www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / całkowita niezdolność do pracy a działalność gospodarcza (7143 - wyświetleń)
- Autor jofka Dodany 2009-06-05 20:17
Po okresie zasiłkowym 182 dni ubiegałam się o świadczenie rehabilitacyjne.  Otrzymałam odpowiedź – orzeczenie lekarza orzecznika. Lekarz orzekł , że: jestem niezdolna do pracy, brak okoliczności uzasadniających ustalenie uprawnień do świadczenia rehabilitacyjnego oraz że jestem całkowicie niezdolna do pracy do 30.06.2010r.
Jednocześnie nie spełniam warunków przyznania renty – nie mam wymaganego stażu pracy, ani też renty socjalnej - bo choroba ujawniła, nasiliła  się  w ostatnim okresie –  leczenie od grudnia 2008r. Nie mam ustalonej grupy inwalidzkiej. Jednym słowem  zanosi się ,że będę bez  środków do życia (mam 29 lat).
Czy w takim wypadku mogę zarejestrować się w urzędzie dla bezrobotnych i czy dostanę zasiłek dla bezrobotnych, czy mogę liczyć na propozycje jakiejś pracy ,
lub  czy mogę  założyć działalność gospodarczą?
Nadrzędny - Autor wilkolak Dodany 2009-06-05 22:24
A KTO CI BRONI
JAK TYLKO MASZ KASE TO ZAKLADAJ DZIALALNOSC I OPLACAJ SOBIE SKLADKI
Nadrzędny Autor godunow Dodany 2009-06-07 19:53
Ja bym  w tym wypadku zwrócił się do PFRON  o przyznanie  grupy inwalidzkiej  przynajmniej  o zasiłek stały...  
Nadrzędny Autor embary Dodany 2009-07-04 12:13
jak taki modry to plac na staroc ci siem przyda
Nadrzędny Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2009-06-08 11:43
Z podanych informacji wynika, że ZUS uznał Panią za osobę całkowicie niezdolną do pracy bez prawa do renty. Zatem posiada Pani status osoby niepelnosprawnej.
Informacje o ulgach i uprawnieniach znaleźć można na stronie:
http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/3544
Możliwe jest także ubieganie się o wydanie w Miejskim/Powiatowym Zespole Orzekania o Niepełnosprawności orzeczenia o stopniu niepełnosprawności:
http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/3758
Osoba poszukująca pracy i gotowa do jej podjęcia może zarejestrować się w Powiatowym Urzędzie Pracy.Osoba ubiegająca się o status bezrobotnego:
nie jest zatrudniona i nie wykonuje innej pracy zarobkowej,
poszukuje zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej,
jest zdolna i gotowa podjąć zatrudnienie w pełnym wymiarze czasu pracy obowiązującego w danym zawodzie lub służbie,
nie uczy się w szkole (oprócz szkoły dla dorosłych lub szkoły wyższej w systemie niestacjonarnym,
ukończyła 18 lat, z wyjątkiem młodocianych absolwentów,
nie ukończyła powszechnego wieku emerytalnego, czyli 60 lat dla kobiety i 65 lat dla mężczyzny,
nie nabyła prawa do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy, renty szkoleniowej, renty socjalnej, renty rodzinnej w wysokości przekraczającej połowę minimalnego wynagrodzenia za pracę albo po ustaniu zatrudnienia, innej pracy zarobkowej, zaprzestaniu prowadzenia pozarolniczej działalności nie pobiera zasiłku przedemerytalnego, świadczenia przedemerytalnego, świadczenia rehabilitacyjnego, zasiłku chorobowego, macierzyńskiego lub wychowawczego,
nie jest właścicielem lub posiadaczem nieruchomości rolnej o powierzchni użytków rolnych przekraczającej 2 ha przeliczeniowe lub nie podlega ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu z tytułu stałej pracy jako współmałżonek lub domownik w gospodarstwie rolnym o powierzchni użytków rolnych przekraczającej 2 ha przeliczeniowe,
nie uzyskuje przychodów podlegających opodatkowaniu podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym z działów specjalnych (z pewnymi wyjątkami),
nie posiada wpisu do ewidencji działalności gospodarczej,
nie podlega na podstawie odrębnych przepisów obowiązkowi ubezpieczenia społecznego, z wyjątkiem ubezpieczenia społecznego rolników,
nie jest osobą tymczasowo aresztowaną lub nie odbywa kary pozbawienia wolności,
nie uzyskuje miesięcznie dochodu w wysokości przekraczającej połowę najniższego wynagrodzenia,
nie pobiera, na podstawie przepisów o pomocy społecznej, zasiłku stałego,
nie pobiera świadczenia pielęgnacyjnego lub dodatku do zasiłku rodzinnego z tytułu samotnego wychowywania dziecka i utraty prawa zasiłku dla bezrobotnych na skutek upływu okresu jego pobierania,
nie pobiera po ustaniu zatrudnienia świadczenia szkolnego.
Osoby, które spełnią wszystkie wymienione warunki mogą uzyskać zasiłek dla bezrobotnych. Muszą zarejestrować się we właściwym dla miejsca zameldowania powiatowym urzędzie pracy. Prawo do zasiłku przysługuje bezrobotnemu, jeżeli nie ma dla niego propozycji odpowiedniego zatrudnienia, propozycji szkolenia, stażu, przygotowania zawodowego, prac interwencyjnych lub robót publicznych. Zasiłek przysługuje takiej osobie gdy w okresie 18 miesięcy poprzedzających dzień zarejestrowania (łącznie przez okres co najmniej 365 dni):

była zatrudniony i osiągała wynagrodzenie w kwocie co najmniej najniższego wynagrodzenia, od którego istnieje obowiązek opłacania składki na Fundusz Pracy, z wyjątkiem obowiązku opłacania składek za niektóre osoby niepełnosprawne, (w okresie tym nie uwzględnia się okresów urlopów bezpłatnych trwających łącznie dłużej niż 30 dni),
wykonywała pracę na podstawie umowy o pracę nakładczą i osiągała z tego tytułu dochód w wysokości co najmniej najniższego wynagrodzenia,
wykonywała pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo współpracował przy wykonywaniu tych umów, jeżeli podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie społeczne i Fundusz Pracy stanowiła kwota co najmniej najniższego wynagrodzenia,
opłacała składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności lub współpracy, podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne i Fundusz Pracy stanowiła kwota wynosząca co najmniej minimalne wynagrodzenia,
wykonywała pracę w okresie tymczasowego aresztowania lub odbywania kary pozbawienia wolności, jeżeli podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie społeczne i Fundusz Pracy stanowiła kwota co najmniej najniższego wynagrodzenia,
wykonywała pracę w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub w spółdzielni kółek rolniczych (usług rolniczych), będąc członkiem tej spółdzielni, jeżeli podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie społeczne i Fundusz Pracy stanowiła kwota co najmniej najniższego wynagrodzenia,
opłacała składkę na Fundusz Pracy w związku z zatrudnieniem lub wykonywaniem innej pracy zarobkowej za granicą u pracodawcy zagranicznego,
była zatrudniony za granicą i przybył do Rzeczypospolitej Polskiej jako repatriant,
była zatrudniona, pełniła służbę lub wykonywała inną prace zarobkową i osiągała dochód, od którego istnieje obowiązek płacenia składki na Fundusz Pracy.
Zgodnie z obowiązującym stanem prawnym każda osoba może zostać zatrudniona, o ile uzyska pozytywną opinię lekarza medycyny pracy na zatrudnienie na określonym stanowisku pracy.
http://www.niepelnosprawni.pl/files/www.niepelnosprawni.pl/public/rozne_pliki/abc2009.pdf
Osoba z niepełnosprawnością może także założyć działalność gospodarczą. Jeżeli jest zrejestrowana w Powiatowym Urzędzie Parcy jako bezrobotna lub poszukujaca pracy może także ubiegać się o bezzwrotną dotację.
W celu uzyskania szczegółowych informacji proponujemy kontakt z Infolinią 0801 801 015
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / całkowita niezdolność do pracy a działalność gospodarcza (7143 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill