicy (czy taki program gdzieś funkcjonuje) - musisz poszukać tych informacji samodzielnie.

3. Jeśli osoba niepełnosprawna jest niezdolna do funkcjonowania samodzielnie może – po wyczerpaniu opcji opieki środowiskowej – złożyć wniosek o przyjęcie do Domu Pomocy Społecznej. Tę procedurę również nadzoruje lokalny ośrodek pomocy społecznej (ponieważ przydzielaniem do DPS zarządzają samorządy). Podstawowe informacje na ten temat znajdziesz tutaj (link).

4. Oprócz tych usług państwowych istnieje też możliwość dobrowolnego świadczenia innej opieki przez organizacje pozarządowe. Z jednej strony mogą one np. objąć opieką osoby, które nie kwalifikują się do opieki państwowej lub zorganizować tę opiekę inaczej niż samorządy, z drugiej jednak strony jest to wyłącznie rozwiązanie dobrowolne, zależne od tego, czy organizacja ma na taką opiekę pieniądze i ma odpowiednie możliwości kadrowe. Nie ma żadnej gwarancji, że się taką opiekę otrzyma, ale zapytać nie zaszkodzi.

Pod tym adresem (link) znajdziesz ogólnopolską wyszukiwarkę organizacji pozarządowych. Proponuję przeszukać ten spis pod kątem organizacji, które mogłyby ewentualnie Ci pomóc:

- w kolumnie "Odbiorcy działań" (po prawej stronie ekranu) zaznacz "Niepełnosprawni dorośli",
- wpisz nazwę swojego województwa lub pojedynczo nazwy najbliższych dużych miast,
- z wyświetlonej listy organizacji skontaktuj się z tymi, które zajmują się w jakimś stopniu zapewnianiem opieki ON.
Nadrzędny Autor rozan Dodany 2019-10-14 07:35
Ktoś kto jest chętny  napewno.
Nadrzędny Autor rozan Dodany 2019-10-18 10:37
Popytaj w gopsie .
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / BARIERY architektoniczne i nie tylko / Opiekun (1353 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999-2008 Markus Wichitill