www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / dofinansowanie do studiów (3206 - wyświetleń)
- Autor wieczorynka76 Dodany 2018-07-17 18:43
Chciałabym rozpocząć studia od października tego roku. Mam pytanie do studentów bądź osób które ukończyły studia. Jak to jest z tym dofinansowaniem do studiów. Planuję studia zaoczne, bo najmłodsza już też nie jestem. Semestr będzie mnie kosztował ok 2300 zł  czy to jest możliwe żebym dostała dofinansowanie w takiej kwocie? Nie pracuję, więc zależało by mi na jak największym dofinansowaniu. Druga sprawa czy jest to w jakiś sposób zagwarantowane, że dofinansowanie dostanę przez cały okres studiów.
Nadrzędny - Autor Iota Dodany 2018-07-24 16:50
Nie korzystałam z tej formy pomocy, więc tylko tak poglądowo:

Kiedy ludzie piszą o dofinansowaniu do studiów, zwykle mają na myśli program PFRON. Jest to tzw. II moduł programu „Aktywny Samorząd”. Dokładne informacje dostępne są tutaj: https://www.pfron.org.pl/aktualnosci/szczegoly-aktualnosci/news/aktywny-samorzad-w-2018-roku/

Uczestnik musi mieć znaczny lub umiarkowany stopień niepełnosprawności oraz musi odbywać naukę w szkole wyższej lub szkole policealnej lub kolegium albo mieć przewód doktorski otwarty poza studiami doktoranckimi. Z tego co widzę, studia niestacjonarne (zaoczne) są objęte programem.

Kwota dofinansowania zależy od lokalnego samorządu (to samorządy rozdzielają dotacje PFRON), ale „miękkim” górnym limitem jest 3 000 na semestr na czesne + 1 000 zł na „pokrycie kosztów kształcenia” (przy czym pokrycie kosztów wypłacane jest po fakcie, czyli po odbyciu semestru). PFRON na swojej stronie nie podaje żadnych kryteriów wiekowych, a kryterium dochodowe podaje tylko przy zwiększeniu czesnego powyżej „miękkiego” limitu.

O ile dobrze rozumiem, umowa o dofinansowanie dotyczy danego roku akademickiego – nie ma gwarancji przedłużenia na kolejny rok. Oczywiście dokładne informacje ma Twój lokalny samorząd, a konkretnie jednostka zajmująca się rozdzielaniem środków PFRON (MOPS lub PCPR).

Natomiast praktycznie gwarantowaną formą niewielkiego wsparcia jest tzw. „stypendium specjalne” wypłacane przez uczelnię osobie, która ma orzeczenie o niepełnosprawności. Wysokość stypendium zależy od budżetu na danej uczelni i od posiadanego orzeczenia, nie zależy natomiast od dochodów czy wyników w nauce. Stypendium wypłacane jest co miesiąc. W czasach kiedy ja byłam studentką, na mojej uczelni wynosiło ok. 200 zł miesięcznie przy stopniu umiarkowanym. Teoretycznie więc w razie czego można by sfinansowawszy pierwszy rok przez PFRON odłożyć stypendium z tego roku na opłacenie czesnego w roku kolejnym, na wypadek gdyby PFRON drugi raz środków nie przyznał. Proponuję, żebyś skontaktowała się z uczelnią, na którą chcesz uczęszczać i dopytała się o wysokość tego stypendium u nich.

Mogą istnieć także jakieś inne formy dofinansowania, ale nic nich nie wiem.
Nadrzędny - Autor wieczorynka76 Dodany 2018-08-17 17:07
Dziękuję za informacje. Czy orientujesz się jaki wniosek muszę wypełnić. Moduł II – pomoc w uzyskaniu wykształcenia na poziomie wyższym poprzez dofinansowanie kosztów edukacji tyle wiem ale nie mogę znaleźć odpowiedniego druku.
Nadrzędny - Autor Iota Dodany 2018-08-19 13:03
Jeśli dobrze kojarzę, wniosek jest lokalny. Czyli musisz o to jednak zapytać w odpowiedniej dla siebie jednostce, która rozdziela dofinansowania PFRON w Twojej okolicy.
Nadrzędny - Autor dewra Dodany 2023-09-10 20:38
cześć, czy orientuje się ktoś czy uzyskanie dofinansowania z programu aktywny samorząd wyklucza uzyskanie stypendium dla osób niepełnosprawnych z uczelni?
Nadrzędny Autor kucyk24 Dodany 2023-09-22 08:05
Uczelnie maja własne regulaminy stypendialne. Posiadają również różne bonusy dla niepełnosprawnych. Warto to poczytać przed wyborem.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / dofinansowanie do studiów (3206 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill