www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / renta rodzinna (3113 - wyświetleń)
- Autor kserkses Dodany 2009-06-15 18:57
moja mama ma ręntę rodzinną po swoim mężu a moim ojcu ,ja mam 2 grupę inwalidzką tj. umiarkowany stop.niep.mój tata miał emeryturę z kopalni ,i czy po jej śmierci należy mi się  renta ,proszę o odpowiedż i z góry dziękuję,i jeszcze dodam że pobieram narazię zasiłek stały z mops-u.
Nadrzędny - Autor GOCHA1980 Dodany 2009-06-15 19:35
renta rodzinna nalezy sie w przypadku gdy sie uczysz lub bez wzgledu na wiek jesli masz calkowita niezdolnosc do pracy
Nadrzędny - Autor kserkses Dodany 2009-06-15 22:03
tak wiem ,tak brzmi regulamin,ale czy ktoś wie czy dostanę rentę po matce ,po jej śmierci i ile całą ,część,i jakie formalności muszę spełnić ,jeżeli kytoś wie lub zna kogoś kto wie to proszę o pomoć.
Nadrzędny - Autor GOCHA1980 Dodany 2009-06-16 05:10
jesli nie masz calkowitej niezdolnosci do pracy to nie  dostaniesz to przeciez juz wyzej napisalam, a renty rodzinnej dostaje sie 80%
Nadrzędny Autor kserkses Dodany 2009-06-16 08:07
dziękuję za odpowiedż ,rozumię.
Nadrzędny Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2009-06-16 09:44
Zgodnie z przepisami ustawy o o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych renta rodzinna przysługuje uprawnionym członkom rodziny osoby, która w chwili śmierci miała ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy lub spełniała warunki wymagane do uzyskania jednego z tych świadczeń.
Do renty rodzinnej uprawnieni są następujący członkowie rodziny spełniający warunki określone :
  1)   dzieci własne, dzieci drugiego małżonka oraz dzieci przysposobione;
  2)   przyjęte na wychowanie i utrzymanie przed osiągnięciem pełnoletności wnuki, rodzeństwo i inne dzieci, w tym również w ramach rodziny zastępczej;
  3)   małżonek (wdowa i wdowiec);
  4)   rodzice.
Dzieci własne, dzieci drugiego małżonka i dzieci przysposobione mają prawo do renty rodzinnej:
  1)   do ukończenia 16 lat;
  2)   do ukończenia nauki w szkole, jeżeli przekroczyły 16 lat życia, nie dłużej jednak niż do osiągnięcia 25 lat życia, albo
  3)   bez względu na wiek, jeżeli stały się całkowicie niezdolne do pracy oraz do samodzielnej egzystencji lub całkowicie niezdolne do pracy w okresie.
Zatem , aby uzyskać rentę rodzinną należy spełniać warunki określone w ustawie.
http://www.zus.pl/default.asp?p=4&id=404
W razie wątpliwości proponujemy kontakt z Centrum Integracja warszawa@integracja.pl
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / renta rodzinna (3113 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill