www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Świadczenie pielęgnacyjne dla opiekuna prawnego. (5115 - wyświetleń)
- Autor enigma Dodany 2009-05-27 08:07
Witam.
Jestem opiekunem prawnym pełnoletniej, ubezwłasnowolnionej osoby. Z tytułu całodobowej opieki nad nią nie pracuję.Osoba ta nie jest zdolna do samodzielnej egzystencji.
Spełniam kryterium dochodowe do nabycia świadczenia, jednak nie wiem, czy jako opiekun prawny a nie faktyczny, mam prawo do jego nabycia.
Czy znalazłby się ktoś, kto posiada wiedzę na ten temat?
Będę ogromnie wdzięczna.
Jak dobrze rozumuję, by zostać opiekunem faktycznym, musiałabym tę osobę przysposobić, ale nie mogę, gdyż jest już pełnoletnia. Chociaż (chyba?) Sąd traktuje osoby ubezwłasnowolnione, niezdolne do samodzielnej egzystencji jak nieletnie-do 16 rż?
Mam straszny zamęt w głowie... Pomocy
Nadrzędny Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2009-05-27 14:31
Proponuje by wystąpiła Pani do właściwego urzędu o przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego. Z Pani opisu sytuacji wynika, iż spełnia Pani kryteria przyznania tego świadczenia. Upraszczając można powiedzieć,  że Opiekun Faktyczny to osoba, która faktycznie opiekuje się dzieckiem lub osobą niepełnosprawną w stopniu znacznym.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Świadczenie pielęgnacyjne dla opiekuna prawnego. (5115 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill