www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / renta (2899 - wyświetleń)
- Autor nosferatu Dodany 2009-08-10 08:16
Witam mam zdiagnozowaną chorobe hashimoto z reumatoidalnym zapaleniem stawów[głównie kręgosłup mi siada] czy moge wystąpić o rente?
Nadrzędny Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2009-08-10 15:18
Bardzo upraszczając można powiedzieć, że prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy przysługuje ubezpieczonemu, który spełnia łącznie następujące warunki:
- jest niezdolny do pracy,
- ma wymagany okres składkowy i nieskładkowy,
- niezdolność do pracy powstała w określonych ustawą okresach składkowych (okres zatrudnienia, okres ubezpieczenia) i nieskładkowych (np. w okresie pobierania zasiłku chorobowego lub opiekuńczego) albo nie później niż w ciągu 18 miesięcy od ustania tych okresów.
Pełne informacje można znaleźć na stronach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych:
http://www.zus.pl/default.asp?p=4&id=400
W Polsce nie ma spisu chorób z określeniami jakie stopnie niezdolności do pracy im odpowiadają. Za każdym razem jest to ustalane przez lekarza orzecznika bądź komisje ZUS.  Niezdolność do pracy wynika z większej ilości przesłanek niż tylko sama konkretna choroba – liczy sie też wiek, wykształcenie itp. Dlatego jedyne co mogę poradzić w tej sytuacji to by złożyć dokumenty i przejść badanie orzecznicze.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / renta (2899 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill