www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Sprzęt i rehabilitacja / przekreślony (4891 - wyświetleń)
- Autor barbara33 Dodany 2010-02-26 18:02
chcę opisać sytuacje która ma miejsce w moim mieście

zaniosłam wniosek do pcpru o dofinansowanie na turnus a pani która przyjmuje wnioski z góry mi powiedziała że w tym roku turnusów nie będzie a pieniędzy przecież jeszcze nie dostali
jak się okazuje u mnie jest stowarzyszenie chorych na sm i prezes stowarzyszenia sam chory na sm wyrzedzeniem ma przyznaaną kase na prowadzenie stowarzyszenia i rechabilitacje jest popierany przez dyrektora pcpr
gdzie i do kogo możnaby zgłosić te przekręty
Nadrzędny - Autor bluengel Dodany 2010-02-26 18:26
Barbaro, zanim użyjesz słowa "przekręt", pofatyguj się, z łaski swojej, aby zdobyć przynajmniej podstawową wiedzę na tematy, o których piszesz. Turnusy a działalność organizacji pozarządowej to dwie różne płaszczyzny działań, na które środki pozyskuje się w totalnie inny sposób. Nawet trudno to w jakikolwiek sposób połączyć. Ale Ty wrzuciłaś jakieś szczątki zasłyszanych, nie pozbieranych w żadną całość plotek i osądzasz.
Poczytaj trochę, chociażby w necie albo zapytaj przynajmniej tę urzędniczkę, czemu tak a nie inaczej. Następnie zapytaj tego prezesa, skąd i jak pozyskuje te pieniądze. Po co takie gadanie.
Nadrzędny - Autor barbara33 Dodany 2010-02-26 18:30
znam dobrze sytuacje nie rozumiesz tego bo nie doświadczyłeś tego to noe plotki
Nadrzędny - Autor bluengel Dodany 2010-02-26 18:33
No więc, skoro masz twarde dowody i odwagę a podejrzewasz popełnienie przestępstwa, zgłoś sprawę do prokuratora.
Nadrzędny - Autor barbara33 Dodany 2010-02-26 18:38
myślałam by złożyć skarge do staarostwa
Nadrzędny Autor bluengel Dodany 2010-02-26 20:08
Ale skargę na co? Że jakieś stowarzyszenie, działające na rzecz określonej społeczności, otrzymało wsparcie ze środków publicznych? To legalne:)
A, o ile się nie mylę, nie ma w tym kraju obowiązku (na szczeblu o którym piszesz) organizowania turnusów rehabilitacyjnych. Powiem więcej - od tego, w dotychczasowej formie, w ogóle się będzie odchodzić, ponieważ nie stanowią one istotnego wkładu w proces przywracania ON do pracy i normalnego życia. Przeciwnie, są traktowane jak tania turystyka a na urlop każdy może sobie sam wyjechać.

Fakt że pieniędzy jeszcze nie otrzymali nie oznacza, że nie znają ich wysokości. Zdaje się też, że każdy PCPR ma prawo rozdysponować własne środki regionalne na priorytety w danym powiecie - nie ma odgórnego klucza. A takim priorytetem np. u Ciebie nie muszą być w tym roku turnusy.

Powtarzam - sprawdź dane zanim zaczniesz cokolwiek.
Nadrzędny - Autor Ella Dodany 2010-02-26 20:40
Bluengel to znaczy że turnusy rehabilitacyjne organizowane przez PCPR zostaną w przyszłości zniesione? Pytam na zapas. Bo czasem warto coś więcej wiedzieć.Dodam że u nas nic na ten temat nie słychać, a wnioski przyjmują od stycznia bez problemów.
Nadrzędny - Autor bluengel Dodany 2010-02-26 21:48
Ella, nie jestem ustawodawcą (sensu stricte) ani rządem, więc nie wywróżę, ale od dawna się o tym mówi. W ostatnich miesiącach mam takie wyraźne informacje od znajomych bliżej "źródła". Szczególnie na temat bieżącego roku już kilka miesięcy temu mówiono publicznie przecież, że ponieważ środków generalnie będzie z PFRON (i podobnych) mniej, niektóre regiony będą musiały zdecydować czy przyznawać np. dofinansowania na sprzęt czy turnusy, bo na wszystko na pewno nie wystarczy.

Znowu też są przymiarki do przekonstruowania PFRON-u w skali kraju, a to w przypadku decentralizacji będzie się wiązało prawie na pewno ze zmniejszeniem środków do bezpośredniej dyspozycji samych ON. A jednym z kosztowniejszych a mało efektywnych celów są m. in. turnusy. Moim zdaniem, one nie znikną (bo to za duży i prosty biznes), ale zasady będą się zmieniały.
Aczkolwiek (nad czym ubolewam) te wszystkie zmiany nie nastąpią tak znowu w ciągu paru miesięcy. Przed wyborami nikt się nie odważy:) Więc póki co, jest jak jest.
Nadrzędny - Autor eligiusz Dodany 2010-02-27 13:13
bluengel-uznaję Twoje wywody za słuszne,i z nimi się w połowie zgadzam.Na wszystko nie starczy.......w nawiasie /dla nas niepełnosprawnych,emerytów i rencistów/ pomijam dla kogo starcza.Więc jak to ma być ,albo są przepisy mówiące o corocznych turnusach rehabilitacyjnych   /przepisy państwowe/ albo uznaniowe "władców "powiatów którzy mają decydować o wydatkach w danym roku w zależności od ich"widzimisia".Ja pisałem do Rzecznika Osób Niepełnosprawnych w sprawie niewłaściwego traktowania ON w wieku nie produkcyjnym.Odpisał mi,że mam pełne prawa i mam z problemami zwrócić się do PCPR.......koło zamknięte.Chciałem się dowiedzieć z jakich funduszy Unijnych mogą skorzystać  ON
w wieku +70, na okrągło mi odpisał,że mam duże prawa,ale bez konkretów. Najwięcej w tej perfidii pomocy osobom niepełnosprawnym boli mnie fakt że nie przepisy, a uznaniowe decyzje władz powiatowych mają wpływ na korzyści  ON. Był kurs internetowy dla ON w wieku produkcyjnym .Mnie ON w wieku +70 nawet nie pozwolono usiąść z boku i posłuchać wykładów........za stary......Unia nie pozwala.Tak mi oświadczono. Poddaję problem pod rozwagę ,bo kiedyś wszyscy będziecie + 70.
Nadrzędny Autor maltabar Dodany 2010-02-27 16:13
TAK CI OŚWIADCZONO? a ty przyjąłeś to za pewnik?
Nadrzędny - Autor Ella Dodany 2010-02-27 17:05
bluengel bardzo Ci dziękuję za pełną informację. Tyle mi wystarczy.
Pozdrawiam :-)
Nadrzędny Autor barbara33 Dodany 2010-02-28 13:54
nie rozumiecie o co mi chodzi a ja już prościej tłumaczyć noe potrafie trudno  poradze sobie z tym
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Sprzęt i rehabilitacja / przekreślony (4891 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill