www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / zwrot kosztów dojazdów do szkoły (2118 - wyświetleń)
- Autor 4ewe Dodany 2007-11-22 20:43
Zdaję sobie sprawę, że wątek był juz przerabiany, nie mniej jednak doszły mnie słuchy o zmianach w refinansowaniu kosztów dojazdu do szkoły. Jednak faktycznie nie znalazłam żeby czarno na białym było coś w tej kwestii napisane - żeby jeszcze sprecyzować - chodzi o dojazdy dziecka niewidomego do szkoły ponadgimnazjanej- czy jest jakaś możliwość zwrotu kosztów dojazdu... z góry dziękuje za pomoc.
Nadrzędny Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2007-11-23 11:13
Osoby niepełnosprawne korzystające z przejazdów środkami transportu PKS i PKP uprawnione są do ulg. Aby mieć prawo do zniżki, należy mieć ze sobą dokumenty potwierdzające stopień niepełnosprawności. Od stopnia niepełnosprawności uzależniona jest wielkość zniżki.
Dokumentami poświadczającymi uprawnienia dzieci i młodzieży dotkniętych inwalidztwem lub niepełnosprawnych do korzystania z ulgi 78 proc. w środkach transportu PKS i PKP są:
1). Dla dzieci i młodzieży uczęszczających do przedszkola, szkoły, szkoły wyższej albo ośrodka lub placówki o charakterze oświatowym :
- legitymacja przedszkolna dla dziecka niepełnosprawnego,
- legitymacja szkolna dla uczniów dotkniętych inwalidztwem lub niepełnosprawnych,
- legitymacja szkolna lub studencka wraz z jednym z dokumentów wymienionych w pkt 2.
2). Dla dzieci i młodzieży nie uczęszczających do przedszkola, szkoły, szkoły wyższej albo ośrodka lub placówki o charakterze oświatowym :
- legitymacja osoby niepełnosprawnej, która nie ukończyła 16 roku życia, wystawiona przez powiatowy zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności,
- legitymacja osoby niepełnosprawnej wystawiona przez powiatowy zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności,
- wypis z treści orzeczenia KiZ, stwierdzający zaliczenie do jednej z grup inwalidów,
- wypis z treści orzeczenia lekarza ZUS, stwierdzający częściową niezdolność do pracy,
- całkowitą niezdolność do pracy albo całkowitą niezdolność do pracy i niezdolność do samodzielnej egzystencji.

Przy przejazdach do i z jednostek udzielających świadczeń zdrowotnych albo pomocy społecznej bądź organizujących turnusy rehabilitacyjne, wraz z jednym z dokumentów, o których mowa w pkt 1 i 2 wymagane jest zaświadczenie (zawiadomienie, skierowanie) określające odpowiednio:
- termin i miejsce badania, leczenia, konsultacji, zajęć rehabilitacyjnych, zajęć terapeutycznych albo pobytu w ośrodku wsparcia, domu pomocy społecznej lub na turnusie rehabilitacyjnym,
- potwierdzenie stawienia się na badania, konsultacje, zajęcia rehabilitacyjne, zajęcia terapeutyczne.

Dokumentami poświadczającymi uprawnienie jednego z rodziców lub opiekuna dzieci i młodzieży niepełnosprawnej do korzystania z ulgi 78 proc. są :
- dokumenty dziecka określone w pkt. 1 i 2 - jeśli przejazd jest odbywany z dzieckiem,
- zaświadczenie wydane przez przedszkole, szkołę, szkoły wyższe lub placówkę oświatową lub opiekuńczo-wychowawczą (wzór zaświadczenia w rozporządzeniu) lub zaświadczenie wydane przez placówkę zdrowotną, udzielającą pomocy społecznej, organizującą turnusy rehabilitacyjne - jeżeli przejazd jest odbywany po dziecko lub po jego odwiezieniu.

Ulga ta obowiązuje przy przejazdach z miejsca zamieszkania lub pobytu do przedszkola, szkoły, szkoły wyższej, placówki opiekuńczo-wychowawczej, placówki oświatowo-wychowawczej, specjalnego ośrodka wychowawczego, ośrodka umożli­wiającego dzieciom i młodzieży spełnianie obowiązku szkol­nego i obowiązku nauki, ośrodka rehabilitacyjno-wychowawczego, domu pomocy społecznej, ośrodka wsparcia, zakładu opieki zdrowotnej, poradni psychologiczno-pedagogicznej, w tym poradni specjalistycznej, a także na turnus rehabilitacyjny i z powrotem.

Podstawa prawna: rozporządzenie ministra infrastruktury z dnia 25 października 2002 (Dz. U. Nr 179) w sprawie rodzajów dokumentów poświadczających uprawnienia do korzystania z ulgowych przejazdów publicznego transportu zbiorowego.

Ponieważ powyższa ulga, czyli 78%, przysługuje dzieciom i młodzieży niepełnosprawnej lub dotkniętej inwalidztwem
(do ukończenia 24. roku życia) oraz studentom niepełnospraw­nym (do ukończenia 26. roku życia) przy zakupie biletów jednorazowych oraz miesięcznych imiennych na wszystkie pociągi PKP i autobusy PKS.

Jeśli niepełnosprawność dotyczy narządu wzroku, czyli symbol w orzeczeniu "0-4 O" przysługuje również prawo do 37% ulgi przy zakupie biletu jednorazowego lub miesięcznego imiennego w przejazdach autobusami PKS i pociągami, bez względu na wiek a dla przewodnika/opiekuna lub psa-przewodnika 95% zniżki przy zakupie biletu jednorazowego przy przejazdach autobusami PKS i pociąga­mi. Przewodnik osoby niewidomej musi mieć ukończone 13 lat.

Osoba niewidoma sama może zdecydować z której zniżki chce skorzystać.

Więcej informacji na temat ulg dla osób niepełnosprawnych na przejazdy PKS i PKP można znaleźć na stronie http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/3916
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / zwrot kosztów dojazdów do szkoły (2118 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill