www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Choroba psychiczna a zwolnienia. (3056 - wyświetleń)
- Autor vlkodlak Dodany 2009-11-15 17:36
Przypuśćmy, że zataiło się informację o chorobie psychicznej na rozmowie rekrutacyjnej, zakładając że nikt nie pytał, a formularz nie zawierał pytania o niepełnosprawność. Załóżmy, że choroba manifestuje się w trakcie pracy tak intensywnie, że nie można pracować (np. słyszy się głosy). Gdy zawiadomi się o tym szefostwo, zostaje się zwolnionym. Czy można wytoczyć proces sądowy i jeżeli tak, to na jakiej podstawie?

Pozdrawiam.
Nadrzędny Autor vlkodlak Dodany 2009-11-15 17:40
Oczywiście rozumiem, że nie jest to forum prawnicze, ale może ktoś zetknął się z tym problemem wcześniej i miałbym chęć napisać jak się z nim uporał.
Nadrzędny - Autor bluengel Dodany 2009-11-15 19:11
Ale o co chciałbyś ten proces wytoczyć - konkretnie? Od tego zależy znalezienie podstawy. A tak naprawdę podstawą musiałoby być nadużycie ze strony firmy - jakie?

Pracodawca zawsze ma prawo zwolnić człowieka, który nie wypełnia swoich obowiązków, nie jest w stanie ich wypełniać - szczególnie jeśli miało miejsce zatajenie uniemożliwiające szefowi ocenienie przy rekrutacji, czy schorzenie będzie mogło stanowić problem czy też nie.
Każdemu szefowi potrzebny jest pracownik zdolny do wykonywania określonej pracy - to naprawdę nie jest nadużycie.

Jeśli jesteś chory - idziesz na zwolnienie lekarskie i poddajesz się leczeniu (wówczas na trochę jesteś chroniony). Kiedy ten czas się przedłuża a stan zdrowia nie poprawia, pracodawca nie ma obowiązku "trzymać" takiej osoby tylko na papierze. Po określonym czasie ma prawo do zmiany na osobę zdolną do pracy.
Nadrzędny - Autor vlkodlak Dodany 2009-11-16 07:41
Dziękuję za rozjaśnienie sytuacji, też byłem tego zdania, ale sporo osób mówiło mi coś wręcz przeciwnego. Pozdrawiam.
Nadrzędny Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2009-12-09 15:34
Szanowni Państwo
Zaistnienie niepełnosprawności nie może być w żadnym przypadku powodem zwolnienia osoby niepełnosprawnej. JEdnak już zatajenie takiej informacji może być powodem do takiej decyzji, a to dlatego, że został zatajony stan faktyczny i pracodawca nie miał pełnej wiedzy na temat zatrudnianej osoby. W takim przypadku ta wiedza wydaje się być dość kluczowa dla dalszego rozwoju sytuacji.
pozdrawiam
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Choroba psychiczna a zwolnienia. (3056 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill