www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Zawieszenie renty a składki na ubezpieczenie społeczne (1845 - wyświetleń)
- Autor agat111 Dodany 2007-10-28 13:42
Witam
Od 6 lat prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą i tydzień temu dostałam rentę z ZUS-u (2 grupę). Moje pytanie dotyczy sytuacji w której moje przychody spowodują zawieszenie renty. Jak i kiedy powinnam powiadomić o tym ZUS? Czy w takiej sytuacji jestem zobowiązana opłacić składki na ubezpieczenie społeczne? Z tego co się orientuję, mając przyznaną rentę, muszę opłacać składkę zdrowotną a składki na ubezpieczenie społeczne są dobrowolne. Nie wiem natomiast jak wygląda sytuacja, gdy przekroczę w jakimś miesiącu określoną wysokość przychodu.
Dziękuję za pomoc
Nadrzędny Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2007-11-05 15:18
Osoba niepełnosprawna pobierająca rentę z tytułu niezdolności do pracy może uzyskać dochód w wysokości 1851,10 zł brutto. Przekroczenie tego dochodu powoduje zmniejszenie wypłaty renty. Natomiast uzyskanie dochodu w wysokości 3437,70 zł brutto powoduje zawieszenie wypłaty renty. (powyższe kwoty obowiązują od 1 września 2007 do 30 listopada 2007)
Jeżeli uzyska Pani dochody powodujące zawieszenie bądź zwiększenie wypłaty renty, wówczas należy zgłosić tą sytuację do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Zgodnie z nowelizacją ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, osoby, które do tej pory opłacały tylko składki na ubezpieczenie zdrowotne, będą musiały 1 stycznia 2008 r. wyrejestrować się z ZUS. Jeśli nadal zechcą prowadzić firmę, tego samego dnia muszą ponownie zgłosić się do ubezpieczenia, podając jednak nowy kod ubezpieczenia. Po upływie miesiąca wspomniane osoby muszą opłacić pełne składki. Dopiero wówczas zainteresowani będą mogli wystąpić do PFRON o refundację składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe. PFRON zrefunduje te składki w ciągu siedmiu dni od złożenia wniosku.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Zawieszenie renty a składki na ubezpieczenie społeczne (1845 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill