www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Praca / czy należy się zasiłek wychowawczy? (3613 - wyświetleń)
- Autor FEK Dodany 2009-08-10 12:42
miałam przedłużoną umowę o pracę do czasu porodu, zus wypłacał mi zasiłek macieżyński a co z zasiłkiem wychowawczym czy mi się należy? w ostatnim miejscu byłam zatrudniona na czas określony w sumie 9 lat. proszę o pomoc
Nadrzędny - Autor jolik_ Dodany 2009-08-10 14:27
  
   Dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego - zwany potocznie "zasiłkiem wychowawczym", przysługuje w wysokości 400 zł miesięcznie.

   O "zasiłek wychowawczy" można się starać wyłącznie wówczas, gdy przebywa się na urlopie wychowawczym. 
   Z urlopu wychowawczego mogą korzystać wyłącznie pracownicy pozostający w stosunku pracy. Po rozwiązaniu stosunku pracy nie ma możliwości przebywania na urlopie wychowawczym
Nadrzędny - Autor FEK Dodany 2009-08-11 11:58
a czy w takim razie powinnam się zarejstrować w urzędzie dla bezrobotnych???
Nadrzędny Autor bluengel Dodany 2009-08-11 12:58
Jeśli jesteś bezrobotna i jesteś gotowa podjąć pracę - mozesz się zarejestrować.
Nadrzędny Autor jolik_ Dodany 2009-08-11 14:21
     Przede wszystkim zarejestruj się w Rejonowym Urzędzie Pracy. Niezależnie od tego, czy masz prawo do zasiłku dla bezrobotnych czy też nie - uzyskasz ubezpieczenia zdrowotne dla siebie i dla dziecka. Możesz też liczyć na pomoc z pomocy społecznej - po zwróceniu się do właściwego ośrodka pomocy społecznej.
     Po urlopie macierzyńskim pracownica nabędzie prawo do zasiłku dla bezrobotnych. Będąc na urlopie macierzyńskim pracownica w dalszym ciągu pozostaje w stosunku pracy i to w stosunku pracy oskładkowanym, a zatem czas spędzony na urlopie jest wliczany do okresu zatrudnienia.
     Prawo do zasiłku przysługuje bezrobotnemu za każdy dzień kalendarzowy po upływie 7 dni od dnia zarejestrowania się we właściwym powiatowym urzędzie pracy, jeżeli nie ma dla niego propozycji odpowiedniego zatrudnienia, skierowania do prac interwencyjnych, robót publicznych lub na utworzone dodatkowe miejsce pracy oraz w okresie 18 miesięcy poprzedzających dzień zarejestrowania, łącznie przez okres co najmniej 365 dni był zatrudniony i osiągał wynagrodzenie w kwocie co najmniej najniższego wynagrodzenia, od którego istnieje obowiązek opłacania składki na Fundusz Pracy. Do 365 dni zalicza się również okresy: pobierania zasiłku chorobowego, macierzyńskiego lub opiekuńczego (jeżeli podstawę wymiaru tych zasiłków stanowiła kwota w wysokości co najmniej najniższego wynagrodzenia).
    
   Art. 71 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U. Nr 99 poz. 1001 z późn. zm.).
.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Praca / czy należy się zasiłek wychowawczy? (3613 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill