www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Odliczenie na dziecko niepelnosprawne? (2929 - wyświetleń)
- Autor danielxs Dodany 2009-12-01 21:27
Mam pytanie-  otrzymuje zasiłek pielęgnacyjny ( przyznany na stałe) oraz rentę socjalna ( przyznaną na stałe)- czy moja mama moze odliczyć ulgę na mnie za 2009 rok? jestem pełnoletni po studiach- dziekuję z góry za odpowiedź
Nadrzędny - Autor Mistrz Dodany 2009-12-02 07:20
Sam sobie odpowiedziałeś na to pytanie - ulga na dziecko - jest na dziecko. Skoro jesteś dorosły - już się nie należy. Zasiłek pielęgnacyjny mają prawie wszyscy, ale nie ma to nic do rzeczy. Ja też go mam na stałe, a ulgę biorę już na swoje dzieci :-)
Nadrzędny Autor GOCHA1980 Dodany 2009-12-02 08:53
i po co piszesz jak nie masz zielonego pojecia o tym. Poczytaj odpowiedz jolik i nastepnym razem zastanow sie zanim kogos wprowadzisz w blad
Nadrzędny - Autor jolik_ Dodany 2009-12-02 08:05
  W przypadku dzieci niepełnosprawnych ulga przysługuje bez względu na wiek, ale pod warunkiem, że otrzymują one zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną.

Zatem jeśli rozlicza się na zasadach ogólnych, to będzie mogła. W rozliczeniu podatkowym za 2009 rok ulga prorodzinna wyniesie 1112,04 zł na każde dziecko i będzie odliczana proporcjonalnie do liczby miesięcy sprawowania opieki.

Należy pamiętać, że od 2009 r. ulgi nie będzie można rozliczyć za pośrednictwem płatnika (przez pracodawcę lub ZUS). Jeśli podatnik chce zachować prawo do ulgi, będzie musiał samodzielnie złożyć zeznanie podatkowe. Ponadto organy podatkowe są uprawnione do żądania dokumentów poświadczających prawidłowość odliczenia ulgi prorodzinnej. Zatem podatnik powinien przedstawić dokumenty  potwierdzające zarówno prawo do odliczenia ulgi, jak i jej wysokość.
Nadrzędny Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2009-12-08 11:30
Szanowni Państwo
zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Kto może odliczać wydatki na cele rehabilitacyjne?

W zależności od tego, kto poniósł wydatki może to być:
- osoba niepełnosprawna, albo
- podatnik, na którego utrzymaniu jest osoba niepełnosprawna, jeżeli w roku podatkowym dochód osoby niepełnosprawnej nie przekroczył kwoty 9120 zł (w całym 2009 r.). Przepisy zaliczają do tych podatników: współmałżonka, dzieci własne, przysposobione oraz dzieci przyjęte na wychowanie, pasierbów, rodziców, rodziców współmałżonka, rodzeństwo, ojczyma, macochę, zięcia i synową. Rachunki muszą być wystawione na osobę, która będzie odliczała ten wydatek.

Tak więc taka osoba będzie mogła dokonać tych odliczeń
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Odliczenie na dziecko niepelnosprawne? (2929 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill