www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Świadczenie pielęgnacyjne dla siostry osoby niepełnosprawnej (3306 - wyświetleń)
- Autor dgdorka Dodany 2008-07-16 12:16
Jestem mężatką, mamy 3-letnią córeczkę i opiekujemy się siostrą ( znaczny stopień niepełnosprawności ). Ze względu na siostry upośledzenie (niezdolna do samodzielnej egzystencji) została ubezwłasnowolniona całkowicie a opiekę prawną nad nią sprawuje ja. Z tytułu konieczności sprawowania stałej opieki nie jestem w stanie podjąć pracy i stąd moje pytanie czy należy mi się świadczenie pielęgnacyjne, czy w ogóle mi się należy jakieś świadczenie, a jeśli tak to jakie?? Bardzo proszę pomóżcie mi:) Z poważaniem Dorka.
Nadrzędny - Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2008-07-17 14:53
Świadczenie pielęgnacyjne z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z koniecznością opieki nad dzieckiem przysługuje matce lub ojcu, opiekunowi faktycznemu, jeżeli nie podejmuje lub rezygnuje z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej
w celu sprawowania opieki nad dzieckiem legitymującym się orzeczeniem o niepełnosprawności albo o znacznym stopniu niepełnosprawności (art. 17 ust. 1 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych).

Czyli jeżeli jest Pani opiekunem prawnym siostry (posiada Pani dokumenty stwierdzające ten fakt) posiada Pani możliwość ubiegania się o przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego, pod warunkiem spełnienia kryterium dochodowego.Świadczenie to przysługuje jeśli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę nie przekracza 583 zł. Natomiast jego wysokość wynosi 420 zł miesięczne.

Świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje, jeżeli:
1) osoba sprawująca opiekę ma ustalone prawo do emerytury (uposażenia w stanie spoczynku), renty (inwalidzkiej, z tytułu niezdolności do pracy lub szkoleniowej), renty socjalnej, zasiłku stałego, zasiłku przedemerytalnego lub świadczenia przedemerytalnego,
2) osoba wymagająca opieki:
a) pozostaje w związku małżeńskim,
b) została umieszczona w rodzinie zastępczej, w specjalnym ośrodku szkolno-wychowawczym i korzysta z całodobowej opieki albo w          związku z koniecznością kształcenia, rewalidacji lub rehabilitacji w placówce zapewniającej całodobową opiekę co najmniej przez 5 dni w tygodniu, z wyjątkiem zakładów opieki zdrowotnej,
3) osoba w rodzinie ma ustalone prawo do wcześniejszej emerytury na to dziecko,
4) osoba w rodzinie ma ustalone prawo do dodatku do zasiłku rodzinnego z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego albo do świadczenia pielęgnacyjnego na to lub na inne dziecko w rodzinie.

Wymagane dokumenty:
1. orzeczenie o niepełnosprawności albo o znacznym stopniu niepełnosprawności dziecka,
2. kopia dokumentu stwierdzającego tożsamość osoby ubiegającej się o świadczenie,
3. dokumenty, na podstawie których można ustalić wysokość dochodów rodziny,

należy złożyć w jednostce samorządu terytorialnego, właściwego ze względu na miejsce Pani zamieszkania, która zajmuje się wypłacaniem w/w świadczenia (może to być urząd gminy, urząd miasta albo ośrodek pomocy społecznej).
Nadrzędny Autor dgdorka Dodany 2008-07-17 20:41
Bardzo proszę powiedzieć mi teraz, przy wypełnianiu wniosku o to świadczenie pielęgnacyjne wypisuje się członków rodziny, kogo mam wpisać czy tylko siebie i siostrę czy również moją córkę i męża? Zadaje takie banalne pytanie dlatego, że jeśli wpisze wszystkich członków rodziny nasz m-czny dochód przekroczy te 583 zł. a ja opiekując się siostrą, nie mogąc podjąć pracy (nie płacąc składek do ZUS) tracę szanse na emeryturę. Opiekując się siostrą, pracuję 24/24h nie mając przy tym nic?! W ZUS-ie dowiedziałam się, żeby płacić sobie samemu składki trzeba mieć przyznany na siebie dodatek pielęgnacyjny, a ten przyznany ma siostra (pobiera wraz z rentą socjalną i rodzinną przyznaną po ojcu). Może jednak da się coś zrobić w mojej sytuacji?? Bardzo proszę o rady! Z poważaniem Dorka.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Świadczenie pielęgnacyjne dla siostry osoby niepełnosprawnej (3306 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill