www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / BARIERY architektoniczne i nie tylko / Prawo jazdy (4062 - wyświetleń)
- Autor justynav Dodany 2010-07-19 12:18
Mam pytanie, ponieważ aktualnie chciałabym rozpocząć prawo jazdy. Niestety mam protezę prawej nogi i mam pytanie czy mogę jeździć autem z automatyczną skrzynią biegów jeżeli mam tylko sprawną lewą nogę. Bardzo proszę o odpowiedź,ponieważ bardzo ułatwiło by mi to poszukiwanie odpowiedniego dla mnie Ośrodka Szkolenia Kierowców w Krakowie. OSK mają głównie właśnie auta z automatyczną skrzynią biegów, ale nie wiem czy takie auto nie wymaga przypadkiem sprawnej prawej nogi. pozdrawiam!
Nadrzędny - Autor bluengel Dodany 2010-07-19 12:44
Oj, chyba dobrze by było najpierw obejrzeć sobie z bliska jakikolwiek samochód z automatem i bez niego. Wsiąść, przymierzyć się, zapytać o zasadę działania jednego i drugiego a nastąpnie zdecydować, czego nie możesz robić kierująć autem jedną nogą...
Zawsze jest łatwiej automatem niż manualem, ale i tak przystosowane do niesprawności będziesz pewnie musiała mieć inne funkcje.
Oczywiście, że aby jeździć płynnie zwyczajnym automatem, najlepiej mieć sprawne obydwie nogi - przecież standardowe pojazdy tak są skonstruowane....

Szczerze mówiąc, nie bardzo rozumiem, skąd pytanie o możliwość prowadzenia automatu - zamiast pytania, jak powinnaś dostosować automat do swojej niesprawności...

Znam chłopaka, który nie ma obydwóch nóg powyżej kolan i prowadzi kompletnie nieprzystosowane auto z manualem, aczkolwiek nie chcielibyście wiedzieć, jak to robi:):-):-)
Nadrzędny Autor siwek Dodany 2010-07-19 17:12
justynav-tak jak pisze bluengel,najpierw sprawdź i przekonaj się co jest Tobie potrzebne.Jeździłem kiedyś nie przystosowanym autem i to dosyć płynnie.Potem miałem przystosowanego ''malucha'',miał taką wajchę (hamulec,gaz i sprzęgło)ale ręcznie używałem tylko hamulca.Wszystkiego można się nauczyć.Automat możesz przerobić tak  jak sobie życzysz.W warsztacie przerobią pedał z prawej na lewą i po kłopocie.Tobie chodzi o kurs,więc idź do ośrodka i popytaj.
                               Życzę gumowych słupów.:-)
Nadrzędny Autor Iota Dodany 2010-07-19 18:06
Odpowiadając bezpośrednio na Twoje pytanie: np. ja jeżdżę przystosowanym samochodem z automatem z układem pedałów zmodyfikowanym tak, że oba obsługuję lewą nogą (chociaż nie z powodu protezowania nogi). Co więcej, ten sam samochód może nadal normalnie obsługiwać osoba sprawna.

ALE: Jak już napisała bluengel najlepiej najpierw skonsultować w ogóle jak powinno wyglądać Twoje przystosowanie (zwłaszcza, że jeżeli OSK wybierzesz pod kątem swoich konkretnych już oczekiwań, jeżeli okaże się że to nie działają, będziesz miała problem, a jeżeli wybierzesz OSK które Ci dobrze doradzi dostosowanie, nie zaskoczy ich raczej ewentualna "zmiana planów")
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / BARIERY architektoniczne i nie tylko / Prawo jazdy (4062 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill