www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Praca / Praca w nocy-jak to wygląda (9946 - wyświetleń)
- Autor mini21 Dodany 2009-09-05 22:13
Witam.
Mam pytanko.
Jako osoba niepełnosprawna ze znacznym stopniem nie mogę pracować w nocy.
Jednak nie mogę doszukać się informacji, co to znaczy "noc", tzn. od której do której mogę pracować, a w jakich godzinach nie?

Przypuśćmy, że pracodawca wyznaczył mi godziny pracy od 17-23 i/lub 18-24.
Czy mogę pracować w takich godzinach?

Bardzo dziękuje za odp.
Nadrzędny Autor maltabar Dodany 2009-09-05 22:18
wydaje mi się ,ze noc to od22.00 do06.00 to chyba tez dotyczy godzin pracy ale moze w poradach "centrum znają dokładne przepisy?
Nadrzędny - Autor Boginka Dodany 2009-09-05 23:49
UWAGA: Nie jestem specjalistą. Pomimo dobrej woli nie mogę zagwarantować, że odpowiedź jest poprawna. Warto ją samodzielnie sprawdzić lub skonfrontować z opinią eksperta (jeżeli chciałbyś otrzymać odpowiedź od kogoś z Centrum Integracji, radzę umieścić pytanie w dziale "Porady Centrum Integracji")

Według tego artykułu (klik) sytuacja jest taka:

- godziny nocne powinny być określone w regulaminie zakładu pracy lub umowie (jeżeli nie ma regulaminu ani układu zbiorowego).
- musi to być 8 godzin w zakresie między 21 a 7 (czyli 21-5, 22-6 lub 23-7)
- pracodawca może ustalić różne godziny nocne dla różnych grup pracowników
- jeśli nie wskaże w regulaminie/umowie, które godziny uważane są w zakładzie pracy za nocne, traktuje się tak wszystkie godziny między 21 a 7 (cytat: W przypadku niewskazania przez pracodawcę pory nocnej, należy przyjąć, że porą nocną są wszystkie godziny w przedziale czasowym między godzinami 21.00 a 7.00)

Zasadniczo wiec, to czy będziesz mógł pracować, jeżeli godziny Twojej pracy zahaczają o zakresy brzegowe (21 do 23 i 5 do 7), zależy od umowy lub regulaminu. Do godzin nocnych zawsze zaliczają się natomiast godziny od 23 do 5.

Pamiętaj, że chociaż przysługuje Ci domyślnie zwolnienie z pracy w godzinach nocnych:
- nie obowiązuje ono, jeżeli pracujesz przy "pilnowaniu mienia"
- możesz się tego "przywileju" zrzec, za zgodą lekarza przeprowadzającego badania profilaktyczne lekarz sprawującego nad Tobą opiekę (kliknij po więcej informacji)

EDIT: poprawki
Nadrzędny Autor mini21 Dodany 2009-09-06 00:22
Dziękuje za pomoc.
Skorzystam z twojej rady i upewnię się jeszcze u Specjalisty.

W umowie nie mam nic napisane, co to znaczy "godziny nocne".
O regulaminie nic mi nie wiadomo.
Pracuję na pół etatu (4 godziny).

Gdzieś przeczytałem, że osobie niepełnosprawnej przysługuje 20% więcej za każdą godzinę przepracowaną powyżej normalnego dnia pracy (czyli także w godzinach nocnych), czy to prawda?

Nadrzędny - Autor jolik_ Dodany 2009-09-06 00:50
Jest, tak jak napisała Boginka.
 
   Zgodnie z art.1517 § 1 Kodeksu pracy: Pora nocna obejmuje osiem godzin między godzinami 21.00 a 7.00.

   Każdy pracodawca powinien indywidualnie ustalić obowiązującą "porę nocną" tak, by dopasować ją do warunków funkcjonowania firmy.Takie uregulowanie powinno nastąpić w postanowieniach układu zbiorowego pracy, regulaminie pracy lub poprzez obwieszczenie pracodawcy, wtedy potrzebna jest dodatkowo pisemna informacja przekazywana pracownikowi w ciągu 7 dni od dnia zawarcia z nim umowy o pracę (art.29 § 3 k.p.)
   Każda osoba niepełnosprawna, niezależnie od orzeczonego stopnia niepełnosprawności nie może być zatrudniona w porze nocnej i w godzinach nadliczbowych (art.15 ust.3 ustawy z dnia 27.08.1997r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych).
   Są jednak pewne odstępstwa. I tak zgodnie art.16 ustawy, wspomnianych ograniczeń nie stosuje się, gdy
1.Pracownik niepełnosprawny zatrudniony jest przy pilnowaniu.
2.Osoba niepełnosprawna sama zgłosi chęć pracy w nocy. Musi jednak uzyskać na to zgodę lekarza przeprowadzającego badania profilaktyczne, a w razie jego braku lekarza sprawującego opiekę nad tą osobą.
.
Nadrzędny - Autor mini21 Dodany 2009-09-06 04:22
Dwukrotnie podkreślono wyraz 8 godzin.
Czy tylko w takim przypadku mówimy o pracy nocnej?
Czy jeśli będę pracował od 20 do 24 to nie zalicza się to jako praca w godzinach nocnych?
Nadrzędny - Autor jolik_ Dodany 2009-09-06 04:57
Żeby rozwiać twoje wątpliwości podam za Kodeksem pracy przepisy dotyczące pracy w porze nocnej.

Art. 1517.

§ 1. Pora nocna obejmuje 8 godzin między godzinami 21.00 a 7.00.

§ 2. Pracownik, którego rozkład czasu pracy obejmuje w każdej dobie co najmniej 3 godziny pracy w porze nocnej lub którego co najmniej 1/4 czasu pracy w okresie rozliczeniowym przypada na porę nocną, jest pracującym w nocy.

§ 3. Czas pracy pracującego w nocy nie może przekraczać 8 godzin na dobę, jeżeli wykonuje prace szczególnie niebezpieczne albo związane z dużym wysiłkiem fizycznym lub umysłowym.

§ 4. Wykaz prac, o których mowa w § 3, określa pracodawca w porozumieniu z zakładową organizacją związkową, a jeżeli u pracodawcy nie działa zakładowa organizacja związkowa - z przedstawicielami pracowników wybranymi w trybie przyjętym u danego pracodawcy, oraz po zasięgnięciu opinii lekarza sprawującego profilaktyczną opiekę zdrowotną nad pracownikami, uwzględniając konieczność zapewnienia bezpieczeństwa pracy i ochrony zdrowia pracowników.

§ 5. Przepis § 3 nie dotyczy:

    * pracowników zarządzających w imieniu pracodawcy zakładem pracy,
    * przypadków konieczności prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii.

§ 6. Na pisemny wniosek pracownika, o którym mowa w § 2, pracodawca informuje właściwego inspektora pracy o zatrudnianiu pracowników pracujących w nocy.

Art. 1518.

§ 1. Pracownikowi wykonującemu prace w porze nocnej przysługuje dodatek do wynagrodzenia za każdą godzinę pracy w porze nocnej w wysokości 20 % stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za prace, ustalanego na podstawie odrębnych przepisów.

§ 2. W stosunku do pracowników wykonujących prace w porze nocnej stale poza zakładem pracy dodatek, o którym mowa w § 1, może być zastąpiony ryczałtem, którego wysokość odpowiada przewidywanemu wymiarowi pracy w porze nocnej.
.
Nadrzędny - Autor mini21 Dodany 2009-09-06 08:40
Czyli reasumując:
-jeśli będę chciał pracować w nocy (a nie będę chciał), za każdą godzinę dostaję +20%
-pracując od godz. 19 do 23 bądź od 20 do 24 uznaje się jako pracę w nocy, co według podanego przez was artykułu jest niezgodne z Kodeksem Pracy

Poprawcie mnie, jeśli źle to interpretuje.
Muszę w takim razie udać się do pracodawcy i z nim to wyjaśnić.
Nadrzędny - Autor Boginka Dodany 2009-09-06 13:57 Zmieniony 2009-09-06 14:02

> jeśli będę chciał pracować w nocy (a nie będę chciał), za każdą godzinę dostaję +20%


Zdaje się, że bez zgody lekarza nie możesz w ogóle pracować w godzinach nocnych i dopóki jej nie masz, nie ma chciał/nie chciał.
Jeżeli otrzymasz zgodę lekarza na pracę w godzinach nocnych, a jesteś osobą niepełnosprawną, powinieneś otrzymać taki sam dodatek, jak wszyscy (o ile mi wiadomo). A dokładniej:

Za każdą godzinę pracy w porze nocnej pracownikowi przysługuje dodatkowe wynagrodzenie w wysokości 20% stawki godzinowej wynikającej z najniższego wynagrodzenia ustalonego na podstawie przepisów ustawy z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (art. 1518 k.p.). (źródło cytatu: kliknij).

Dodatek taki oblicza się tak:
- ustala się ile w danym miesiącu wypadało godzin pracy na etacie (etat to 42h w tygodniu, ale miesiące mają różne długości i różnie się w nich rozkładają tygodnie, dlatego ta wartość jest różna dla każdego miesiąca)
- sprawdza się ile wynosi obecnie najniższe wynagrodzenie
- to wynagrodzenie dzieli się na liczbę godzin - otrzymuje się najniższą stawkę godzinową w danym miesiącu
- taką stawkę mnoży się przez 20% --> to jest wysokość dodatku
- dodatek mnoży się przez liczbę godzin nocnych przepracowanych w miesiącu --> tyle dostaniesz dodatku do zwykłej pensji.

Więcej przeczytasz tutaj (kliknij).

> pracując od godz. 19 do 23 bądź od 20 do 24 uznaje się jako pracę w nocy, co według podanego przez was artykułu jest niezgodne z Kodeksem Pracy


Jeżeli pracujesz od 19 do 23, to:
- godziny 19-21 NIE są godzinami nocnymi.
- godziny 21-23 mogą być godzinami nocnymi, zależnie od ustaleń regulaminu (przy braku ustaleń, uważa się, że godziny 21-23 są godzinami nocnymi).

Jeżeli pracujesz od 20 do 24:
- godzina od 20 do 21 NIE jest godziną nocną
- godziny 21-23 jak w przykładzie wyżej
- godzina 24 JEST godziną nocną

ALE: Istnieje oddzielnie pojęcie "osoba pracująca w nocy" - jest to pracownik którego rozkład czasu pracy obejmuje w każdej dobie co najmniej 3 godziny pracy w porze nocnej lub którego co najmniej 1/4 czasu pracy w okresie rozliczeniowym przypada na porę nocną (źródło cytatu: kliknij). Osoba z Twojego drugiego przykładu mogłaby być "osobą pracującą w nocy" (jeżeli pora nocna zaczyna się od 21) chociaż nie cały czas jej pracy przypada w nocy. O ile wiem, nadal dostaje dodatek tylko za te godziny, które rzeczywiście przepracuje w nocy.
Nadrzędny Autor mini21 Dodany 2009-09-25 15:28
Bardzo dziękuje za odp.
Nie będę się o to wykłucał z pracodawcą, bo mimo, że praca jest ...... jaka jest, to JEST i to jest najważniejsze ;p
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Praca / Praca w nocy-jak to wygląda (9946 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill