www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / oświadczenie o wysokości osiągniętego w 2008 r. przychodu (3139 - wyświetleń)
- Autor lidian Dodany 2009-02-13 14:28
Nie osiągnęłam jeszcze wieku emerytalnego, czy muszę składać do ZuS oświadczenie o wysokości osiągniętego w 2008 r. przychodu jeżeli nie pracowałam w tym roku?
Nadrzędny - Autor WERBENA Dodany 2009-02-14 13:42 Zmieniony 2009-02-14 13:48
oświadczenie - składamy  do ZUS w określonych powodach .
nie znam przyczyn , ku czemu jest ono potrzebne

Jeśli w ubiegłym roku podatkowym 2008 , jedynym źródłem była renta, nie ma takiej potrzeby .
Jeśli ZUS np. w roku jeszcze ubiegłym(2007) miał że dorabiałaś, miał prawo przysłać pytanie , jeśli przysłał taki list, abyś do 28 luty br. powiadomiła co się działo w roku następnym, czyli 2008,  czy dorabiałaś i czy nie ma przekroczenia, czyli co się działo oprócz renty ?

Pytanie jest ogólne, trudniej odpowiedzieć,bo pytasz też o związek z wiekiem emerytalnym.

Jeśli przechodzisz z lat pracy na emeryturę  - wiek takowy jest dla kobiety  55 lat lub nie mniej niż 50 lat ale i 30 lat pracy

Jeśli przechodzisz ze świadczenia rentowego na świadczenie emerytalne czyli emerytury z urzędu, to przyznawane są  : dla kobiety od 60  lat, dla mężczyzny od 65 .

Emerytury przyznawane z urzędu, czyli w momencie, gdy osoba pobierająca rentę z tytułu niezdolności do pracy posiada jakikolwiek okres ubezpieczenia, z urzędu zostaje to świadczenie zamienione na emeryturę od miesiąca, w którym dana osoba kończy 60 lat - w przypadku kobiety i 65 lat - w przypadku mężczyzny.
Emerytura z urzędu jest przyznawana na podstawie dokumentów, które już znajdują się w aktach rencisty. Jeżeli rencista jest w posiadaniu dodatkowych dokumentów, w każdej chwili może to przedłożyć do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych,  np:  jeżeli rencista po uzyskaniu prawa do renty w dalszym ciągu pozostawał w zatrudnieniu, może z tego okresu przedłożyć nowe zaświadczenie potwierdzające zarobki. To może wpłynąć na wysokość świadczenia emerytalnego, jeżeli okaże się, że wskaźnik wyliczony na podstawie tych zarobków jest bardziej korzystny.
Nadrzędny Autor lidian Dodany 2009-02-14 13:55
Przeczytałam to  http://rp.pl/artykul/55656,262369_Jaki_przychod_musi_ujawnic_emeryt_i_rencista.html  i dlatego pytam, bo przychodów nie miałam, ale czy mimo to muszę złożyć takie oświadczenie. Wspomniałam o wieku emerytalnym, bo osoby w takim wieku są zwolnione ze składania oświadczenia.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / oświadczenie o wysokości osiągniętego w 2008 r. przychodu (3139 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill