www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Renta socjalna po raz n-ty (1855 - wyświetleń)
- Autor ewelina92 Dodany 2009-10-14 20:30
Witam,

mam wade wrodzona konczyny dolnej, przez co nie moge dlugo chodzic czy stac (czasami nawet po dluzszym siedzeniu przez jaki czas nie moge zrobic kroku, bo stopa podczas obciazenia boli strasznie), w zwiazku z tym dostalam orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepelnosprawnosci. W styczniu koncze 18 lat i mam zamiar ubiegac sie o rente socjalna. Mam co do tego kilka pytan - kiedy zglosic sie na komisje lekarska? Kiedy moge zlozyc wniosek do zusu o przyznanie renty? I czy moga wziac pod uwage, ze nie mieszkam z rodzicami, tylko z chlopakiem? Biora pod uwage jakiekolwiek zarobki?

Dziekuje za ewentualna odpowiedz
Nadrzędny Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2009-10-20 10:30
Renta socjalna jest świadczeniem, którego przyznanie jest uzależnione od zamieszkania osoby uprawnionej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Prawo do tej renty przysługuje osobie, która:
jest pełnoletnia oraz
jest całkowicie niezdolna do pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu, które powstało:
przed ukończeniem 18. roku życia albo
w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej - przed ukończeniem 25. roku życia albo
w trakcie studiów doktoranckich lub aspirantury naukowej.
Renta socjalna przysługuje zatem wyłącznie osobie, która osiągnęła pełnoletność i która jest całkowicie niezdolna do pracy. Za osobę pełnoletnią uważa się osobę, która ukończyła 18 lat. Za osobę pełnoletnią uważa się również kobietę, która zawarła związek małżeński po ukończeniu 16 lat, a nie ukończyła 18. roku życia.
Wniosek o przyznanie renty socjalnej należy złożyć w oddziale ZUS właściwym ze względu na miejsce zamieszkania.
http://www.zus.pl/default.asp?p=2&id=1866
Warto także pamiętać, że renta socjalna jest przyznawana osobie całkowicie niezdolnej do pracy. Przy orzekaniu o niezdolnosci do pracy nie jest brane pod uwagę kryterium dochodowe.
http://www.zus.pl/default.asp?p=4&id=406
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Renta socjalna po raz n-ty (1855 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill