www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Sprawny Dojazd i urząd skarbowy (3560 - wyświetleń)
- Autor julia123 Dodany 2008-10-08 21:31
Mam pytanie-czy ktoś z rodziców orientuje się jak wygląda sytuacja,kiedy dostaje dofinansowanie z PFRON-U na zakup auta,kupuje auto,mam umowe kupna -sprzedazy,na którejPFRON,przystawia pieczatke jaka kwota została zapłacona ze środków Pfron,zaznaczam,ze dostałam dofinansowanie na niepełnosprawną 13-letnią córkę,a Pani z urzędu skarbowego twierdzi ,ze muszę zapłacic podatek ,gdyz kupującą jestem ja ,a nie ćórka.Pytanie-czy córka nieletnia,może być kupująca.?Jak mogę płacić podatek od wzbogacenia ,założmy ze auto kosztowało 25 tyś,a mój wkład finansowy,to 25% tej sumy.Miał ktoś taki Problem?
Nadrzędny Autor WERBENA Dodany 2008-10-09 07:11
witam
czy pytasz,  mówisz o podatku 2%( umowa kupna -sprzedaży) , proszę powiedz dokładniej?
Nadrzędny Autor Darecki Dodany 2008-10-09 07:40
musisz zapłacic 2% poddatku od wartosci samochodu , corka nie moze byc kupujacym  w tym wypadku
Nadrzędny Autor WERBENA Dodany 2008-10-09 13:26
julia123 
aby odpowiedzieć szybciej , może na czasie ci zależy
wyżej przedmówca napisał - tak jak jest .
 
I   JESZCZE   NIE  PŁACI  SIĘ  podatku od czynności cywilno prawnych    gdy :
- gdy wartość rynkowa pojazdu nie przekracza 1000 zł, lub wtedy, gdy sprzedający to - FIRMA (diler, komis, firma trudniąca się sprzedażą samochodów) -  i  jest opodatkowany podatkiem od towarów i usług (VAT) lub jest z niego  zwolniony      (musi mieć firma taki wpis w prowadzonej działalności gospodarczej).

A dokładnie firma od której kupisz auto musi  ci wydać druk VAT-25 (to jest zaświadczenie o którym mowa , iż firma jest płatnikiem VAT  w swej działalności lub jest zwolniona z podatku od tych transakcji - to firma występuje do Urzędu Skarbowego , aby dostać  taki dokument ,a tobie powinna dać jeden egzemplarz, aby przedłożyć to w momencie załatwiania  wszelkich formalności związanych z ewentualnym płaceniem lub nie płaceniem podatku od zakupu samochodu .
Dotyczy to zarówno  zakupowanego pojazdu nowego jak i używanego.
może być również i dotyczy pojazdów sprowadzanych z zagranicy , czyli gdy firma to robi i takie auto chcesz od nich kupić .
Jeśli taki druk VAT-25 otrzymasz , nie płacisz podatku w skarbowym .
http://www.v10.pl/archiwum/prawo/wzorydokumentow/formularz_vat25.pdf

WARTO  SPYTAĆ  SPRZEDAJĄCĄ FIRMĘ o te sprawy ( czy da ci ten druk)

PRZY ZAKUPIE  samochodu np.od  innej osoby, z giełdy  , obowiązuje podatek od czynności cywilno prawnych .

  Zwolnienie z opłacenia podatkiem od czynności cywilno prawnych ma się do osób:
- w art.8  pkt 6 zwalnia sie z PCC osoby - nabywające na własne potrzeby min.samochody osobowe - posiadające znaczny, umiarkowany lub lekki stopień niepełnosprawności w przypadku stanu narządów ruchu)
czyli w myśl tego dziecko samo na siebie nie bierze , bo i nie może , auta też samo nie utrzyma , a  wy jako rodzice korzystacie z auta nie tylko po to aby wozić chore dziecko , jest to trik owszem , ale prawdziwy , bo auto może być automatycznie wykorzystywane do np, dojazd do pracy rodzica , i tu nikt nie sprawdzi w jakim procencie  używalności służy tylko dziecku .

>Jak mogę płacić podatek od wzbogacenia ,założmy ze auto kosztowało 25 tyś,a mój wkład finansowy,to 25% tej sumy>


co do tego zdania
PFRON wykłada środki na zakup pojazdu (określony procent) , a nie  znaczy że na pokrycie kosztów związanych związanych z przeniesieniem własności na was i z zarejestrowaniem i ubezpieczeniem samochodu .

podobnie ma się do likwidacji barier , gdy np.chce ktoś zamontować windę dla ON - indywidualnie-,  dodatkowe koszty - geodezja - plan  dla budowli- winda -w wydziale budownictwie -pokrywa ON.

Do poczytania , jeśli ci ten link jeszcze pomoże .
http://www.bankier.pl/wiadomosc/Podatek-od-kupna-samochodu-1765902.html
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Sprawny Dojazd i urząd skarbowy (3560 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill