www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / szukam materiałów (5416 - wyświetleń)
- Autor czarny Dodany 2007-07-31 22:08
czesc wszystkim:)
mam wielka prosbe poszukuje materialow,tytulow ksiazek,opracowan i co wam do glowy przyjdzie,z zakresu traktowania osob niepelnosprawnych w starozytnosci,sredniowie czu i w sumie poczescie z czasow nowozytnych,jak rowniez jak kosciol katolicki podchodzi do osob niepelnosprawnych.a wiec encykliki,inne dokumenty koscielne...
z gory dziekuje za pomoc!!!
Nadrzędny - Autor Boginka Dodany 2007-08-03 12:02
Po pierwsze chyba nie ten dział, ale nie szkodzi.
Po drugie - nie mówisz do jakiego rodzaju pracy jest Ci to potrzebne (referat szkolny na 2 strony czy praca magisterska na 60) więc dostaniesz ode mnie informacje o wszystkim co mi przychodzi do głowy. Zastrzegam, że nie zamierzam odrabiać za ciebie pracy domowej ;-) i sprawdzać gdzie dokładnie są odniesienia do niepełnosprawności.
Zacznijmy od rzeczy najprostszej - aktualne dokumenty Kościoła Katolickiego znajdziesz pod adresem: http://www.vatican.va/holy_father/index.htm - poszeregowane są według kolejnych papieży. Strona w języku angielskim. Podstawowa wykładnia nauki Kościoła czyli Katechizm Kościoła Katolickiego po polsku znajduje się tutaj: http://www.katechizm.opoka.org.pl/. Podejrzewam, że przynajmniej dla Kościołów prawosławnego i anglikańskiego powinny gdzieś być dostępne podobne dokumenty pasterskie.
Perspektywa historyczna to rzecz nieco trudniejsza - dla starożytności sugeruję historię Sparty (zaczęłabym od "Spartanie - Świat Wojowników" Paula Cartledge), pisma Platona (ze wskazaniem na "Republikę", którą po angielsku i po grecku znajdziesz choćby tutaj: http://www.perseus.org/) czy dowolną biografię Cezara Kaludiusza. Stamtąd można zacząć.
Średniowiecze Europy łacińskiej warto rozgrzebywać od strony historii zakonów i szpitalnictwa - w książce "Intymna Historia Ludzkości" Theodore Zeldin ma rozdział poświęcony historii opieki nad słabszymi i wspomina fenomenalny wprost rozwój szpitalnictwa w okresie Zakonów Rycerskich - jako historyk powinien mieć obszerną listę źródeł. Z drugiej strony polecam późnośredniowieczne ustawy miejskie przeciw żebractwu i włóczęgostwu. Ostatecznie, przy nadmiarze wolnego czasu możesz poszukać czegoś z okresu polowań na czarownice (głownie w zakresie społecznego postrzegania kalectwa) - tu znajdziesz pełny tekst "Malleus Maleficarum" (język angielski): http://www.malleusmaleficarum.org/mmtoc.html 
W epoce nowożytnej hasłowo sugeruję zająć się napoleońskim systemem opieki dla żołnierzy-inwalidów, początkami państwa "opiekuńczego" za Bismarcka czy działalnością dobroczynną masonerii.
Inne ciekawe odnogi:
Indianie Północnoamerykańscy oraz Celtowie - stosunek do osób nadpobudliwych i niepełnosprawnych umysłowo
Irlandia przedchrześcijańska - jak elfy podmieniały dzieci

Warto Przeczytać:
Mówią Wieki 04/2007 J.Kwapisz "Testydes - Cud Szpetności"
Nadrzędny - Autor czarny Dodany 2007-09-11 14:14
przepraszam ze dopiero teraz odpisuje ale przez wakacje nie mialem dostepu do komputera:(a wiec dziekuje ci Boginko nie bez kozery masz taki nick;)materialy zbieram do pracy mgr,po tym co napisalas teraz dopiero zauwazam ze temat ktory sobie wybralem nie bedzie prosty;/ale czlowiek nie jest taki,zeby jakos sobie nie dal rade.dziekuje ci za pomoc,jezeli kiedys wpadnie ci cos jeszcze do glowy to bardzo prosze o pomoc,z gory dziekuje!!
Nadrzędny Autor okularnica Dodany 2007-09-11 15:53
spróbuj poszukac w książce "Wprowadzenie do pracy socjalnej"
Nadrzędny Autor Boginka Dodany 2007-09-16 22:56
Temat jest rzeczywiście obszerny i wielowarstwowy, ale nie wątpię, że istnieją jakieś opracowania omawiające tę kwestię. Ja prezentuję ci ją z perspektywy kogoś, kto hobbystycznie zajmuje się historią, nie ma ograniczeń czasowych i uwielbia drążyć temat z różnych stron. Do magisterki to wszystko nie musi być potrzebne. :-)

Z innych ciekawych aspektów sprawy warto zastanowić się i poszukać:
- jak w różnych epokach i kulturach pojmowano niepełnosprawność? Część tego co obecnie nazywamy chorobą, kiedyś uznawana była np. za akt woli - do takich przypadków o ile mi wiadomo należała depresja uznawana niekiedy za acedię, czyli lenistwo, w tym konkretnie rozumieniu jeden z grzechów głównych chrześcijaństwa (pisał o tym m.in. św. Tomasz z Akwinu). Inne przypadłości były dość powszechne (amputacje związane z gangreną - skutek ran w bitwie), a niektóre dziś wcale w ten obręb nie zaliczane, spędzały ówczesnym sen z powiek (jedną z najpoważniejszych ułomności była wszak bezpłodność/impotencja). Sugerowałabym jakieś studium uzdrowień czy darów wotywnych dla chrześcijaństwa rzymskiego w ramach wstępu. Z kulturami szamańsko-uzdrowicielskimi będzie gorzej...
- Jakie były poglądy medyczne na przyczyny i typy istniejących chorób: literatura medyczna np. Galen czy Awicenna, teksty zaklęć uzdrawiających itd.
- W mitologii: postać ułomnego boga i jego relacje z innymi nieśmiertelnymi oraz śmiertelnikami (najbardziej znany jest grecki Hefajstos czyli rzymski Wulkan).
- relacja władca-państwo czyli dlaczego w niektórych kulturach jakakolwiek ułomność dyskwalifikowała w wyścigu o tron oraz jacy ułomni władcy trafili jednak na karty historii, co o nich mówiono i dlaczego (Kaligula mianujący swojego konia senatorem jest tylko jednym z wielu).

W dalszym sugerowaniu (bo nie wątpię, że jeszcze gdzieś coś przypadkiem wyłowię) pomoże mi informacja na ile znasz angielski - Internet to istna kopalnia ale podawanie tu linków do anglojęzycznych wersji tekstów źródłowych mija się z celem, jeśli nie potrafisz się nimi posłużyć. Na dodatek chciałabym wiedzieć co to dla ciebie znaczy "coś co wpadnie do głowy" - tytuły, zagadnienia, nazwiska?
BTW: mój nick w zamierzeniu ma raczej staropolski sens - boginka to duch leśny, dziwożona lub wiedźma. ;-)
Nadrzędny - Autor Monika Tyminska Dodany 2007-09-19 08:44
witaj,
piszę pracę o niepełnosprawnych i w jednej z lektur znalazłam interesujący Cię rozdział. Polityka Społeczna nr.4 kwiecień 2001 - wybrane aspekty stosunku kościoła katolickiego do niepełnosprawności. Grzegorz Węgrzyn. pozycję posiadam osobiście, więc jeżeli będzie potrzebna proszę o kontakt. Monika Tymińska
Nadrzędny - Autor czarny Dodany 2007-10-02 18:30
Boginko jak zwykle przychodzisz mi z pomoca!!!bardzo ci dziekuje dzieki temu co mi napisalas moja praca na pewno bedzie ciekawsza i wartosciowsza!!jezeli jeszcze kiedys wpadnie ci  do glowy cos co moglo by mi pomoc to bardzo cie prosze o umieszczenie tego na forum:)
a ciebie moniko bardzo prosze o ta publikacje:)
jeszcze raz dziekuje wszystkim za pomoc!!!!
Nadrzędny - Autor czarny Dodany 2007-10-31 22:08
boginko chodzilo mi wlasnie przede wszystkim o zagadnienia:)nawet nie wiesz jak juz bardzo mi pomoglas!!wielkie dzieki!!!
Nadrzędny Autor Boginka Dodany 2007-11-02 22:09
Drobiazg. W zamian mam nadzieję, na publikację pracy magisterskiej w źródłach ogólnodostępnych np. zbiorach elektronicznych uczelni. :-)
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / szukam materiałów (5416 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill