www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / renta uczniowska (6028 - wyświetleń)
- Autor pola01 Dodany 2009-03-18 18:44
mam pytanie, gdzie znaleźć informację, kiedy, na jakich zasadach i w jakiej wysokości była przyznawana np. 10 lat temu?

bo gdy szukam, to widzę tylko informacje typu:
"Stan prawny na dzień 30 listopada 2007 r."
i jest opis, co teraz z tymi osobami, co kiedyś miały przyznaną, a ja szukam informacji na temat, kiedy ta renta jeszcze funkcjonowała: na jakich zasadach i wysokości funkcjonowała? i czy była faktycznie rentą czy wypłacany był tylko zasiłek pielęgnacyjny?
Nadrzędny - Autor pola01 Dodany 2009-03-21 08:48
czy jest tu ktoś, kto pobiera lub pobierał rentę uczniowską?
Mam pytanie (poza tym w 1. poście), czy w czasie studiów ta renta była wypłacana?
Nadrzędny - Autor elagb Dodany 2009-03-21 20:26
Mój syn otrzymuje rentę,która została przyznana pod rządami starej ustawy,obowiązująca do31 grudnia 1998r.Świadczenie to przyznawane było uczniom szkół ponadpodstawowych i studentom,którzy w okresie nauki stali się całkowicie niezdolni do pracy.Renta uczniowska wynosiła ok. 470 zł.+ dodatek pielęgnacyjny.Od 1 stycznia 1999roku w obowiązującej ustawie o emeryturach i rentach nie przewidziano świadczeń rentowych dla uczniów i studentów,którzy stali się niezdolni do pracy w czasie nauki,a więc w okresie nie objętym obowiązkiem ubezpieczeń emerytalnych i rentowych.Proponuję zasięgnąć informacji w zus-ie.Www.gazeta prawna.infor.pl z dnia 19-20 lipiec 2000r.
Nadrzędny - Autor pola01 Dodany 2009-03-21 20:58
Dziękuję za odpowiedź. ja tę "rentę" pobierałam przez lata, piszę w cudzysłowie, ponieważ dostawałam tylko zasiłek pielęgnacyjny!
A czy Twój syn, jeszcze się ucząc, otrzymywał taką właśnie kwotę, o jakiej piszesz? Bo ja tylko 120 zł zasiłku...
A miałam stwierdzaną całkowitą niezdolność, miałam legitymację rencisty, a renty nie...
Nadrzędny - Autor elagb Dodany 2009-03-22 19:12
Radek otrzymywał rentę z tytułu trwałej niezdolności do pracy,początkowo ok.470 zł+120zł zasiłku.Suma ta ulegała waloryzacji.Tę kwotę dostawał przez okres nauki w liceum i po.Nie studiował.Syn choruje na zanik mięśni.
Nadrzędny - Autor pola01 Dodany 2009-03-22 20:47
Bardzo dziękuję za odpowiedź.
To teraz się zastanawiam, dlaczego ja przez całe liceum i całe studia dostawałam tylko 120 zł :-(
Nadrzędny - Autor elagb Dodany 2009-03-22 21:33
Tak ,to zastanawiające.Chociaż jak sobie przypominam,gdy na początku byłam w trakcie "załatwiania" renty dla Radka w jednym okienku w zus-ie pani powiedziała mi że synowi nie należy się renta, a obok w innym okienku druga pani zapytała się ,dlaczego nie staram się o rentę .Byłam w szoku.Jak widzisz każdy inaczej odczytuje przepisy ustaw.Oczywiście, Radkowi należała się renta.Pozdrawiam.
Nadrzędny - Autor pola01 Dodany 2009-03-22 21:38
To jednak się zdecydowałam, zaraz piszę podanie i jutro złożę.
O wyjaśnienie mi, dlaczego nie otrzymywałam, a jeśli nieprawnie, to o zwrot tych, co nie uległy przedawnieniu...
Na pewno składałam wniosek o rentę - tego jestem pewna.

Eh... jak pomyślę, ile lat i ile pieniędzy przeszło mi koło nosa... Niektórzy powiedzą, że renta i tak groszowa, ale teraz nie mam nic, jestem chora, na łasce rodziny i każdy grosz się liczy.
Dziękuję, że mi odpisałaś, dodało mi to odwagi, zeby się wziąć za tę sprawę. Szkoda, że tyle lat żyłam w nieświadomosci :-(
Nadrzędny - Autor elagb Dodany 2009-03-22 21:44
Życzę powodzenia.
Nadrzędny Autor pola01 Dodany 2009-03-22 21:51
Oj, będzie potrzebne, bo jak napisałaś - każda pani może czytać przepisy na różny sposób :O
Pozdrawiam serdecznie :-)
Nadrzędny - Autor bluengel Dodany 2009-03-22 22:46
Obawiam się, że trudno Ciebie pocieszyć, ponieważ takie sprawy nie działają wstecz...
Nadrzędny Autor pola01 Dodany 2009-03-22 22:51
Jak to nie? Roszczenia przedawniają się dopiero po 3 lub 5 latach (tu nie jestem pewna).
Nadrzędny Autor pola01 Dodany 2009-03-22 22:53
Wstecz nie działają orzeczenia, status rencisty itd., ale nie błędne nie wypłacanie renty, jeśli symbol renty uczniowskiej miałam przez tyle lat.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / renta uczniowska (6028 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill